10.11.2016
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – BJARKE INGELS
Tym razem przedstawiamy Wam jednego z najbardziej innowacyjnych architektów młodego pokolenia. Poznajcie duńskiego projektanta, założyciela pracowni Bjarke Ingels Group (BIG), który w 2016 roku znalazł się na liście stu najbardziej wpływowych ludzi świata, opublikowanej przez magazyn TIME.
Młody zdolny
Choć początkowo planował zająć się rysowaniem komiksów, to ostatecznie wybrał studia na Royal Academy w Kopenhadze i Technica Superior de Arquitecture w Barcelonie. Po uzyskaniu dyplomu w 1998 roku pracował m.in. w Office for Metropolitan Architecutre Rema Koolhaasa w Rotterdamie.
Trzy lata później wraz z kolegą architektem założył biuro architektoniczne PLOT, które zaprojektowało m.in. dom muzyki w Stavanger w Norwegii. Ten wyjątkowy projekt został nagrodzony Złotym Lwem na Biennale Architektury w Wenecji. Mimo sukcesów, w 2006 roku biuro PLOT przestało istnieć, a Bjarke Ingels założył własną pracownię – Bjarke Ingels Group, którą prowadzi do dziś.
Projekty Bjarke Ingels Group:
- Wieża Walter Tower w Pradze
- Ratusz w Tallinie
- Biblioteka Narodowa w Kazachstanie
- Bank Narodowy Islandii w Reykyaviku
- Centrum Kultury Tamayo w Meksyku
42-letni architekt, tak opisuje swoją filozofię projektowania:
„Z historycznego punktu widzenia architektura zdominowana jest przez dwie przeciwstawne sobie siły. Z jednej strony pełna szalonych pomysłów awangarda. Czerpiąc pomysły z filozofii, mistycyzmu lub fascynacji formalnym potencjałem komputerowych wizualizacji, jest ona często tak oderwana od rzeczywistości, że potrafi być tylko ekscentrycznym kuriozum. Z drugiej strony mamy dobrze zorganizowanych korporacyjnych konsultantów, którzy budują przewidywalne i nudne pudełka o wysokim standardzie. Wydaje się, że architektura okopała się na dwóch równie bezproduktywnych pozycjach: jest albo naiwnie utopijna, albo przerażająco pragmatyczna. My wierzymy, że jest trzecia droga, która przebiega przez ziemię niczyją pomiędzy tymi skrajnościami lub na małym ale bardzo żyznym obszarze, na którym się one zazębiają. Pragmatyczna architektura utopijna, która stawia sobie za praktyczny cel tworzenie doskonałych miejsc ze społecznego, ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia".
Ważna jest ekologia!
Jednym z ostatnich ciekawych projektów Bjarke Ingels Group jest Urban Rigger – czyli akademik na wodzie składający się z dziewięciu kontenerów zaadaptowanych na 12 studenckich mieszkań. Projekt ten został zrealizowany w Szczecińskim Parku Przemysłowym, a następnie przewieziony do Kopenhagi. Na dachu każdego z kontenerów znajdują się: panele fotowoltaiczne, ogród i taras.
Oprócz tego w tych nietypowych akademikach zainstalowane są: pompa ciepła, moduł chłodzenia, ogrzewanie i chłodzenie podłogowe, wentylacja z odzyskiem ciepła – co gwarantuje optymalną temperaturę w pomieszczeniach, uzyskaną dzięki energooszczędnym rozwiązaniom. W tym miejscu warto podkreślić, że ekologia jest bardzo ważnym aspektem w projektach Bjarke Ingels Group.
Mała architektura i spełnienie dziecięcych marzeń
Osoby, które szukają inspiracji z zakresu małej architektury, na pewno znajdą je w projekcie dotyczącym modernizacji jednej z duńskich szkół (Gammel Hellerup Gymnasium) której podjęła się pracownia Bjarke Ingels Group. W istniejące obiekty wkomponowano oryginalną (a jednocześnie niesamowicie funkcjonalną) przestrzeń publiczną oraz halę sportową.
W tym projekcie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dach sali gimnastycznej, który jest też wyjątkowym miejscem spotkań. Znajduje się na nim m.in. podświetlana falista ławka oraz oryginalne siedziska. To spełnienie dziecięcych marzeń o spotkaniach na dachu.
Zdjęcie główne: By Epizentrum - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41027349
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe