07.10.2024
„SZARA GODZINA” – RECENZJA NOWEJ KSIĄŻKI FILIPA SPRINGERA
Nowa książka Filipa Springera, która ukazała się nakładem wydawnictwa Karakter, to spojrzenie na architekturę przez pryzmat zmian klimatu i wynikających z nich wyzwań. Jak przekonuje pisarz: „Nie napisałem Szarej godziny po to, by komukolwiek było miło”. Postanowiliśmy więc sprawdzić, komu może zrobić się nieprzyjemnie przy lekturze tej książki , dlaczego warto poddać się temu uczuciu i po co zadawać sobie „skrajnie niewygodne pytania”.
„Szara godzina”, czyli o tym, że „Architektura potrzebuje nowej wizji”
„Koniec budowania” to tytuł jednego z rozdziałów „Szarej godziny”, ale też myśl, która pojawia się na wielu stronach tej książki. Pisarz Filip Springer podkreśla, że w polskim środowisku architektonicznym należy zadawać pytania o zasadność stawiania nowych obiektów:
„Rzeczowa rozmowa o treści architektury wymagałaby jednak zadania skrajnie niewygodnych pytań. Dotyczyłyby one tego, jak konkretne budynki realizują potrzeby ich użytkowniczek i użytkowników i czy na pewno zaspokojenie potrzeb przestrzennych było pierwszym argumentem przemawiającym za budową. A jeśli nie, to jaki był ten powód?”.
Jego zdaniem w Polsce unika się tych rozważań: architekci „wypierają konieczność zmiany” i możliwość niezaprojektowania jakiegoś budynku. Nikt nie mówi „przestańmy budować”, chociaż zwykła produkcja cementu (podstawowego budulca) odpowiada za 8% globalnych emisji. Co więcej, w planowaniu inwestycji pomijamy koszty środowiskowe, nawet jeśli odpowiedni specjaliści włączają je do ekspertyzy. Ten aspekt obrazuje historia szpitala w Starachowicach (rozdział „Zasada dostateczności”).
Springer wraz z innymi ekspertami zastanawia się, dlaczego architekci nie chcą być częścią zmiany. Odpowiedzi udziela Zbigniew Maćków, właściciel pracowni projektowej „Maćków”:
„To jest zawsze splot wielu okoliczności. Jako grupa zawodowa całkowicie odkleili się od misyjności swojego zawodu. Są tak uwikłani w relacje z inwestorami, że możliwości ruchu mają coraz bardziej ograniczone (…) Tymczasem nadal jesteśmy postrzegani jako zawód zaufania społecznego”.
Przeczytaj też: Recenzja książki „Rowerowe miasto. Holenderski sposób na ożywienie miejskiej przestrzeni”
Jak wymyślić architekturę na nowo?
I na to pytanie odpowiada Filip Springer w swojej nowej książce. Przytacza przykład paryskiej pracowni Lacaton & Vassal, która próbuje dokonać zmiany na lepsze. Jej twórcy rozumieją architekturę jako „(…) dodawanie wartości temu, co jest”, są „(…) fair w stosunku do dobra wspólnego rozumianego w szerszym kontekście”. To właśnie oni odmówili zlecenia modernizacji jednego z miejskich placów w Bordeaux, uznając, że nie jest konieczna interwencja architektoniczna. W rekomendacjach napisali, że należy ten plac częściej sprzątać i lepiej zadbać o drzewa. Wtedy wszystko będzie z nim w porządku.
Żeby nie było tak szaro (a nawet czarno), Filip Springer znajduje też pozytywne przykłady z polskiego podwórka m.in. grupy projektowej Centrala (rozdział „Trzecia pora dnia”) oraz dwóch pracowni Archigrest i TopoScape, które współpracowały ze sobą przy przebudowie Kopca Czerniakowskiego (rozdział „Moc urbanitu”).
Zainspiruj się: „Przygotowujemy się do kolejnej rewolucji na placach zabaw” – wywiad z Elżbietą Legoń-Szpunar z Naukowych Placów Zabaw
Nowa książka Filipa Springera i nowe tematy
W książce Springer rozprawia się też z innymi aktualnymi tematami, takimi jak:
- kwestia odbudowy Ukrainy,
- pracowanie z gruzem w XXI wieku,
- projektowanie pod kątem demontażu,
- projektowanie „znośnych dyskomfortów”,
- dogęszczanie.
Mimo trudnych tematów i podkreślaniu przez pisarza, że „architektura to temat śmiertelnie poważny”, „Szarą godzinę" czyta się lekko. Jednak po tej szybkiej lekturze, zachęcamy do dłuższego i głębszego namysłu nad postawionymi przez pytaniami. To książka ważna dla całej naszej branży.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe