05.02.2015
SPECJALISTA OD ŁAWEK SPAGHETTI
Wyobraźnia utalentowanych designerów nie zna granic. Pablo Reinoso, francuski projektant argentyńskiego pochodzenia, zachwycił świat swoimi niebanalnymi "makaronowymi ławkami spaghetti". Sprawdźcie jak prezentują się te nietypowe realizacje.
Pomysły na ławki to niewyczerpany zbiór wzorów i inspiracji. – mówił w opublikowanym na naszym blogu wywiadzie prof. Marian Oslislo, ceniony projektant i grafik, wielki miłośnik ławek. Pod tymi słowami zdecydowanie mógłby się podpisać bohater naszego dzisiejszego wpisu Pablo Reinoso.
Z Argentyny do Francji
Artysta przyszedł na świat w Buenos Aires, w 1955 roku. Jak to zwykle bywa w przypadku wielkich talentów, Pablo już od najmłodszych lat zdradzał zdolności projektowe i manualne. Jako syn stolarza często towarzyszył ojcu w codziennych pracach. Pomagał, uczył się technik stolarskich. W wieku 7 lat stworzył pierwsze krzesło. Kilka lat później rozwijał swoje umiejętności na wydziale Komunikacji i Designu uniwersytetu w Buenos Aires.
Fot. www.pabloreinoso.comW 1979 roku Pablo przeniósł się do Francji, gdzie zajął się tworzeniem instalacji artystycznych i rzeźb. Nowatorskie i zaskakujące formy swoim dzieł wykonywał z tradycyjnych materiałów: stali, kamienia i drewna.
W latach 90. na szerszą skalę zajął się w kreacją komercyjnych realizacji, jak opakowania produktów (np. perfum). W 2003 roku zaprojektował nowy wzór pucharu dla francuskiej ligi piłkarskiej.
Ławki o wielu obliczach
- To wrażliwy artysta. W jego pracach można odnaleźć wiele kontekstów - biograficznych, historycznych, psychologicznych. Nad wszystkim dominują niezwykłe wzory i obrazy. – Tymi słowami ceniona krytyk Patricia Avena Navarro opisuje prace Pablo Reinoso. Nie da się ukryć, że ten opis idealnie pasuje do jednej z najważniejszych prac francuskiego artysty – cyklu ławek spaghetti.
Fot. www.pabloreinoso.comPoczątki projektu sięgają 2006 roku. Pablo Reinoso wybrał kilkanaście prostych i niczym nie wyróżniających się ławek miejskich, zaprojektowanych przez anonimowych twórców. Następnie postanowił przetworzyć ławki nadając im zupełnie nowych kształtów i znaczeń. Korony i korzenie
Głównym celem było odkrycie istoty ławki na nowo. Pablo postanowił wyrwać ławki z ich dotychczasowych funkcji i skupić uwagę odbiorcy na materiale z których są wykonane czyli drewnie.
Każda ławka składa się z dwóch elementów – tradycyjnej podstawy i wyrywających się z niej drewnianych rozgałęzień przypominających korony drzew. Jest to bardzo interesujące zestawienie ukazujące tradycyjny przedmiot oraz jego korzenie, wykraczające poza formę. Cała kolekcja, składająca się z kilkunastu ławek, zaskakuje pomysłowością i ilością sposobów ujęcia tematu.
Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych przykładów sztuki z ławkami w roli głównej.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe