01.01.2015
POLSKA ARCHITEKTURA DUMĄ EUROPY
Zobacz siedem polskich obiektów, które powalczą o nagrodę Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe'a 2015.
Filmy mają swoje Oskary, a europejska architektura nagrodę imienia Miesa van der Rohe. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane co dwa lata europejskim architektom za wybitne realizacje. Nagrodę ufundowała w 1987 roku Komisja Europejska, Parlament Europejski i Fundacja imienia Miesa van der Rohe w Barcelonie.
Wyróżnienie ma szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach, kiedy mimo trudnej sytuacji ekonomicznej wielu europejskich krajów, nadal wielką wagę przykłada się do przemian w krajobrazach wielu miast. Organizatorzy konkursu wyraźnie podkreślają związek między architekturą, a rozwojem gospodarczym danego kraju - zwłaszcza w krajach intensywnie rozwijających się jak Polska:
- "Europejska architektura jest dziedziną, w której działa wiele wspaniałych talentów, co z kolei pokazuje, jak bardzo dynamiczne są nasze sektory kultury i twórczości. Jednocześnie nie zapominamy o tym, że przed architekturą, jako gałęzią przemysłu, stoją poważne wyzwania związane ze spowolnieniem gospodarczym. Komisja Europejska we współpracy z Fundacją im. Miesa van der Rohe pragnie wspierać sektor architektury, jako znacznie przyczyniający się do rozwoju gospodarki i tworzenia miejsc pracy, jak również, jako twórcę piękna i spójności na rzecz społeczeństwa Europy" - przyznaje Androulla Vassiliou, europejski komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.
Ponadto dzięki nagrodzie, do której co roku zgłaszanych jest blisko 500 projektów, wiele krajów i miast może w ten sposób skutecznie wypromować się w Europie. Oczywiście jak w każdej nagrodzie nie chodzi tutaj tylko o sławę i poklask, ale także o korzyści finansowe - główna nagroda wynosi 50 tys. euro, a wyróżnienia 10 tys. euro.
Polska coraz odważniejsza
Do tej pory z 13 przyznanych głównych nagród im. Miesa van der Rohe'a żadna nie trafiła do Polski. Nie oznacza to jednak, że budynki powstające w Polsce nie liczą się w tym prestiżowym konkursie. Wraz z każdą edycją nominowanych jest coraz więcej obiektów powstających nad Wisłą, które stanowią silną konkurencję dla innych europejskich krajów. Warto wspomnieć chociażby Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicka w Katowicach, przed którą stanęły ławki i kosze Komserwis – budynek zdobył wyróżnienie w 2013 roku.
Jak sytuacja prezentuje się w 2015 roku? Do konkursu zgłoszono 13 obiektów. Krajowe jury w składzie: arch. Mariusz Ścisło, Prezes SARP, Sędzia Konkursowy SARP; arch. Andrzej Gałkowski, członek ZKSK, Sędzia Konkursowy SARP; arch. Krzysztof Bojanowski, Sędzia Konkursowy SARP, wybrało 7 prac, które zostały przesłane do Fundacji Miesa van der Rohe, celem przeprowadzenia dalszej procedury konkursowej.
Wybrane projekty:
1. Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) – Tomasz Konior „KONIOR STUDIO”.
(fot. główne / materiały prasowe)
2. Muzeum Śląskie w Katowicach – Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H.
3. Małopolski Ogród Sztuki – Ingarden & Ewý Architekci
Fot. Materiały prasowe4. Muzeum Tadeusza Kantora i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie – Muzeum Tadeusza Kantora i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie – Wizja sp. z o.o., nsMoonStudio sp. z o.o.
Fot. Materiały prasowe5. Brama Poznania ICHOT- AD ARTIS Emerla Wojda Spółka Jawna
Fot. Materiały prasowe6. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny – Bolesław Stelmach, Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy
(zobacz zdjęcia)
7. Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza – Estudio Barozzi Veiga, współpraca: Studio A4 sp. z o.o.
To nie wszystko…
Lista nie jest jeszcze zamknięta. Fundacja im. Miesa van der Rohe poprosiła niezależnych ekspertów o wskazanie swoim nominacji do przyszłorocznej edycji Nagrody. Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich propozycji z Polski, mogą pojawić się jeszcze jakieś zaskoczenia.
Czy któryś z wymienionych obiektów zdobędzie główną nagrodę? Trzymamy za to mocno kciuki - mimo wysokiego poziomu konkurencji szanse mamy naprawdę duże.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe