02.10.2014
ZAMIEŃMY MIEJSCA PARKINGOWE W PARKI
Wyobraź sobie, że na kilku miejscach parkingowych w Twojej ulubionej części miasta zaaranżowany zostaje mały park. Jest to możliwe! Coraz częściej w dużych aglomeracjach, w miejscach, gdzie dotychczas stały samochody, pojawiają się m.in. donice z zielenią, elementy małej architektury oraz meble ogrodowe. Tak powstają parklety.
Czy parklety są nam potrzebne?
Architekci krajobrazu zauważają, że każdy mieszkaniec dużego miasta powinien mieć dostęp do zielonej przestrzeni parkowej. Odpowiedzią na takie potrzeby stają się w ostatnim czasie parklety. To miejsca, w których można nie tylko odpocząć i zrelaksować się, ale także zjeść drugie śniadanie oraz poczytać książkę. Coraz częściej te elementy miejskie zachwycają nietuzinkowym designem i pozwalają na diametralną zmianę przestrzeni miejskiej, która niegdyś straszyła swoim wyglądem. Parklety chętnie aranżowane są też przez właścicieli restauracji czy kawiarni, którzy w ty miejscu udostępniają letnie ogródki.
Fot. http://inhabitat.com
Wzorujmy się na najlepszych!
Wyjątkowym przykładem tego typu projektów jest Noriaga Street Parklet znajdujący się w amerykańskim San Francisco, w dzielnicy Outer Sunset. Przestrzeń ta powstała dzięki współpracy biura projektowego Matarozzi Pelsinger Design + Build oraz mieszkańców tej części miasta. Jest to ciekawy przykład harmonijnego połączenia przestrzeni zielonej ze znajdującymi się w pobliżu miejscami parkingowymi.
Ta symbioza jest możliwa, dzięki pomysłowi projektantów. Zaprojektowany przez nich parklet ma kształt równoległoboku stworzonego z 4 drewnianych elementów (pełniących funkcje siedzisk i donic). Wszystkie elementy połączone są tak, by tworzyć kąt 45 stopni i komponować się z liniami parkingowymi sąsiadujących miejsc parkingowych.
Fot. http://inhabitat.com
Co więcej, parklet mimo niewielkich rozmiarów posiada wydzielone dwie przestrzenie: jedną o charakterze otwartym i drugą gwarantującą intymną atmosferę. Dzięki czemu spełnia różne potrzeby mieszkańców miasta. Warto dodać, ze projekt ten otrzymał najwyższe wyróżnienie w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu AIA SF Citation Adward.Fot. http://inhabitat.com
Park(ing) Day czyli święto parkletów
Niedawno, bo 20 września obchodzono na całym świecie Park(ing) Day poświęcony parkletom. Podczas jego obchodów w miejscach, w których na co dzień stoją samochody, powstają mini parki otwarte dla mieszkańców. Warto podkreślić, że do tegorocznych obchodów Park(ing) Day chętnie włączyły się polskie miasta.
Tymczasowy parklet powstał m.in. w Krakowie na końcu ul. Miodowej od strony ul. Krakowskiej. W Łodzi w ten dzień zostało udostępnionych aż 30. wyjątkowych parkletów, a wszystkie te miejsca można było odwiedzić dzięki wyjątkowej grze miejskiej. W Warszawie do akcji dołączyli mieszkańcy dzielnicy Praga Północ, którzy na rogu ulicy Targowej stworzyli tymczasowy zielony zakątek.
Najdłużej do tegorocznego Park(ing) Day przygotowywali się Poznaniacy. W maju został ogłoszony Konkurs Architektoniczny PARK(ING) DAY, którego celem było wybranie najciekawszej koncepcji zagospodarowania mikroprzestrzeni publicznej na jednym z miejsc parkingowych na Placu Kolegiackim w Poznaniu. Wygrał projekt "Piknik-bar, czyli miejskie śniadanie na trawie" Kasi Zaręby - młodej dizajnerki aktualnie mieszkającej w Eindhoven.
Mamy nadzieję, że w przyszłości parklety zadomowią się na dobre w naszym kraju. Co Wy sądzicie o tego typu przestrzeniach? Włączcie się do dyskusji na blogu oraz naszym fanpage na Faceboku dostępnym pod adresem: facebook.com/komserwis
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe