08.07.2016
SOKRATESA INSPIROWAŁA MAŁA ARCHITEKTURA – CZYLI KRÓTKA HISTORIA ŁAWKI MIEJSKIEJ
Zainspirowani wykładem dotyczącym historii stolika i krzesła podczas festiwalu „Gdynia Design Days” postanowiliśmy przybliżyć czytelnikom naszego bloga genezę ławki miejskiej, która pojawiła się już w starożytności. Jednak warto wiedzieć, że właściwy rozkwit małe architektury przypada na okres rewolucji przemysłowej.
W starożytności marmur, w średniowieczu trawa
Jeśli Sokrates lubił rozmyślać, siedząc na ławce, to jedno jest pewne – była to ławka wykonana z marmuru lub innego kamienia o podobnych właściwościach. Tego typu elementy małej architektury najczęściej znaleźć można było na terenie starożytnej Grecji, Rzymu i Persji. W Średniowieczu pojawiło się coś zgoła innego czyli ławy darniowe – są to siedziska wykonane z wyniesionej rabaty pokrytej trawą lub ziołami, obudowanej konstrukcją np. z cegieł - jak na poniższym malowidle:
Ławka darniowa była zarówno elementem ozdobnym ogrodu, jak i funkcjonalnym – pozwalającym na odpoczynek. Czy wiecie, że współcześnie projektanci często inspirują się ławkami darniowymi? Oto przykłady:
Źródło zdjęć: http://inhabitat.com
Czas na renesans i barok
W okresie renesansu ławki nie były szczególnie popularne w przestrzeni miejskiej, gdyż nie myślano wówczas o funkcjonalnej małej architekturze. Ławki wykonywano głównie z kamienia i ustawiano w okolicy budynku pałacowego. W okresie baroku ławki można było znaleźć m.in. w salonach oraz gabinetach ogrodowych. Dominowały ławki kamienne bez oparć, zdobione płaskorzeźbami.
Słówko o rewolucji przemysłowej od historyka sztuki
- Prawdziwym przełomem w wyposażeniu miast była (…) rewolucja przemysłowa, której początek datuje się na rok 1760: ogromny napływ ludzi do miast, urbanizacja, rozwój przemysłu wywołały radykalną zmianę trybu życia ludzi; pojawienie się pod koniec XIX wieku samochodów narzuca zmianę organizacji ruchu; nowe materiały – stal i żelazo – zmieniają architekturę, kolej żelazna wymusza budowę dworców i mostów, gaz umożliwia pojawienie się światła na ulicach, a więc i nowych latarni; pojawienie się plakatów i gazet narzuca budowę słupów ogłoszeniowych itd. - pisze Anna Cymer, historyk sztuki i dziennikarka, w artykule „Z meblem miejskim przez wieki”. Pojawiają się wówczas ławki w wersji tańszej czyli składające się z siedziska wykonanego z drewna i stalowej konstrukcji.
- Dobrym przykładem tego nowego, kompleksowego i konsekwentnego myślenia o miejskiej przestrzeni ze wszystkimi jej elementami jest zbudowana w 1811 roku Regent Street w Londynie, od początku pomyślana jako reprezentacyjna główna ulica nowoczesnego miasta. Szeroka, co jakiś czas rozszerzająca się w plac, wyposażona we wszystko, czego potrzebuje wielkomiejska ulica – latarnie, ławki, pomniki i mniejsze rzeźby podkreślające rangę tej ulicy oraz małą architekturę o czysto funkcjonalnych cechach. Do dziś widać jej reprezentacyjność i funkcjonalność. To oczywiście przykład wyjątkowy, w wielu miejscach zmiany zachodziły stopniowo lub ograniczały się tylko do pojedynczych nowych elementów. Mała architektura zagościła jednak już na dobre na ulicach miast, stając się nieodłącznym elementem zurbanizowanych przestrzeni – podsumowuje Anna Cymer.
A jaka jest współczesna ławka miejska?
Obecnie ławka miejska to nie tylko funkcjonalne uzupełnienie ulic, placów i parków. Często jest to rozpoznawalny element miasta, jak np. ławka zakochanych w Nowym Sączu, o której pisaliśmy w artykule „Ławka miejska zbliża ludzi”.
Koncept i oryginalność ławki miejskiej jest bardzo ważny także dla Komserwis. Dowodem na to są m.in ławki z kolekcji Haga, których design oparty jest na literze H.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe