29.12.2017
ZAMIAST POMNIKA – ŁAWECZKA. 3. CIEKAWE PRZYKŁADY!
Coraz częściej w polskich miastach zamiast monumentalnych pomników stawiane są okolicznościowe ławeczki, upamiętniające sławne osoby. Sprawdźcie, gdzie znalazły się najciekawsze z nich!
1. Ławeczka Poetów w Tarnowie, ul. Wałowa
Na ławeczce w formie kamiennego murku usiedli Zbigniew Herbert, Agnieszka Osiecka oraz Jan Brzechwa. Dlaczego wybrano akurat tych literatów? Zadecydowali o tym mieszkańcy Tarnowa w plebiscycie zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną. Ławeczka została wykonana przez rzeźbiarza Jacka Kucabę i odsłonięta 3 grudnia 2004 roku. Oprócz postaci literatów znajdują się tutaj metalowe skrzynki z tomikami wierszy.
2. Ławeczka Jimiego Hendriksa w Dąbrowie Górniczej, centrum miasta
Jimi Hendrix nie znalazł się w Dąbrowie Górniczej przypadkowo. W 1990 roku postanowiono wysadzić znajdujący się w tym mieście Pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów. Jednak mieszkańcy protestowali, gdyż nie chcieli stracić monumentu, który na stałe wpisał się w krajobraz Dąbrowy Górniczej. Aby nadać mu nowe znaczenie, nie kojarzące się z obalonym ustrojem, pomalowano pomnik w symbole subkultur młodzieżowych i umieszczono na nim tablicę z następującym napisem: "Jimiemu Hendriksowi, Kurtowi Cobainowi. Make love not war. War is over. Wszystkim, którzy kochają wolność".
22 lata później obok pomnika powstała rzeźba w formie ławeczki przedstawiająca Jimiego Hendriksa grającego na gitarze. Autorem tego nietypowego monumentu jest rzeźbiarz Andrzej Szczepański.
3. Ławeczka Wisławy Szymborskiej w Kórniku koło Poznania, przy Promenadzie im. Wisławy Szymborskiej
To pierwszy na świecie pomnik Wisławy Szymborskiej. Rzeźbę, którą wykonali Piotr Mastalerz i Dawid Szafrański, odsłonięto 29 czerwca 2013 roku, tuż przed 90. urodzinami noblistki. Przedstawia ona ławeczkę, na której siedzi kot z wiersza „Kot w pustym mieszkaniu”, a pod nim umieszczono kartki z fragmentami tego dzieła. Tuż obok stanęła uśmiechnięta poetka i chwyciła się oparcia ławki. Wisława Szymborska nie była fanką monumentów, ale z pewnością taka subtelna rzeźba przypadłaby jej do gustu.
Na jakie inne monumenty w formie ławeczek warto zwrócić uwagę? Czekamy na Wasze inspiracje w komentarzach pod tym artykułem.
Zdjęcie główne: Marek Szadkowski
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe