29.04.2022
CO TO JEST PROJEKTOWANIE WŁĄCZAJĄCE?
Tworzymy meble miejskie, które mają być przyjazne dla wszystkich użytkowników, dlatego temat projektowania włączającego jest nam bardzo bliski. To pojęcie po raz pierwszy sformułował Ronald Mace i poźniej przyjęła go Patricia Moore. Jak piszą Cliff Kuang i Robert Fabricant: “Koncepcja ta zakłada, że projektując dla ludzi z niepełnosprawnością, tworzymy lepsze produkty dla wszystkich - dizajn nabiera wówczas wymiaru uniwersalnego”.
Przeczytaj też: Projektowanie uniwersalne, czyli miasto przyjazne też dla mam z dziećmi
Czy wiesz, że te wynalazki zostały stworzony dla osób niepełnosprawnych?
W książce “User Friendly. Jak niewidoczne zasady projektowania zmieniają nasze życie, pracę i rozrywkę” autorzy pokazują, że wiele znanych wynalazków powstało, by w pierwszej kolejności ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami. Są to m.in.:
- Maszyna do pisania, którą Pellegrino Turri wybudował w 1808 roku dla niewidomej ukochanej, by spisywane przez nią myśli były bardziej czytelne.
- Telefon wynaleziony w 1872 roku przez Alexandra Grahama Bella miał być rozwiązaniem dla osób głuchoniemych.
- Pierwsze protokoły do obsługi e-mail zaprogramował w 1972 roku Vint Cerf, by móc komunikować się z pracy ze swoją niesłyszącą żoną.
Podstawą zaprojektowania tych wynalazków była empatia w stosunku do bliskich osób i pragnienie rozwiązania ich problemów jakże odległych dla ludzi zdrowych. W konsekwencji okazało się jednak, że stworzone produkty są użyteczne dla wszystkich.
Przykładem firmy, która uwzględnia projektowanie włączające (inclusive design) w swoich działaniach jest Microsoft:
Kate Holmes oraz inni projektanci zatrudnieni przez Microsoft zaczęli używać projektowania włączającego do wyszukiwania nowych możliwości rozwoju. Rezultatem jednego z takich projektów był specjalny krój pisma oraz mechanizm zawijania tekstu, ułatwiającego czytanie dyslektykom, ale i ludziom bez dysleksji. We współpracy z osobami niewidomymi projektanci usprawnili proces rejestrowania nowych użytkowników Windowsa, wyświetlając komunikaty w bardziej odpowiednich momentach i nadając im zwięzłą przejrzystą formę.
3 zasady projektowania włączającego opracowane przez firmę Microsoft
Firma Microsoft stawia na potrzeby osób niepełnosprawnych celowo, wychodząc z założenia, że wyłoni się z tego rozwiązanie, które usprawni też funkcjonowanie całego społeczeństwa. To podejście projektowe zawarli w trzech zasadach, które z powodzeniem mogą stosować projektanci, niezależnie od branży.
1. Uznanie wykluczenia
Wykluczenie to nie tylko niepełnosprawność fizyczna, ale też utrudnienia związane z daną sytuacją (np. hałas w przestrzeni publicznej) oraz ograniczenia możliwości uczestnictwa.
2. Rozwiązanie dla jednego, rozszerzenie na wielu
Jeśli projektujemy coś dla osób z niepełnosprawnością, będzie to z korzyścią dla wszystkich ludzi.
Przykład: Ławka z podłokietnikami może ułatwić osobie na wózku inwalidzkim przesiadanie się na ławkę, ale jest też przydatna dla seniorów.
3. Ucz się na różnorodności
Różnorodne perspektywy pozwalają na zrozumienie potrzeb użytkowników.
Przykład: Większy rozmiar fontu na gablocie jest rozwiązaniem dla osób z wadami wzroku, ale może służyć też osobom jadącym na rowerze.
Projektowanie włączające w firmie Komserwis produkującej małą architekturę
Andrzej Klisz, który tworzy meble miejskie dla Komserwis, wziął pod uwagę zasady “inclusive design”, projektując meble miejskie z kolekcji Mobi:
- Konstrukcja wiaty przystankowej Mobi uwzględnia miejsce na wózek inwalidzki, którym można komfortowo wjechać i zaparkować.
- Ławka i przysiadek Mobi pozwalają na wygodne oczekiwanie w pozycji siedzącej lub stojącej z podparciem.
- Ławki zostały zaprojektowane tak, aby ich odpowiednie rozmieszczenie w wiacie nie utrudniało ruchu i umożliwiało swobodny dostęp do miejsc przeznaczonych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub chodzikach.
Podobne zasady przyświecały mu też przy projektowaniu kolekcji Flow, wyróżnionej Dobrym Wzorem 2019 w kategorii “Strefa publiczna”.
Ławki z serii Flow zostały wyposażone w podłokietniki ułatwiające siadanie i wstawanie użytkownikom o ograniczonej mobilności:
- osobom na wózkach ułatwiają przesiadanie się na ławkę,
- pozwalają usiąść nieco inaczej i gwarantują dodatkowe oparcie,
- można też oprzeć o nie kule.
Uwaga! Ważna jest wysokość podłokietników. Powinny znajdować się około 22-30 cm nad siedziskiem. Istotne jest też oparcie - ławki z tym elementem są wygodniejsze dla wszystkich i bardziej przyjazne osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom.
Na specjalne zamówienie dostępna jest ławka z przestrzenią dla osób na wózkach. Tego typu siedzisko jest wyższe, co ułatwia wstawanie użytkownikom o ograniczonej mobilności.
Choć projektowanie włączające nie jest jeszcze powszechne, to wiele firm z branży kreatywnej dostrzega potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Co więcej, patrzy na ich ograniczenia nie jak na barierę, ale możliwość rozwoju.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe