02.09.2016
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – JEAN NOUVEL
Wracamy do cyklu, w którym przedstawiamy najważniejszych architektów naszych czasów przez pryzmat małej architektury. Tym razem poznacie Jeana Nouvela, który prowadzi jedno z najciekawszych biur architektonicznych w Europie. Jego projekty wyróżniają się futurystycznym charakterem, w których liczy się gra światła i kształtów.
Zacznijmy od nagrody
„Staram się nadawać każdemu projektowi indywidualny charakter, używając technologii i materiałów, których dostarcza architektom dzisiejsza nauka” – powiedział Jean Nouvel na łamach „Christian Science Monitor” tuż po otrzymaniu Nagrody Pritzkera. Został wyróżniony tą najważniejszą dla architektów nagrodą w 2008 roku, a jury w werdykcie podkreślało jego: „upór, wyobraźnię, entuzjazm i przede wszystkim nienasyconą potrzebę twórczych eksperymentów.”
Widoczne jest to już w jego wczesnych dziełach np. projekcie Institut du Monde Arabe z 1987 roku, dzięki któremu zyskał międzynarodową sławę. Budynek Instytutu świata arabskiego wyróżnia się prostą geometryczną bryłą, zdobioną z frontu w sposób charakterystyczny dla świata arabskiego – bez m.in. wizerunków zwierząt. Na uwagę zasługują otwory w ścianie (na południowej elewacji), które zmniejszają się lub zwiększają w zależności od tego, ile dotrze do nich światła. Są to regulowane metalowe soczewki do kontrolowania światła wewnętrznego – czyli nowoczesna wersja tradycyjnego arabskiego okratowania. Ten wyjątkowy budynek znajduje się w Paryżu.
Inne ważne dzieła francuskiego architekta
Myśląc projekty Jeana Nouvela, przychodzi nam do głowy mnóstwo realizacji. Skoncentrujmy się jednak na tych, które odbiły się szerokim echem w świecie. Są to:
- Sala Koncertowa w Lucernie (2000 rok).
- Wieżowiec Torre Agbar w Barcelonie (2003 rok).
- Teatr Guthrie w Minneapolis (2006 rok).
- DR Concert Hall w Kopenhadze (2009 rok).
- Muzeum Luwru w Abu Dhabi - ma zostać otwarty do końca 2016 roku.
Gasometer A in Vienna, www.wiener-gasometer.atJean Nouvel, choć jest mistrzem nowatorskich form, dobrze czuje się też rewitalizując różne budynki i przestrzenie. Na swoim koncie ma:
- Gasomer City w Wiedniu – czyli adaptację XIX wiecznych zbiorników gazu na apartamenty i centrum handlowe.
- Les Bains des Docks – elegancki kompleks wodny stworzony w miejscu opuszczonych terenów portowych we francuskim Hawr.
Nowatorskie budynki, nowatorska mała architektura
Okazuje się, że Jean Nouvel ma na swoim koncie nie tylko projekty małej architektury, ale też realizację całego parku. Mowa o Park del Centre Poblenou, który znajduje się w Barcelonie i jest jednym z najbardziej oryginalnych parków na świecie. Każdy element tej przestrzeni został zaprojektowany przy współpracy z architektem – dlatego mimo różnorodności zastosowanych form, wszystko jest spójne. Naszą uwagę przykuły przede wszystkim oryginalne metalowe siedziska z otworami oraz kulista „lampa” w tym samy stylu. Dzięki zastosowanym otworom światło jest ważnym elementem tych projektów - podobnie jak w innych dziełach architektonicznych francuskiego twórcy.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe