24.02.2017
POLSKIE KRZESŁO, KTÓRE POWINIEN ZNAĆ KAŻDY MIŁOŚNIK DESIGNU!
Mowa o krześle Lotos, które 27 lat temu zaprojektował Romuald Ferens. Mimo szarej i ciężkiej rzeczywistości PRL postanowił zrealizować swoje marzenie i zgłosić ten projekt do szwajcarskiego konkursu na najlepszy mebel.
Lotos w miniaturze
Komisja konkursowa oceniła 351 projektów, a wśród nich miniaturowe krzesło o nazwie Lotos. Romuald Ferens nie był bowiem w stanie zrealizować własnym sumptem prototypu o rzeczywistych rozmiarach. Do Bazylei wysłał więc paczkę zawierającą model w skali: 1:5 oraz rysunek. Mimo wszystko projekt przypadł do gustu komisji konkursowej i otrzymał jedną z siedmiu głównych nagród.
W tym miejscu warto wspomnieć, że model krzesła opiera się na 47 ruchomych elementach. Jest to krzesło składane, które po rozłożeniu kształtem przypomina kwiat lotosu. Jak na okres PRL-u był to mebel wyróżniający się innowacyjną formą łączącą w sobie oryginalny design i funkcjonalność.
Krzesło Lotos w praktyce
Projektem Lotos zainteresowała się szwajcarska firma, która na przełomie 1980-81 roku postanowiła wyprodukować próbną serię 20 sztuk tego mebla. Jednak okazało się, że cena krzesła (ze względu na bardzo wysokie koszty produkcji) jest za wysoka nawet dla zamożnych klientów z Zachodu. Na pamiątkę i w podziękowaniu za współpracę wysłano do Polski 2 prototypy z tej serii. Niestety żadna krajowa fabryka nie zdecydowała się wdrożyć tego innowacyjnego projektu.
Po prostu dobry design!
Jedno z przykazań dobrego designu Dietera Ramsa (projektanta kultowych produktów firmy Braun) brzmi: „Dobry design jest długotrwały”. Tak jest też w przypadku krzesła Lotos, którego ponadczasowy design dostrzegła firma Politura, wznawiając jego seryjną produkcję 19 lutego 2017 roku. Na koniec warto dodać, że misją Politury jest ratowanie od zapomnienia krzeseł, foteli, sof i innych mebli zaprojektowanych i produkowanych w Polsce w latach 50., 60. i 70. ubiegłego wieku.
Fot. politura-berlin.de
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe