18.06.2015
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – ZAHA HADID
Zaprojektowała m.in. skocznię narciarską Berg Isel w Innsbrucku, fabrykę samochodów BMW oraz Narodowe Muzeum Sztuki XXI Wieku w Rzymie. W 2004 roku otrzymała architektonicznego Nobla czyli Nagrodę Pritzkera. Poznajcie Zaha Hadid – cesarzową współczesnej architektury.
Kontrowersyjna tradycjonalistka
Choć jej projekty zaskakują nowoczesnymi formami, to jeśli chodzi o proces projektowania jest tradycjonalistką. W pracy nie uznaje komputera, a szkice projektowe tworzy ręcznie. Ogromne zainteresowanie mediów wywołał w 2011 roku jej projekt Opery w Guangzhou, który jest trzecim co do wielkości teatrem w Chinach.
Obiekt był realizowany od 2003 do 2010 roku. Co ciekawe jego konstrukcja nie posiada ani jednej ściany, która byłaby prostopadła względem podłoża. Innym obiektem, który był szeroko komentowany na świecie jest kosmiczne centrum handlowe – Galaxy Soho w Pekinie. Budynek ten nie posiada kątów prostych i cechuje się płynnymi kształtami – te dwa elementy to wyznaczniki jej wyjątkowego stylu.
Nie tylko wielkie budowle
Choć w portfolio Zaha Hadid znajdziemy przede wszystkim budynki, to architektka tworzy też inne elementy. Na uwagę zasługuje projekt butów dla Lacoste, koncepcja naszyjnika i bransoletki dla marki Swarovski oraz scenografia do trasy koncertowej zespołu Pet Shop Boys.
Zaha Hadid ma też na swoim koncie projekt wyjątkowej ławki z litego jesionu - PP995 THE ORDRUPGAARD BENCH. To unikatowy projekt na skalę światową - wyprodukowano tylko 10 tego typu ławek. Cztery z nich znajdują się w Ordrupgaard Museum w Charlottenlund (Dania), jedna została sprzedana prywatnej osobie, a pozostałe wykorzystano podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, która odbyła się w Kopenhadze w 2009 roku.
To nie jedyny projekt ławki w repertuarze Zaha Hadid. Ogromne wrażenie robi też Serac Bench – ławka, która w zamierzeniu ma być rzeźbą miejską jednocześnie służącą do siedzenia i odpoczynku. Architekci z pracowni Zaha Hadid Architects tak ją opisują: „Serac Bench konsekwentnie ukazuje prawdziwą naturę prac Zahy Hadid. Odkrywa wspólne element tego co słabe i solidne, tego co łączy podłoże z obiektem, formę z funkcją”. Sprawdźcie jak wygląda to w praktyce.
Fot. Materiały prasoweArchitektura jak sztuka
Zaha Hadid twierdzi, że „Architektura ma takie samo prawo do innowacji jak sztuka”. O tę innowacyjność w architekturze walczy od zawsze. Na początku nie było łatwo. Choć wygrywała większość konkursów, to jej projekty uznawano za zbyt innowacyjne i śmiałe do realizacji. Przypięto jej nawet etykietkę „papierowego architekta”.
Przełom nastąpił w 1994 roku kiedy zaprojektowała budynek straży pożarnej w niemieckim Wiel. Obiekt tak spodobał się włodarzom miasta, że postanowiona zamienić go na miejskie muzeum. Jako, że jest przedstawicielką dekonstruktywizmu jej styl cechuje krzywoliniowość oraz zaburzenie konstrukcji i formy.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe