19.04.2016
POZNAJEMY POLSKĘ Z KOMSERWIS – SANDOMIERZ
Tym razem postanowiliśmy zaprosić Was na wycieczkę po „Małym Rzymie”. Skąd to porównanie do stolicy Italii? Od czego warto zacząć zwiedzanie tego miasta i w którym miejscu spotkamy małą architekturę Komserwis? Tego wszystkiego dowiecie się z artykułu. Miłego odkrywania!
Jak Wieczne Miasto
To, że Sandomierz podobny jest do stolicy Italii lubią podkreślać przede wszystkim starsi mieszkańcy miasta. Skąd to porównanie? Po pierwsze podobnie jak Rzym usytuowany jest na siedmiu wzgórzach. Po drugie pod Wiecznym Miastem znajdują się podziemne labirynty, katakumby, a pod Sandomierzem równie ciekawa Podziemna Trasa Turystyczna czyli system dawnych piwnic kupieckich i lochów. To jednak nie wszystko. W obu miastach znajdziemy wyjątkowe zabytkowe obiekty i moc atrakcji turystycznych.
Spotkajmy się w bramie!
Zwiedzanie Sandomierza koniecznie rozpocznijcie od Bramy Opatowskiej czyli jednej z najlepiej zachowanych gotyckich bram w Polsce. Ze szczytu Bramy (na który można obecnie wejść) rozciąga się przepiękny widok na panoramę miasta i okolicy.
Kilka ciekawostek dotyczących Bramy Opatowskiej:
- Wybudowano ją bez fundamentów.
- Aby wejść na szczyt, trzeba pokonać około 130 schodów.
- Ma ona około 32 metry wysokości i podstawę o wymiarach 9,25 x 6,68 m.
- To jeden z najchętniej zwiedzanych zabytków w Sandomierzu.
Kolejny punkt programu to Rynek ze znajdującym się tutaj renesansowym ratuszem. Budynek powstały w XIV i XV wieku, zachwyca oryginalnym kształtem. W XVII wieku dobudowano do niego białą wieżę z arkadowym wejściem, która pięknie kontrastuje się z ciemną bryłą obiektu.
Skoro o rynku mowa…
Na przepięknej sandomierskiej starówce już na dobre zadomowiły się donice z kolekcji Genewa Komserwis. To dowód na to, że takie tradycyjne miejsca z przepiękną architekturą też potrzebują ożywienia na wiosnę w postaci zadbanej roślinności. A najlepszym sposobem wyeksponowania zieleni w mieście są właśnie donice – wiele różnych wzorów znajdziecie w ofercie Komserwis.
Wracając jednak do zabudowy rynku, nie sposób nie wspomnieć o znajdujących się tutaj zabytkowych kamieniczkach wznoszonych od XV w. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Kamienicę Oleśnickich – jej układ przestrzenny zachował się do naszych czasów w niezmienionym kształcie. To też bardzo ważne miejsce dla miłośników historii. W tej kamienicy w 1570 roku przedstawiciele różnych religii (kalwini, bracia czescy i luteranie) zawarli „zgodę” i opracowali obowiązujący katechizm.
Co jeszcze koniecznie powinniście zobaczyć w Sandomierzu?
- Zamek królewski – warto wiedzieć, że w tym sięgającym czasów Kazimierza Wielkiego zabytku można wynająć pokój i zanocować.
- Zespół klasztorny Dominikanów
- Bazylikę Katedralną
- Park Piszczele
- Wąwóz św. Królowej Jadwigi
- Góry Pieprzowe
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe