30.06.2023
3 ELEMENTY MAŁEJ ARCHITEKTURY, KTÓRE POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ PRZY KAŻDYM CENTRUM HANDLOWYM
Obecnie należy zadbać o to, by centra handlowe były w równym stopniu dostępne dla wszystkich: rodzin z dziećmi, osób z niepełnosprawnościami czy ograniczeniami ruchowymi, rowerzystów, młodzieży, seniorów. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy 3 elementy dostępności centrów handlowych związane z małą architekturą ich otoczenia.
1. Urozmaicone ławki miejskie i siedziska
Na dobry początek sięgnijmy do informacji zawartych w podręczniku pt. „Dostępność w polskich centrach handlowych”. Choć jego autorzy skupiają się przede wszystkim na osobach z niepełnosprawnościami, to ich wskazówki dotyczące tworzenia dostępnych przestrzeni można zastosować do całej społeczności. Oto kilka przykładów dobrych praktyk w zakresie umieszczania dostępnych siedzisk w otoczeniu galerii handlowych:
- zapewnij ergonomiczne miejsca do siedzenia, wyposażone w oparcia i podłokietniki, o odpowiedniej wysokości i profilu,
- zapewnij miejsca przy ławkach przeznaczone dla osób poruszających się na wózkach, dzięki temu, nie tylko będą mogły wygodnie się zatrzymać, ale też nie zablokują przejścia innym osobom,
- małą architekturę umieszczaj poza przebiegiem dróg.
Zapewnij tego typu siedziska dla osób z niepełnosprawnościami, ale zadbaj też o ławki dla młodzieży, pojedyncze siedziska, przysiadki dla seniorów. Bo im więcej różnorodnych miejsc do siedzenia przy centrum handlowym, tym więcej zadowolonych użytkowników.
Przykładowa ławka Komserwis odpowiadająca na potrzebę dostępności: to ławka z kolekcji Flow na specjalne zamówienie
Zainspiruj się: Co to jest projektowanie włączające?
2. Dobre stojaki rowerowe
Autorzy raportu „Miasta dla rowerzystów 2023” zauważają, że tworzenie miasta przyjaznego dla cyklistów powinno być związane nie tylko z budową nowych dróg rowerowych czy udostępnianiem rowerów miejskich. Ważne jest też np. stawianie odpowiedniej ilości stojaków rowerowych. Bo tylko kompleksowe udogodnienia mogą zachęcić mieszkańców do jazdy rowerem na zakupy, do pracy czy na wycieczki w czasie wolnym.
Przypominamy, że dobre stojaki rowerowe:
- są umieszczone w łatwo dostępnych i oświetlonych miejscach,
- mają stabilną konstrukcję,
- zapewniają bezpieczne przypięcie rowerów.
Przykładowy stojak rowerowy Komserwis odpowiadający na potrzebę dostępności: to stojaki z kolekcji Brno.
Przeczytaj też: „Autoholizm. Jak odstawić samochód w polskim mieście” – recenzja książki Marty Żakowskiej
3. Bezpieczne słupki miejskie
Słupki uliczne mają na celu oddzielić pieszych od osób poruszających się samochodami. To niezbędna bariera psychologiczna w otoczeniu centrum handlowego: kierowca dzięki nim widzi wyznaczony tor jazdy, a pieszy wie, że jest bezpieczny.
Dobre słupki miejskie:
- muszą być widoczne zza kierownicy, czyli mieć odpowiednią wysokość,
- jednocześnie nie mogą wprowadzać dysharmonii do przestrzeni.
Przykładowe słupki uliczne Komserwis odpowiadające na potrzebę dostępności: na zdjęciu słupki z kolekcji Agora.
W ostatni czasie trzy te ważne elementy małej architektury z naszej oferty znalazły się przed Centrum Handlowym „Stacja Sierpc”. Do tej realizacji zostały wybrane: kolorowe siedziska z kolekcji FIN, słupki miejskie KEMI oraz stojaki rowerowe BOSTON. Zobaczcie kilka zdjęć z tej realizacji (zdjęcia dzięki uprzejmości CH „Stacja Sierpc").
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe