23.10.2014
ZASKAKUJĄCA PRZEMIANA HISTORYCZNEGO PLACU
The Piazza Vecchia, zabytkowy plac we włoskim Bergamo, nazwany przez Le Corbusiera "najpiękniejszym placem w Europie", we wrześniu zmienił się nie do poznania. Poznaj szczegóły projektu przygotowanego przez brytyjskie Studio Fink.
Dumni ze swojej historii
Praktycznie każde większe miasto w Europie może pochwalić się unikatowymi zabytkami, w których zapisana jest historia i tradycja danego miejsca. Szczególnie wyjątkowo prezentują się na tym tle włoskie miasta. Każdy kto chociaż raz miał okazję odwiedzić ten kraj słynący z wybornej pizzy, makaronów i wina, z pewnością dostrzegł klimat włoskich miasteczek, które dumne ze swojej architektury bronią jej i nie pozwalają zabudować nowoczesną architekturą.
Bergamo jest bez wątpienia jednym z bardziej urokliwych miejsc w północnych Włoszech. Głównym punktem miasta jest Piazza Vecchia - przepiękny renesansowy plac, przy którym stoi m.in. Palazzo della Ragione, najstarszy publiczny pałac we Włoszech. Miejsce to jest niezwykle ważne dla mieszkańców Bergamo. Z tym większym zaskoczeniem przyjęto informację, że plac zostanie przerobiony i całkowicie zmieni swój charakter.
Fot. Leonardo Tagliabue / http://www.arketipos.org/Tymczasowa rewitalizacja czy performance? Choć informacja o planowanych zmianach była dla wielu osób niespodzianką, to nikt nie zgłaszał sprzeciwu. Cała akcja miała bowiem charakter tymczasowy. Piazza Vecchia na dwa tygodnie zamieniła się w Piazza Rosa – tętniącą życiem nowoczesną przestrzeń miejską, pełną żywych dynamicznych kolorów. Projekt został przygotowany przez studio Petera Finka w ramach międzynarodowego sympozjum architektów krajobrazu Aketipos, które odbyło się w Bergamo we wrześniu 2014 roku.
Fink wielokrotnie odwiedzał Bergamo - nie tylko podczas corocznych sympozjów. Brał udział m.in. w przeprojektowaniu parku Malpensata. Sam doskonale poznał przywiązanie Włochów do ich tradycyjnej architektury i poprzez projekt Piazza Rosa postanowił choć na krótką chwilę pokazać jak nowoczesny design mógłby ożywić i odmienić miejskie centrum. Fink pracował nad projektem z Lucią Nusiner, specjalistką od zieleni oraz Maurizio Quargnale, ekspertem od oświetlenia.
http://www.arketipos.org/Obudzić w sobie artystę Główną inspiracją Finka był nie tylko aktualne nurty i trendy w światowym designie, ale przede wszystkim energiczny i impulsywny włoski temperament. W efekcie autor połączył żywą kolorystykę, z wyrazistymi geometrycznymi figurami obecnymi w każdym elemencie – od układu ścieżek po małą architekturę, które symbolizują dynamizm i witalność. Tak zaprojektowana przestrzeń miała nie tylko przyciągnąć w to miejsce mieszkańców, ale przede wszystkim pobudzić ich kreatywność.
Fot. Leonardo Tagliabue / http://www.arketipos.org/Spotkaniom na Piazza Rosa sprzyjała zarówno wygodna mała architektura, na której mieszkańcy mogli odpocząć od miejskiego zgiełku, jak i precyzyjnie dobrana roślinność, która stanowiła zieloną oazę w kamiennej przestrzeni miejskiego centrum.
I choć praca Finka przetrwała jedynie dwa tygodnie, i dziś jedyną pamiątką po niej są kolorowe zdjęcia, to trzeba przyznać, że projektant osiągnął swój cel. Zrewitalizowana tymczasowo przestrzeń Bergamo nie tylko nie kłóciła się z otaczającą architekturą, ale pięknie ją uzupełnia. No i przede wszystkim dobrze służyła mieszkańcom – zarówno tym starszym, jak i najmłodszym.
Czy w Polsce, któreś z miast lub miejsc powinno przejść podobną rewitalizację? Czekamy na wasze propozycje w komentarzu.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe