26.04.2017
SETNE URODZINY WIELKIEGO ARCHITEKTA!
Dziś ten wyjątkowy jubileusz obchodzi Ieoh Ming Pei – twórca szklanej piramidy zlokalizowanej przed Luwrem. Choć obiekt ten początkowo budził sprzeciw mieszkańców miasta, to ostatecznie, podobnie jak Wieża Eiffla, stał się symbolem Paryża.
Doceniony przed Mistrza
Ieoh Ming Pei urodził się w Chinach, ale jako siedemnastolatek wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by studiować architekturę. Uczył się m.in. pod okiem Waltera Gropiusa, który chwalił go za projekt muzeum sztuki w Szanghaju, twierdząc, że to najlepsza rzecz jaka powstała w jego klasie. Po ukończeniu studiów, pracował jako wykładowca na Harvardzie, a potem pełnił funkcję dyrektora architektury w firmie Webb&Knapp.
W 1955 roku założył własną pracownię architektoniczną (dziś znaną pod nazwą biuro projektowe Pei Cobb Freed & Partners), w której stworzył m.in. projekt siedziby Narodowego Centrum Badań Atmosfery w stanie Kolorado, Muzeum i Bibliotekę Prezydencką im. Johna F. Kennedy'ego czy też projekt przebudowy Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie.
Wzór dla twórców małej architektury
Dla Ieoh Ming Pei ważna jest nie tylko modernistyczna bryła budynku, ale przede wszystkim zachowanie naturalnej harmonii. Twierdzi, że styl pojedynczej budowli nie jest istotny – chodzi o to, by tworzyć dla społeczności i myśleć o tym, jak dana przestrzeń wpłynie na jej życie. To bardzo ważna myśl dla wszystkich, którzy planują miasta: od włodarzy, po twórców małej architektury.
Nobel i duże wyzwanie
W 1983 roku Ieoh Ming Pei otrzymał nagrodę Pritzkera (architektonicznego Nobla). Jury doceniło jego wysiłki zmierzające ku tworzeniu harmonijnego środowiska oraz wszechstronność posługiwania się materiałami.
W tym samym okresie prezydent Francji Mitterand decyduje się na przebudowę Luwru i do rozmów na ten temat zaprasza właśnie Pei. Po kilku miesiącach poznawania historii Francji tworzy projekt piramidy wejściowej oraz renowacji wnętrz pałacu. Mimo protestów mieszkańców miasta jego wizja zostaje wdrożona w życie w 1989 roku, a szklana piramida staje się symbolem Paryża.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe