26.11.2022
RECENZJA KSIĄŻKI “RECEPTA NA LEPSZY KLIMAT. ZDROWSZE MIASTA DLA CHORUJĄCEGO ŚWIATA”: SZYMON BUJALSKI
Po nową książkę Wydawnictwa Wysoki Zamek sięgnęliśmy zaraz po premierze i przeczytaliśmy ją jednym tchem. “Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata”, napisana przez Szymona Bujalskiego, dziennikarza zajmującego się tematyką zmiany klimatu, to lektura “dająca zdrowego kopa do zmieniania świata na lepsze”. Dlaczego? Przeczytaj naszą recenzję.
Kompendium wiedzy ekologicznej
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? Zacznijmy od praktycznych powodów. Przede wszystkim wyjaśnia ona w sposób przejrzysty najważniejsze tematy dotyczące współczesnej ekologii i zrównoważonego rozwoju. Tłumaczenia podparte są też praktycznymi przykładami, pokazującymi, jak dany temat wpływa na nasze życie w mieście tu i teraz. Szymon Bujalski odpowiada też na najczęściej pojawiające się pytania w kontekście ekologii. Czy zabraknie wody w kranach? Jakie skutki ocieplenia klimatu odczuwamy w polskich miastach? Po co nam zielone dachy, ogrody deszczowe i mokradła? Jakie usługi świadczą dla nas drzewa w mieście (aby zgłębić ten temat, sięgnij po książkę Jana Mencwla “Betonoza”, do której odwołuje się też w wielu miejsca Szymon Bujalski)? Czy palenie pelletem jest ekologiczne? Autor sporo miejsca poświęca też dwóm tematom, które w polskiej rzeczywistości (zwłaszcza zimowej) są bardzo ważne, To zagadnienie skutecznej walki ze smogiem oraz transformacji energetycznej. Szymon Bujalski przekonuje, że:
“Transformacja energetyczna robiona jest nie tylko z myślą o klimacie. Jest po prostu bardziej opłacalna i przynosi wiele korzyści: od zdrowotnych po finansowe”.
Przeczytaj też: Recenzja książki “Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”: Jan Mencwel
Mieszkańcy mają głos!
“Recepta na lepszy klimat prowadzi przez zdrowsze miasta. I pochodzi od ich mieszkańców” — tak kończy swoją opowieść Szymon Bujalski. To kluczowy fragment, który wyjaśnia koncepcję książki. Została ona napisana na bazie eksperckich i aktualnych tekstów oraz analiz dotyczących ochrony środowiska, ale też (i może przede wszystkim) na kanwie rozmów z ludźmi zmieniającymi na korzyść swoje bezpośrednie otoczenie. W książce wypowiedzieli się m.in.:
- Szymon Iwanowski, który walczy o drzewa na Starym Polesiu w Łodzi,
- Mieszkańcy ulicy Stalowej w Warszawie, którzy rozpłytowali chodnik,
- Rafał Śniegocki, który z osoby osuszającej mokradła stał się ich obrońcą,
- Robert Kalak, który chroni dzikość przyrody w Poznaniu,
- Michalina Jasińska i Agata Biernacik, które stworzyły ogród społeczny na terenie stoczni w Gdańsku,
- Anna Dworakowska, która z innymi mieszkańcami Krakowa wymogła na władzach miasta realną walkę ze smogiem,
- Dorota Pundyk, która pielęgnuje rośliny na placu Orła Białego w Szczecinie,
- Krzysztof Michalski, Krzysztof Daukszewicz i Anna Tomaszewska, którzy zazieleniają przestrzeń warszawskiej Pragi.
Autor nie obraża się na to, że mieszkańcy działają, a powinni robić to raczej urzędnicy i politycy. Przekonuje, że można stworzyć zdrowsze i bardziej przyjazne dla mieszkańców przestrzenie także w Polsce, a kluczem do tego jest współpraca. Na końcu książki znalazły się też wartościowe wywiady z ekspertami, którzy wprowadzają dobre praktyki zrównoważonego rozwoju. Autor porozmawiał m.in. z Tomaszem Toszą — Zastępcą Dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie. Wywiad dotyczy innowacyjnych projektów wprowadzanych w mieście związanych z mobilnością m.in. “Wizji zero”, czyli działania, które tak przeorganizowało transport w Jaworznie, że udało się wyeliminować wypadki śmiertelne.
Recepta na lepszy klimat dla każdego
Niezależnie od tego kim jesteś: architektem, projektantem zieleni, urzędnikiem, mieszkańcem miasta, znajdziesz w tej książce indywidualną receptę na lepszy klimat. Autor przekazuje czytelnikowi konkretne wskazówki, co zrobić, zaczynając od siebie, by w polskich miastach żyło się lepiej. To lektura dotycząca trudnych tematów, ale napisana w przejrzysty sposób. Co więcej, zawiera obrazowe metafory, które sprawiają, że temat ekologii w miastach staje się bliższy nawet sceptykom.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe