14.08.2014
ODWAŻ SIĘ NA DOBRY DESIGN Z DIETEREM RAMSEM!
Odwaga jest tym, czego mi dziś szczególnie brakuje – i przede wszystkim mam na myśli odwagę przedsiębiorców. (…) Dla nas, designerów, okazywanie odwagi nie było wtedy, i nie jest też dziś, jakąś szczególnie wielką sztuką, ale z przedsiębiorcami jest zupełnie inaczej. – odpowiedział Dieter Rams, na pytanie „Czego brakuje dzisiejszemu designowi”. W nowym artykule na naszym blogu piszemy o tym, jaki powinien być dobry design z perspektywy jednego z najbardziej wpływowych designerów XXI wieku. To ważne inspiracje nie tylko dla projektantów, ale przede wszystkim dla osób, które decydują o kształcie inwestycji.
Architekt, stolarz i designer!
Dieter Rams nie planował zajmować się designem. W latach 1947 – 1953 studiował projektowanie wnętrz oraz architekturę, a podczas studiów miał przerwę na naukę stolarstwa. Idąc w ślad dziadka, który był cieślą, postanowił tworzyć użyteczne przedmioty. Na początku pracował w biurze architektonicznym Otto Apel, które w tamtym okresie zaprojektowało siedzibę konsulatu USA we Frankfurcie nad Menem.
Jednak najważniejsza część jego kariery to praca w koncernie Braun (który dziś kojarzymy z produkcją golarek, prostownic czy mikserów). W firmie tej, która początkowo nosiła nazwę Radio Braun, zaczynał w 1955 roku jako architekt i projektant wnętrz. Z czasem, głównie ze względu na trudną sytuację na rynku, poświęcił się też designowi produktowemu. Warto wiedzieć, że po kilku latach jego pracy nad designem firma Braun mogła w końcu dogonić, uciekającą im od lat, konkurencję czyli przedsiębiorstwa, takie jak Telefunken, Grundig oraz Saba. Dziś produkty Brauna, zaprojektowane przez Dietera Ramsa uchodzą za kultowe. Funkcję Dyrektora Projektowego piastował ten wybitny designer aż do 1995 roku.
Duchowy brat głównego designera Apple
Dieter Rams w swojej pracy koncentrował się przede wszystkim na designie technologicznym:
Zawsze interesowały mnie nowe kombinacje materiałowe. Zadawałem więc sobie pytanie, jak łączyć ze sobą delikatne i mocne tworzywa, na przykład przy projektowaniu obudowy maszynki do golenia. W tym przypadku rozwiązanie polegało na technologii podwójnego wtrysku i udało nam się przekonać zarząd Brauna, żeby taką technologię wprowadził, co przecież wiązało się z inwestycjami. Potem przedsiębiorstwo zgłosiło nawet kilka patentów i zyskało przewagę nad konkurencją, co było jeszcze istotniejsze (…).
Niemiecki projektant już w latach 50. wiedział, że dobra technologia musi iść w parze z dobrym designem. Nic więc dziwnego, że za współczesnego duchowego brata Dietera Ramsa uznawany jest Jonathan Ive – główny designer Apple. Warto przypomnieć, że Ive inspirował się projektem kalkulatora Dietera Ramsa i Dietrich Lubs (z 1987 roku), tworząc m.in. aplikację kalkulator na iOS 3. Apple jest dziś jedną z niewielu firm, która w pełni stosuje Kodeks Dietera Ramsa.
Niezwykły kodeks
Ważnym dokonaniem Dietera Ramsa jest jego „10 przykazań Dobrego Designu”, które opracował w latach 70. Już od dłuższego czasu zasady te prezentujemy na naszym profilu na Facebooku w galerii 10 przykazań Dobrego Designu Dietera Ramsa. Dotyczą one m.in. takich cech dobrego designu, jak innowacyjność, użyteczność, estetyka, ponadczasowość etc. Pisząc np. o innowacyjności podkreśla, że innowacyjne wzornictwo nie może być celem samym w sobie. W swoich zasadach postuluje, by w dobrym designie było jak najmniej designu. Dlaczego? Trzeba bowiem koncentrować się na tym co najważniejsze i nie wyposażać przedmioty w zbędne detale.
Do wszystkich zasad kodeksu Dietera Ramsa doskonale pasują słowa, którymi zwykł opisywać swoje projektowanie: Mniej, ale lepiej. Aby wybierać projekty zgodne z tą maksymą trzeba mieć odwagę.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe