30.10.2014
PARKI NIE Z TEJ ZIEMI
Jesień to czas, który sprzyja długim relaksującym spacerom w miejskich parkach. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy listę trzech niezwykłych parków i miejskich przestrzeni zielonych, które stanowią bardzo ciekawe przykłady niecodziennej architektury krajobrazu.
Fot. http://www.thehighline.org / PressMieszkańcy Nowego Jorku opanowali do perfekcji ekonomiczne wykorzystanie miejskiej przestrzeni. Nie od dziś wiadomo, że to jedno z najbardziej zatłoczonych miast świata, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Jak łatwo można się domyślić rynek nieruchomości przeznaczonych pod nowe inwestycje jest w Nowym Jorku mocno ograniczony. Nie oznacza to jednak, że nieruchomościami rządzą jedynie deweloperzy nastawieni na zysk. Nowojorczycy wiedzą, że aby odnaleźć spokój w wielkim mieście niezbędne są miejsca zielone, jak parki i skwery.
Highline Park to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc tego typu. Park powstał na nieczynnym odcinku kolei nadziemnej o długości 2,33 km. W miejscu, w którym przed laty nowojorska kolei dowoziła mieszkańców do pracy, dziś można swobodnie spacerować wśród bujnej zieleni. Transformacja linii kolejowej w park była świetną alternatywą dla wyburzenia całej konstrukcji. Nie dość, że miasto wzbogaciło się o kolejne "zielone płuca", to w dodatku zachowano ważną część nowojorskiej historii.
Fot. http://www.thehighline.org / PressCała inwestycja została zaprojektowana przy współpracy kilku biur projektowych, w tym m.in. Field Operations, Diller Scofidio + Renfro, L'Observatoire International. Nad projektem pracowali specjaliści od miejskiej architektury, ogrodnictwa i oświetlenia. Pierwszą część inwestycji oddano do użytku w 2009 roku, kolejne w 2011 i 2014. Obecnie trwają prace nad ukończeniem ostatniej części parku.
Fot (& Main Fot): Renzo Piano Building Workshop / PressWszyscy wiemy jak tragiczny los spotkał mieszkańców Pompejów, starożytnego miasta całkowicie zniszczonego przez wybuch wulkanu Wezuwiusz. Blisko dwa tysiące lat później, w czasach zupełnie współczesnych, historia ta zainspirowała włoskiego architekta Renzo Piano do stworzenia niezwykłego budynku w kształcie wulkanu. W jego wnętrzu zamiast gorejącej lawy znajdziemy nowoczesne centrum handlowe, hotel a nawet teatr. To miejsce stworzone dla ludzi, którego głównym celem jest nie tylko handel, ale także dostarczanie kultury na najwyższym poziomie i umożliwienie wypoczynku.
Fot. (& Main Fot.): Renzo Piano Building Workshop / PressZa część rekreacyjną odpowiada nietypowy dach budynku. Architekt krajobrazu Renzo Piano postanowił ubarwić zbocza wulkanu blisko 2 500 różnego rodzaju kwiatów, krzewów i roślin zielonych. Całość tworzy spójną i przemyślaną konstrukcję, która nie tylko urzeka i zachwyca odwiedzających to miejsce, ale przede wszystkim harmonijnie wpisuje się w otaczający ją włoski krajobraz. To doskonały przykład na to, że centrum handlowe może być czymś więcej niż tylko sztampową prostokątną konstrukcją bez wyrazu.
Fot. http://www.enea.ch / Martin RütschiKrajobraz Szwajcarii słynie z pięknych jezior, malowniczych gór i niezwykłych przykładów leśnej roślinności. To właśnie w tym miejscu na ziemi powstało muzeum, które jest prawdziwą mekką wszystkich miłośników leśnej flory. Mowa oczywiście o Muzeum Drzew zlokalizowanym nad malowniczym jeziorem w Zurichu.
Muzeum zostało zaprojektowane przez cenionego szwajcarskiego architekta Enzo Enea, który prywatnie jest wielkim miłośnikiem drzew. Liczby opisujące obiekt wyglądają imponująco: na 75 000 metrów kwadratowych zebrano ponad 2 000 różnych gatunków drzew i krzewów. Muzeum składa się z kilku sekcji, z których każda ma swój indywidualny charakter i klimat. Nieodłącznym elementem otoczenia muzeum są białe kamienie ułożone w różnego rodzaju formy. To połączenie białego kamienia i żywych drzew symbolizuje niezwykłą siłę natury.
Fot. http://www.enea.chMuzeum usytuowane na świeżym powietrzu zachęca do kontemplacji i odpoczynku. Twórca obiektu stworzył nie tylko muzeum, w którym mógłby eksponować najpiękniejsze okazy drzew ze swojej kolekcji, ale stworzył także miejsce pełne ponadczasowej symboliki i niezwykłego klimatu. Warto podczas wizyty w Zurichu wyskoczyć za miasto i odwiedzić Tree Museum of Switzerland.
Fot. http://www.enea.chOdwiedziliście w trakcie swoich podróży jakieś inne niezwykłe parki? Podzielcie się z nami swoimi odkryciami w komentarzach pod wpisem.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe