02.07.2015
WSPIERAMY MAŁYCH ODKRYWCÓW
Firma Komserwis na każdym etapie działalności stawia na innowacje i rozwój. Dlatego też od lat wspiera Małopolski Uniwersytet dla Dzieci, który właśnie zakończył kolejny rok szkolny. Sprawdźcie co wydarzyło się podczas ostatnich miesięcy.
Ponad 90% frekwencji i wizyta wyjątkowego gościa
- To był siódmy rok Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu jaki osiągnęliśmy: zarówno merytorycznego jak i organizacyjnego. – wyjaśnia pani Jolanta Różowska, prezes zarządu Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci. - Nasi mali studenci byli bardzo aktywni – frekwencja nie raz sięgała ponad 90 %, a dyskusje z wykładowcą często przeciągały się ponad wyznaczony czas – dodaje.
Najważniejszym wydarzeniem tego roku była wizyta i wykład Michaela Seiferta – twórcy pierwszego w Europie Uniwersytetu dla Dzieci.
- Po raz pierwszy w swojej historii wygłosił on prelekcję dla dzieci. Wkrótce potem z wykładem „Dzieci a uniwersytet – długa historia” wystąpił w innych miastach europejskich – opowiada z dumą pani Jolanta. Odbyły się też wykłady plenerowe, odczyty młodych naukowców w Sali Lustrzanej Dworku Zieleniewskich w Trzebini, liczne prezentacje i wykłady.
- Wszystko to nie byłoby możliwe na taką skalę, gdyby nie pomoc finansowa i wsparcie naszych darczyńców. Firma Komserwis pomaga Fundacji od lat i jesteśmy jej za to bardzo wdzięczni. – podsumowuje pani Jolanta.
Roboty, dinozaury i medycyna
Miniony rok akademicki obfitował w wykłady z wielu dziedzin naukowych. Organizatorzy starali się tak dobierać wykładowców, by potrafili oni zafascynować młodych słuchaczy.
- Z utytułowanych prelegentów gościliśmy prof. Franciszka Ziejkę, byłego rektora UJ, który w historycznej gawędzie opowiadał o wielkich Małopolanach, oraz prof. Wojciecha Kwiatka z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, który podczas swojego wykładu pt. „Niewidzialne cząstki które leczą” nie tylko mówił o budowie materii i wykorzystaniu protonów w medycynie, lecz także zaproponował studentom zabawę. – wspomina pani Jolanta - Każdy ze studentów zbudował swój własny cyklotron. A następnie wspólnie zagraliśmy w grę zaproponowaną przez pana profesora pt. „Wyścig protonów”.Roboty i dinozaury to tematy szczególnie fascynujące dla małych odkrywców. Studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci z zachwytem przyjęli więc spotkanie z dr Andrzejem Boczarowskim, paleontologiem, geologiem i grafikiem. Łącząc te wszystkie umiejętności, profesjonalnie zajmuje się trójwymiarowymi rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, mediów, muzeów i parków tematycznych.
- Na spotkaniu, które było wykładem otwartym, słuchacze spotkali się prawie oko w oko z afrykańskimi dinozaurami – opowiada pani Jolanta.
Popularnością cieszył się też pokaz „Jak wytresować robota?”. Podczas tego wydarzenia studenci poznali narzędzia, w których projektuje się sposób działania robotów oraz obejrzeli kilka robotów zbudowanych z klocków Lego.
Wybitni absolwenci
Podsumowując ten rok działalności Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci, warto wspomnieć o ostatnich sukcesach jego absolwentów. Wojciech Różowski obecnie uczeń liceum w Krzeszowicach, wygrał Konkurs Naukowy E(x)plory, dzięki opracowaniu własnego system operacyjny. Właśnie na ten temat w 2010 roku napisał swoją pracę dyplomową jako student Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. Projekt rozwinął dzięki otrzymanemu stażowi badawczo-rozwojowemu w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych, gdzie przez dwa tygodnie poznawał nowoczesne techniki programistyczne, które znacznie przyspieszyły i ułatwiły pracę nad projektem.
- Wszystko te cechy, które zadecydowały o sukcesie Wojtka chcielibyśmy wykształcić i przekazać naszym studentom. Przedstawić im mądrych ludzi, zainteresować tematami, zachęcić do zgłębienia i dać radość z sukcesów, wynikających z własnej, twórczej pracy. Jestem przekonana, że o sukcesach wielu studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci już wkrótce usłyszymy - podsumowuje na koniec pani Jolanta.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe