15.08.2018
OSLO – MEBLE MIEJSKIE I ARCHITEKTURA
Są takie miejsca na świecie, gdzie spotyka się klasyka z nowoczesnością. Są takie miasta, w których architektura prześciga się w innowacyjności. Oslo, to stolica, obok której nie da się przejść obojętnie.
Norwegowie już od wielu pokoleń udowadniają, że nadążanie za trendami światowymi jest dla nich czymś naturalnym. Tym samym nie odcinają się od swojego dziedzictwa narodowego. Zatem rodzi się pytanie, jak połączyć stare z nowym, tradycję i nowoczesność, klasykę i innowacje. Wystarczy przyjrzeć się tamtejszej architekturze i od razu da się zauważyć pewną prawidłowość. Skandynawowie uwielbiają współczesną architekturę, wszystkie budynki, które powstają obecnie, bazują na prostych formach, ale nie odżegnują przy tym od współczesnych trendów, co pozwala na łączenie dwóch przestrzeni czasowych, dawnej i obecnej.
Pozostając w tematyce wakacyjnych wyjazdów, wirtualne zwiedzanie zaczynamy od przejścia się nadmorskim bulwarem. To tutaj stoi najbardziej charakterystyczny budynek miasta, Opera, która podobnie jak ta z Sydney jest miejscem flagowym dla Norwegii. Na zewnątrz beton i marmur, który łączy morze i ląd, a kształtem odwołuje się do fal, dobijających do brzegu. W środku zaś drewniane wykończenie. Norwegowie uwielbiają łączenie tekstur powierzchni, zimnego betonu z ciepłem drewna. Tym samym nawiązują do swoich korzeni, pamiętając o kulturze Wikingów.
Mówiąc o Oslo, nie można nie wspomnieć o nowoczesnych wieżowcach, biurowcach, czyli dzielnicy Barcode. Tutaj widać, że architekci ścigają się w nowoczesnych rozwiązaniach, a takie otoczenie sprzyja rozwojowi, przez co pracownicy międzynarodowych koncernów umiejscowionych właśnie w tej części miasta mają dogodne warunki do tworzenia.
Jak każde miasto, Oslo to również parki miejskie i strefy odpoczynku. W samym centrum miasta jest ich ponad 10. Nie dziwi to biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców (650 tysięcy). Przyglądając się architekturze i zagospodarowaniu przestrzennemu tej globalnej metropolii powstała inspirowana tamtejszą aurą kolekcja miejskich mebli Komserwis OSLO.
Ławki z kolekcji Oslo to połączenie żeliwnej, masywnej i zimnej podstawy z drewnianym, naturalnym i ciepłym siedziskiem. Kształty jakie zostały tutaj dobrane przywołują na myśl nowoczesną grafikę wektorową, a opływowe wykończenia, gładkie powierzchnie bez kantów odnoszą się do warunków atmosferycznych panujących w Norweskich miastach, czyli oddziaływaniu wody i powierza, czyli wiatrów.
Jeżeli szukacie połączenia klasyki z nowoczesnością, a przy tym ciekawego rozwiązania, to meble małej architektury z kolekcji inspirowanej skandynawską stolicą będą idealną odpowiedzią na takie potrzeby.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe