28.04.2016
POLAK NAJLEPSZYM NA ŚWIECIE FOTOGRAFEM ARCHITEKTURY!
Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym blogu o najpiękniejszych parkach na świecie i znajdującej się w nich małej architekturze. Wspominaliśmy między innymi o nowojorskim Central Parku. Dziś temat ten wraca za sprawą polskiego fotografa, który zrobił oryginalne zdjęcie południowej części Central Parku i otrzymał za to prestiżową nagrodę.
Bo liczą się detale – jak w architekturze
„Najważniejszym aspektem jest gra cieni. Jest to zdjęcie zrobione z wysokości 10 000 stóp czyli około 3 kilometrów i przedstawia południową część Central Parku. Na samym dole widać cienie drapaczy chmur, tak jakby były one skierowane w stronę widza.” – tak opisał swoją fotografię na antenie Polskiego Radia Filip Wolak. Nagrodzona przez jury Sony World Photography Awards praca jest częścią serii wykonanej w 2015 roku na tle ośnieżonego terenu. Z uwagi na to, zdjęcia wyglądają jak rysunek, w którym widać wszystkie detale. Najlepszym rysownikiem jest tutaj słońce, które namalowało m.in. niezwykłe cenie budynków.
© Filip Wolak, Poland, Winner, Open Competition Architecture, 2016 Sony World Photography Awards
Z góry widać więcej?
Filip Wolak wykonał to zdjęcie z samolotu, który sam pilotował. „Wprowadzam samolot w przechył, zakręcam i wtedy otwieram okno i robię zdjęcia” – opowiadał fotograf w popularnym programie „Pytanie na Śniadanie”.
Na zrobienie tego typu zdjęcia ma z reguły tylko kilkanaście sekund. Jednak to nie był przypadek. Fotograf przyznał, że chciał, żeby cienie tak padały dlatego wybrał dzień, podczas którego wiał silny wiatr i wydmuchał wszystkie zanieczyszczenia nad morze. „ Wiedziałem, że gdzieś tak w okolicy godziny pierwszej cienie tak się ułożą. Przedział czasowy żeby to zdjęcie zrobić to około trzy minuty. Miałem szczęście” .
Nie tylko jeden Polak
Fot. © Radoslaw Gozdzielewski, Polska, kategoria otwarta: Architektura, 2016 Sony World Photography Awards
W finale największego fotograficznego konkursu na świecie Sony World Photography Awards w kategorii architektura znalazł się jeszcze jeden Polak – Radosław Goździelewski. Doceniono jego fotografię „Basen”, która została wykonana w zniszczonym basenie znajdującym się w opuszczonym sowieckim szpitalu wojskowym w Legnicy. Natomiast w kategorii Sztuka i kultura wyróżniono Kamila Wojtyłę za zdjęcie „Linoskoczkowie”.
Warto dodać, że na konkurs nadesłano aż 230 103 zdjęć z wszystkich zakątków świata.
Warto wiedzieć Laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:
Architektura — Filip Wolak, Polska Kultura i sztuka — Swee Choo Oh, Malezj Po retuszu — Pedro Diaz Molins, Hiszpania Słabe światło — Kei Nomiyama, Japonia Natura i dzika przyroda — Michaela Šmídová, Czechy Panorama — Markus van Hauten, Niemcy Ludzie — Alexandre Meneghini, Brazylia Uśmiech — Alex Ingle, Szkocja Ułamek sekundy — Chaiyot Chanyam, Tajlandia Podróż — Andrej Tarfila, SłoweniaPOLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe