11.05.2020
PRACA PROJEKTANTA W CZASACH PANDEMII — ANDRZEJ KLISZ
Kolejnym gościem naszego cyklu „Przestrzeń publiczna w dobie koronawirusa” jest Andrzej Klisz, wykładowca na ASP w Katowicach i projektant produktu m.in. elementów małej architektury. Jak wygląda jego praca w czasach pandemii? Co jest największym utrudnieniem? Jakie projekty mogłyby ułatwić funkcjonowanie w przestrzeni publicznej w dobie koronawirusa? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w nowym artykule.
Brakuje atmosfery osobistego spotkania
Moja praca już wcześniej opierała się na komunikacji zdalnej, a właściwie na samodzielnym projektowaniu przy biurku we własnym domu. W pracy projektanta kontakt osobisty ze zleceniodawcą jest bardzo ważny, ale nie musi być częsty. Po kilku pierwszych spotkaniach i dokładnych ustaleniach praca może odbywać się zdalnie. Tak jest przez pewien czas prowadzenia projektu. Dlatego, teraz kiedy kończone są projekty już wcześniej rozpoczęte, kontakt osobisty nie ma dużego znaczenia. Problem pojawia się, gdy musimy rozpocząć nowe zlecenia i pierwsze rozmowy odbywają się od razu zdalnie. Nie jest to sytuacja tak komfortowa, jak wcześniej, brakuje spontanicznej wymiany myśli i atmosfery osobistego spotkania. Jeśli ta sytuacja będzie się przedłużać, to na pewno nie będzie to dobre dla jakości projektów i samego komfortu pracy. Przy każdym projekcie kontakty osobiste są dla mnie ważne, podobnie myślą klienci. Pandemia zaskoczyła wszystkich, zostaliśmy zmuszeni do rewizji w wielu dziedzinach życia. Wydaje się, że niektóre wymuszone zmiany zachowań i stylu pracy mogą być pozytywne, ale niestety strat na pewno będzie o wiele więcej. Każdy z nas czeka na zakończenie epidemii, liczymy na to, że wszystko wróci do normy.
Chcemy wykształcić projektantów, jak najlepiej przygotowanych do rynku pracy – przeczytaj wywiad z Andrzejem Kliszem.
Prywatny paczkomat i inne projekty studentów
Pracuję zdalnie ze studentami i w tym zakresie to dla mnie nowe doświadczenie. Jako że prowadzę zajęcia z projektowania przestrzeni publicznej, naturalnym stał się temat epidemii i jej wpływu na miasto i ludzi. Analizujemy i szukamy tematów, punktów zapalnych, miejsc problematycznych. Tworzymy rozwiązania, które pomogą funkcjonować zaraz po epidemii. Żeby zrobić dobry projekt, konieczne jest dostrzeżenie problemu, jego dobre zdefiniowanie i analiza. Wydaje mi się, że można zaproponować pewne rozwiązania, dzięki którym korzystanie z przestrzeni publicznej będzie bezpieczne. Studenci pracują nad tematami z zakresu szeroko pojętej przestrzeni publicznej, nie tylko związanej z odpoczynkiem w parkach czy spotkaniami na ławeczkach. Są to koncepcje dotyczące przestrzeni pracy służby zdrowia, problemu osób starszych np. robienia przez nich zakupów. Ciekawie zapowiada się projekt pozwalający automatycznie dezynfekować rowery miejskie w punktach wypożyczania, obsługiwany poprzez aplikację. Innym tematem jest problem bezkontaktowego odbierania przesyłek, czyli coś w rodzaju prywatnego paczkomatu, umieszczonego na własnych drzwiach. Powstają także projekty poprawiające bezpieczne podróżowanie w środkach komunikacji miejskiej, pozwalające stać bez trzymania się bezpośrednio rękami, nie tak jak do tej pory.
Rewolucji nie będzie
Typowa otwarta przestrzeń publiczna to z natury miejsce gromadzenia i spotykania się ludzi, czyli robienie wszystkiego, czego nie wolno w czasie epidemii. Dlatego nie przewiduję dużych zmian w ogólnie dostępnej przestrzeni. Na pewno pojawią się jakieś innowacje, ale rewolucji nie będzie, po prostu epidemia kiedyś się skończy, nawet nie myślę o innym scenariuszu. Mam nadzieję, że nie będzie trzeba przedefiniować pojęcia przestrzeni publicznej na przestrzeń zamkniętą dla ludzi.
Andrzej Klisz: Obecnie prowadzi pracownię Projektowania Wyposażenia Przestrzeni Publicznej na Wydziale Projektowym w Katedrze Form Przemysłowych ASP w Katowicach. Zajmuje się projektowaniem produktu, form przestrzennych i grafiki użytkowej. Współpracuje z firmą Komserwis w zakresie projektowania małej architektury. Zaprojektowana przez niego kolekcja mebli miejskich Flow została wyróżniona „Dobrym Wzorem” w kategorii „Sfera Publiczna”.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe