16.07.2017
POLSCY ARCHITEKCI INSPIRUJĄ ŚWIAT – TOMASZ KONIOR
W poprzednim artykule z tego cyklu przedstawialiśmy Roberta Koniecznego twórcę m.in. najlepszego domu na świecie. Czas na kolejnego śląskiego architekta, który zasłyną z …realizacji z muzyką w tle. Poznajcie Tomasza Koniora!
Młodzi zdolni
W 2008 roku na liście 40 najlepszych młodych architektów Europy ( „Europe 40 Under 40”) znalazło się dwóch Polaków: Robert Konieczny i Tomasz Konior. Ten drugi doceniany jest przede wszystkim za projekty użyteczności publicznej. Na uwagę zasługuje m.in. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” w Katowicach znajdujące się za gmachem Akademii Muzycznej. Obiekt wyjątkowo komponuje się z otoczeniem ze względu na wykonanie elewacji z cegły, nawiązującej do okolicznej zabudowy. We wnętrzach również króluje cegła uzupełniona betonem. W 2009 roku „Symfonia” została nominowana do Nagrody Miesa van der Rohe. Otrzymała też wiele krajowych wyróżnień.
CIEKAWOSTKA: Według muzyków sala koncertowa znajdująca się w katowickiej „Symfonii” ma jedną z najlepszych akustyk w kraju. Jest to zasługa drewnianej konstrukcji i uchylonych ścian. Estetykę tej przestrzeni podporządkowano funkcji użytecznej.
Kolejny budynek dla melomanów
Mowa oczywiście o nowym gmachu siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), w którym znajduje się największa sala koncertowa w Polsce i jedna z najdoskonalszych pod względem akustycznym na świecie. Międzynarodowy konkurs na jej zaprojektowanie wygrała katowicka pracownia Konior Studio, której przewodzi Tomasz Konior. Uroczysta inauguracja obiektu miała miejsce 1 października 2014 roku w Międzynarodowy Dzień Muzyki. Sam twórca tak pisze o projekcie gmachu NOSPR:"Najważniejsza w projekcie była muzyka oraz kontekst: z jednej strony miejsca, czyli terenu po dawnej kopalni Katowice, gdzie tuż za Spodkiem wyrasta nowa dzielnica kulturalna miasta, z drugiej, w szerszym znaczeniu, tożsamości całego regionu. Nowa siedziba NOSPR miała być muzyczna i śląska, co chcieliśmy uczytelnić już w samej bryle".
Obejrzyjcie wywiad z Tomaszem Koniorem na temat tego wyjątkowego projektu:
Twórca bliski małej architekturze
Nasze drogi z tym wybitnym architektem krzyżują się bardzo wyraźnie…już w samym myśleniu o przestrzeni. W wielu wywiadach Tomasz Konior podkreśla, że „Architektura ma służyć ludziom, a nie tylko zaspakajać ambicje architektów”. Podobnie jest z małą architekturą, która musi służyć ludziom i współgrać z przestrzenią zastaną. Nasze drogi krzyżują się też dosłownie: w pobliżu zaprojektowanego przez tego wybitnego architekta budynku Sądu Rejonowego w Rzeszowie znalazły się nasze ławki miejskie z kolekcji Lyon.
Inne wybrane realizacje Tomasza Koniora:
- Zespół sakralny w Krakowie, realizacja 2007.
- Tyskie Muzeum Piwowarstwa i Muzeum Regionalne BROWARIUM, realizacja 2004.
- Gimnazjum i Ośrodek Kultury, ul. van Gogha, Warszawa-Białołęka, realizacja 2005.
- Szkoła podstawowa, ul. Topolowa, Pruszków, realizacja 2002.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe