11.09.2020
NOWOCZESNE ŁAWKI MIEJSKIE PRZY BIBLIOTECE TAMA W BRZEGU DOLNYM
Współczesne przestrzenie publiczne wyposażane są często w minimalistyczne i stonowane kolorystycznie ławki miejskie, które mają być tłem dla reprezentacyjnego budynku lub ważnego placu w centrum miasta. W naszej nowej realizacji role trochę się zmieniły. Nowoczesne ławki miejskie Fin Komserwis, które znalazły się przy bibliotece Tama w Brzegu Dolnym, są ważnym elementem tej aranżacji. Sprawdźcie szczegóły!
Nowoczesne ławki miejskie i oryginalna biblioteka
Kolorowe siedziska Fin umieszczone zostały na terenie wokół biblioteki oraz na jej zielonym dachu. Zarówno roślinność wokół, jak i oryginalny kształt tego budynku przykuwają uwagę:
- Bryła biblioteki nawiązuje w swojej koncepcji do tamy na Odrze, która znajduje się niedaleko Brzegu Dolnego, w miejscowości Wały – wyjaśnia Bogusława Aleksandrowicz, Dyrektor MiGBP Tama w Brzegu Dolnym. - Nasza biblioteka Tama ma być bowiem zaporą przed brakiem perspektyw, nudą i lenistwem. Umożliwić korzystanie z wysokiej kultury, czystej energii, nowoczesnej edukacji.
Autorem projektu jest firma Szanowany Dom z Wrocławia, która dołożyła wszelkich starań, by powstał nowoczesny, funkcjonalny i komfortowy budynek.
- Mamy nadzieję, że biblioteka Tama spełni oczekiwania mieszkańców naszego miasta, a pracownikom pozwoli prowadzić także niestandardowe działania upowszechniające kulturę. Pomogą im w tym zarówno pomieszczenia biblioteczne, jak i również teren wokół biblioteki, w tym także nowoczesne ławki Komserwis ustawione na szlaku edukacyjnym Odry – przekonuje Pani Dyrektor.
Usiąść na ławce wokół łąk nadodrzańskich
Skoro wspomniane zostały ławki i teren wokół biblioteki, dodajmy, że według zamysłu autorów projekt zieleni ma nawiązywać do łąk nadodrzańskich, gdyż Brzeg Dolny leży właśnie nad Odrą.
- Nie ma tu więc tradycyjnych rabat z kwiatami tylko trawniki z kępami pojedynczych okazów traw ozdobnych. Podobnie wygląda taras na dachu, porośnięty zieloną roślinnością. Architekci widzieli tam łąkę kwietną, ale podłoże z substratu utrudnia ukorzenianie się traw i innych roślin – wyjaśnia Bogusława Aleksandrowicz. - Myślę, że siedziska Fin Komserwis świetnie wpasowały się do naszej koncepcji architektonicznej i zagospodarowania terenu wokół budynku - przekonuje.
Podobne zdanie, dotyczące wpasowania się nowoczesnych ławek Fin do całej koncepcji, ma Elżbieta Dworak z Komserwis:
- Uważam, że całość realizacji jest bardzo interesująca z kilku powodów. Po pierwsze już sam typ mebli przyciąga uwagę. Takie siedziska nie są i raczej nigdy nie będą, tak popularne, jak klasyczne ławki, a te konkretne mają też dość nietypowy design. Po drugie, kolory. Zostały one dostosowane do poszczególnych etapów ścieżki edukacyjnej, dzięki czemu nie tylko cieszą oko, ale także uczą. Muszę przyznać, że całość wygląda fantastycznie.
Kolor w przestrzeni publicznej
Meble miejskie, które w większości widzimy w naszych przestrzeniach publicznych, funkcjonują w stonowanej palecie barwnej.
- Kolory mebli miejskich są z reguły neutralne, gdyż nie na ławkach lub koszach na śmieci ma się skupiać nasza uwaga, kiedy idziemy przez miasto - wyjaśnia Elżbieta Dworak. - Jednakże, jak wszędzie, w małej architekturze też pojawiają się nowe trendy i wprowadzenie żywych kolorów to jeden z nich.
Dowodem na to, że w przestrzeni publicznej jest miejsce dla mocniejszych barw, są nowoczesne ławki miejskie Fin przy bibliotece Tama, które mają całą paletę zielonych i niebieskich odcieni.
O kolorze, jako nowym trendzie w małej architekturze mówiła też znana projektantka Jadwiga Husarska-Sobina w jednym z wywiadów na naszym blogu:
- Kolor ma niesamowity wpływ na emocje. Może uspokajać np. z odcieniem zieleni mamy takie pierwotne skojarzenia: wychodzimy do lasu i jesteśmy zrelaksowani. Warto przenosić tę barwę w różne miejsca, nawet takie stresujące, by trochę zmieniać emocje.
Projektantka podkreśliła też, że meble miejskie nie muszą być zawsze szare i brązowe, czasem można je nieco odczarować intensywnym kolorem.
Nowoczesne ławki miejskie FIN – design i innowacyjność
Mała architektura z kolekcji FIN jest innowacyjna nie tylko ze względu na oryginalny design i kolory, ale także możliwość zainstalowania w niej udogodnień smart city, takich jak panele fotowoltaiczne. Dzięki technologii mieszkańcy zyskują wygodne miejsce do siedzenia oraz możliwość podładowania telefonu indukcyjnie i przez port USB.
Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: „Ławka solarna smart city w ofercie Komserwis”.
Często pytacie nas, do jakich przestrzeni będą pasować tego typu nowoczesne ławki miejskie. Przeczytajcie, co na ten temat myśli nasz ekspert:
- Siedziska FIN potrzebują trochę przestrzeni, dlatego, moim zdaniem, lepiej sprawdzą się na placach, gdzie można mieć do nich dostęp z każdej strony i gdzie jest dla nich miejsce. Podsumowując, przestrzenie otwarte, przestronne, w tym przypadku plac przed biblioteką czy zielony dach są idealne.
A co Wy sądzicie o wprowadzaniu nowoczesnych mebli miejskich i intensywnego koloru do przestrzeni publicznej? Podoba Wam się takie ożywianie miasta czy wolicie minimalistyczne rozwiązania? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach pod tym artykułem.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe