15.06.2019
NOWOŚCI W BIBLIOTECZCE MIŁOŚNIKA ARCHITEKTURY #1
Na naszym blogu ruszamy z kolejnym cyklem, w którym przedstawiamy nowości wydawnicze z zakresu architektury, urbanistyki oraz designu. Na początek trzy książki, które na dobre zadomowiły się już w naszej firmowej biblioteczce.
Epoka spektaklu. Perypetie architektury i miasta XXI wieku /Tom Dyckhoff
Gdy zejdziemy z powrotem na poziom ulicy, zostawimy The Shard, miniemy tarki do sera i korniszony i dojdziemy do ronda Old Street, które leży pół godziny drogi na północ od City, to natkniemy się na budynek o dziwnym wyglądzie. W pierwszej chwili trudno znaleźć słowa, żeby go opisać. Bo co można powiedzieć o ogromnym bloku mieszkalnym ze stali i szkła składającym się z dwóch połączonych kul, wyglądających jak para oderwanych od reszty ciała pośladków z odciśniętą na nich kratką? Rondo Old Street nie jest piękne. Przestrzeń o tego typu trudnej urodzie agenci nieruchomości nazywają miejscem z charakterem.
Wydane w kwietniu tego roku przez wydawnictwo Karakter dzieło Toma Dyckhoffa poświęcone architekturze współczesnej ukazuje wszystkie najnowsze trendy i prawa miejskiej przestrzeni. Autor - brytyjski historyk, krytyk architektury i urbanistyki - z poczuciem humoru i temperamentem opowiada o wyścigu w tworzeniu ekscentrycznych, kuriozalnych i zaskakujących budynków, które wypełniają dzisiejsze miasta na całym świecie. Rozważania te prowadzą do głębszych refleksji na temat życia we współczesnym mieście.
Dobrze nastrojone miasto /Jonathan F.P. Rose
Przed ludzkością stoją dziś wielkie wyzwania: ocieplenie klimatu, wyczerpywanie zasobów, zwiększające się nierówności ekonomiczne. W połowie XXI wieku na Ziemi będzie żyło prawie dziesięć miliardów ludzi, z czego osiemdziesiąt procent w miastach. Nic więc dziwnego, że to właśnie w miastach rozegra się batalia o przyszłość globu.
Jonathan F.P. Rose, amerykański deweloper, urbanista i autor przedstawia wizję doskonale zharmonizowanego miasta. W swoim dziele odwołuje się do historii cywilizacji oraz aktualnych sytuacji wielu miast, opierając się na pięciu założeniach: spójności, cyrkularności, odporności, wspólnocie i współczuciu. Ukazuje konkretne rozwiązania, które dotyczą między innymi infrastruktury, ekologii oraz budowania relacji społecznych. Książka “Dobrze nastrojone miasto”, wydana w lutym 2019 r. przez wydawnictwo Karakter to lektura polecana nie tylko architektom, urbanistom i aktywistom miejskim, ale także świadomym mieszkańcom miast.
Przyszłość architektury w 100 budynkach /Kushner Marc
Czy budynek może oddychać?
Czy można zbudować drapacz chmur w ciągu jednego dnia?
Czy można wydrukować dom w technologii 3D?
Czy można zamieszkać na Księżycu?
W książce Marca Kuschnera wydanej w Polsce przez wydawnictwo Relacja, w marcu 2019, założyciel portalu Architizer.com prezentuje 100 zrealizowanych projektów, które uosabiają przyszłość architektury. Budynek, który pochłania smog czy nadmuchiwana sala koncertowa to tylko niektóre przykłady rozwiązań z całego świata ukazujące globalną perspektywę branży architektonicznej. Autor stworzył przewodnik po świecie, który każdego dnia buduje się wokół nas. Świecie, w którym od budynków, oprócz schronienia, oczekujemy również dbania o środowisko i o potrzeby wspólnoty.
Opracowanie artykułu: Julia Kozdronkiewicz, Joanna Klimowska
Studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stażystki w Biurze Informacji i Analiz Naukowych
Źródła: Morizon.pl Karakter.pl Karakter.pl Empik.comPOLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe