03.05.2014
PRZESTRZEŃ MIEJSKA W DOBRYM STYLU (CZ. 1)
Jak zadbać o stylistyczną konsekwencję i dobry design miasta? Inspiracje i praktyczne wskazówki eksperta Komserwis.
W pierwszej części artykułu dowiesz się:
- Czy warto naśladować Warszawę w kwestii doboru małej architektury do przestrzeni miasta?
- Na co zwrócić uwagę, wybierając meble miejskie do określonej przestrzeni.
Aby przestrzeń miasta była po prostu piękna trzeba zadbać m.in. o stylistyczną konsekwencję mebli miejskich.
Dlaczego jest to tak ważne? Wyjaśnia Aneta Bolisęga – projektant małej architektury w firmie Komserwis. Ekspert Komserwis Aneta Bolisęga, absolwentka wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. W firmie Komserwis pracuje jako projektant od 2006 roku. Stworzyła m.in. kolekcję mebli miejskich Intal, Boston, Vega. Laureatka wielu prestiżowych nagród w zakresie projektowania mebli miejskich.
Czy wzorować się na Warszawie?
Włodarze polskich miast coraz częściej zwracają uwagę na spójność małej architektury. Przejmujemy dobre wzorce z zagranicy, tworząc systemy identyfikacji mebli miejskich, katalogi mebli miejskich czy w końcu konkursy na małą architekturę dopasowaną do konkretnej przestrzeni miasta.
Prekursorem w tej dziedzinie jest Warszawa, która jako pierwsze miasto w Polsce stworzyła system identyfikacji miejskiej, na który składają się spójne stylistycznie tablice z nazwami ulic, numerami budynków, strzałki wskazujące drogę etc. W ślad za stolicą poszły inne polskie miasta: Łódź, Gdańsk, Szczecin, Bielsko-Biała, Częstochowa, Olsztyn, Wrocław.
Poliwęglanowa tablica przedstawiająca historię patrona ulicy. / Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejski_System_Informacji_Warszawa)
Oznakowanie ulicy – tabliczka umieszczona na budynku mieszkalnym. / Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejski_System_Informacji_Warszawa)
Wybierz ławkę, która pasuje do Starówki!
Miasta dbają o spójność małej architektury poprzez tworzenie tzw. katalogów mebli miejskich. Są to dokumenty zawierające nie tylko obiekty, które znajdują się w danym mieście, ale też elementy małej architektury rekomendowane do zastosowania w różnych przestrzeniach np. zabytkowych dzielnicach czy Starówkach.
W katalogu mebli miejskich Poznania znalazła się kolekcja Savona marki Komserwis.
By mieszkańcy miast czuli się jak u siebie w domu
Dobierając małą architekturę do określonej przestrzeni, należy odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania:
- Jaka jest specyfika danego miejsca?
- Czym charakteryzuje się dana przestrzeń? - Kto z danej przestrzeni będzie korzystał?Jeśli wybieramy ławkę do pasażu handlowego weźmy pod uwagę, że będą z niej korzystać osoby, które są na zakupach i tylko na moment chcą przysiąść, by złapać oddech. Do takiej przestrzeni można wybrać ławki bez oparcia.
Pamiętajmy, że przestrzeń miejską wyposażamy przede wszystkim z myślą o mieszkańcach. W parkach miejskich i na placach zabaw muszą czuć oni się jak u siebie w domu.
Naszym podstawowym celem powinno więc być tworzenie miejsc, gdzie mieszkańcy miast z przyjemnością spędzą swój wolny czas: spacerując z rodziną czy czytając ulubioną książkę. Twórzmy piękną i przyjazną przestrzeń!
W drugiej części artykuły dowiesz się jakie elementy składają się na dobry design miejski. Dołącz do fanów profilu Piękno przestrzeni z Komserwis na facebooku i bądź na bieżąco!
Które miasta Waszym zdaniem dbają o stylistyczną konsekwencję swoich przestrzeni i wygodę mieszkańców miasta? Zapraszam do dyskusji pod tym artykułem.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe