19.08.2022
PRZECZYTAJ RECENZJĘ I WYGRAJ KSIĄŻKĘ PT. “INSTRUKCJA OBSŁUGI PRZYSZŁOŚCI”
Choć instrukcja obsługi kojarzy się z czymś nudnym, w tym wypadku jest zgoła inaczej. “Instrukcja obsługi przyszłości” (Areta Szpura, Emilia Padoł, Grupa Wydawnicza Foksal) to zbiór wskazówek w formie wywiadów z ekspertami z różnych dziedzin, którzy podpowiadają: “Co i jak robić, żeby udało nam się poprawić kondycję Ziemi”. Tę instrukcję czyta się z zapartym tchem!
“Instrukcja obsługi przyszłości” - 8 głównych tematów
Areta Szpura choć jest ekspertką od stylu życia przyjaznego środowisku, stwierdziła, że sama nie jest w stanie wypracować skutecznych wskazówek, które pomogą uratować kondycję Ziemi. Jak podkreśla we wstępie do książki:
“(…) doszłam do wniosku, że muszę znowu poprosić mądrzejszych ode mnie ludzi, żeby dali nam wskazówki. Żebyśmy razem mogli zbudować wizję przyszłości, dla której chce nam się wstawać z łóżka”.
Książka podzielona jest na 8 tematów, a do każdego z nich Areta wybrała odpowiedniego eksperta:
- Środowisko - Mirosław Proppé, Prezes Zarządu Fundacji WWF Polska
- Technologia - Joanna Murzyn, doradczyni technologiczna, inicjatorka Radicalzz - ruchu zrzeszonego z Instytutem Ekologii Cyfrowej.
- Miasto - Jan Mencwel, publicysta, działacz społeczny, założyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
- Żywność - Klaudia Kryńska, edukatorka i aktywistka działająca na rzecz suwerenności żywnościowej, członkini Fundacji Agro-Perma-Lab.
- Edukacja - Marianna Kłosińska, jedna z liderek ruchu szkół demokratycznych w Polsce, prezeska Fundacji Bullerbyn.
- Kooperatywy i spółdzielnie - Nina Bąk, pomysłodawczyni i jedna z założycielek Kooperatywy Spożywczej “Dobrze”, obecnie działa w CoopTech Hubie - organizacji, która zajmuje się promowaniem i tworzeniem spółdzielni.
- Psychologia - Joanna Brzezińska, psycholożka i współzałożycielka Fundacji Klimat i Emocje.
- Biznes - Bolesław Rok, Profesor zarządzania w Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert w dziedzinie CSR (Społecznej odpowiedzialności biznesu), filozof i biznesmen.
W toku lektury możecie się dowiedzieć m.in.: jaki wpływ na powstawanie leków mają lasy, po co tworzyć ogrody deszczowe i że “każdy z nas ma naturalny dar bycia ogrodnikiem”.
Duży dziennikarski wkład w powstanie tej książki miała też Emilia Padoł, dziennikarka, pisarka.
To też Cię zainteresuje: Recenzja książki “Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”: Jan Mencwel
Nie tylko treść się liczy!
Jako eksperci od pięknych przestrzeni zwracamy uwagę nie tylko na treść książki, ale też ciekawą formę. W przypadku “Instrukcji obsługi przyszłości” składają się na nią:
- okładka przykuwająca wzrok,
- typografia umilająca czytanie,
- podział koncepcyjny (listy książek do przeczytania po każdym dziale, listy “co czytać, co oglądać, czego słuchać” na końcu książki).
Tak przemyślany układ sprawia, że to nie tylko jednorazowa lektura, którą przeczytamy i odłożymy na półkę. Będziemy chętnie do niej wracać, by sprawdzić, czego posłuchać podczas dłuższej podróży lub, który firm wybrać na wolne popołudnie.
Kto powinien przeczytać książkę Arety Szpury?
Choć ta książka znalazła się w naszej “Biblioteczce miłośnika architektura” powinni ją przeczytać nie tylko architekci czy eksperci z branży, ale właściwie wszyscy, którym na sercu leży dobro naszej planety.
Szczególnie rekomendujemy ją osobom odpowiedzialnym za edukację i zmiany w szkolnictwie (nauczycielom, rodzicom, psychologom, samorządowcom, politykom) bo na nich spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie nowego społeczeństwa wrażliwego na to, by żyć w zgodzie z naturą.
Jak wygrać książkę “Instrukcja obsługi przyszłości”?
Jeśli dobrnąłeś do tej części recenzji, mamy dla Ciebie niespodziankę. Na maila: media@komserwis.pl wyślij odpowiedź na pytanie: Jakie działania planujesz wdrożyć, by na co dzień żyć w zgodzie z naturą? Autora najciekawszej odpowiedzi nagrodzimy jednym egzemplarzem książki “Instrukcja obsługi przyszłości”. Na Wasze odpowiedzi czekamy do 25 sierpnia do godziny 23.59.
To już kolejna recenzja w naszym cyklu “Biblioteczce miłośnika architektura”. Jeśli przeczytaliście w ostatnim czasie ciekawą książkę o podobnej tematyce, napiszcie w komentarzu lub w wiadomości prywatnej w naszych mediach społecznościowych: Facebook, Instagram. Z pewnością uwzględnimy ją w kolejnym artykule.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe