18.12.2015
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – ROBERT VENTURI
Jakiś czas temu w naszym cyklu przedstawialiśmy Miesa van der Rohe – ojca minimalizmu, autora słynnej sentencji: „Mniej znaczy więcej”. Teraz czas na jego architektonicznego opozycjonistę. Mowa oczywiście o Robercie Venturi, który zwykł mawiać: „Mniej znaczy nudniej”.
Architektura nie może być nudna i przewidywalna
Tę ideę stara się przekazywać w swoich książkach i projektach Robert Venturi – jeden z ojców architektury postmodernistycznej. Jego pierwszym budynkiem w tym nurcie jest dom na przedmieściach Filadelfii, który wybudował dla swojej matki w 1964 roku.
Na uwagę zasługują asymetryczne wnętrza, w których dominują nieregularne kształty, zróżnicowane wysokości, kąty i załamania. Tego typu wnętrza znajdują się też w innych jego projektach m.in. Guild House w Filadelfii i Brandt House w Greenwich. Trzeba przyznać, że to niepowtarzalny i niezwykły prezent.
Miasto i architektura
Poglądy Roberta Venturi na temat projektowania są z pewnością bardzo bliskie wszystkim tym, którzy dbają o piękną architekturę w mieście. To właśnie jemu zależało na tym, aby architektura poszczególnych budynków współgrała z ogólnym zamysłem architektonicznym miasta.
Nie przeszkadza mu to w tworzeniu mebli miejskich o zaskakujących formach i zastosowaniach. Dobrym przykładem jest Stool - systemowy element małej architektury, który w zależności od przeznaczenia może służyć jako ławka miejska, stojak rowerowy lub stolik.
W jaki sposób Venturi wpadł na ten zaskakujący pomysł? Jego autor bardzo często wykonywał szkice na marginesach swoich prac. Stool narodził się jako jeden z takich przypadkowych szkiców. Venturi wrócił do niego po latach. Okazało się, że spotkał się z bardzo dobrym odbiorem. Choć jeden element kosztuje aż 150 dolarów, to cały nakład został wyczerpany.
Nie tylko wielkie dzieła
Robert Venturi, nagrodzony prestiżową nagrodą Pritzkera w 1991 roku, ma na swoim knocie nie tylko projekty domów. Warto wiedzieć, że zajmował się również projektowaniem mebli dla firmy Knoll. Twórców małej architektury z pewnością zainspiruje jego projekt "ART DECO" SIDE CHAIR czyli krzesła produkowanego w latach 1978 – 1986, wyróżniającego się unikalną grafiką na oparciu i oryginalnym designem.
Fot. główne - https://commons.wikimedia.org
"Venturi Guild House" by Smallbones - https://commons.wikimedia.org
Art Deco – fot. http://collection.imamuseum.org/artwork/43545/
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe