13.03.2020
NOWE ROZWIĄZANIA MAŁEJ ARCHITEKTURY – WYKŁAD EKSPERTA KOMSERWIS PODCZAS SZKOLENIA SAK
Elżbieta Dworak z Komserwis została zaproszona przez organizatorów szkolenia pt. „Przegląd innowacyjnych technologii i dobrych praktyk” do przedstawienia podczas wykładu nowych rozwiązań z zakresu małej architektury w powiązaniu z polskim innowacyjnym designem. Oto 3 istotne zagadnienia, które poruszyła podczas swojego wystąpienia. Fot. główna Katarzyna Kobierska
1. Czym jest innowacja?
Ekspertka Komserwis przekonywała, że innowacja to każda zmiana, która wprowadza do produktu lub usługi pewne usprawnienia, udoskonalenia. Innowacją może być już zmiana myślenia o produkcie, która w konsekwencji przełoży się na ulepszenie końcowego efektu.
Innowacje wprowadzane w firmie to nie zawsze patenty, nie muszą być pierwsze i jedyne na całym świecie. Jeżeli jednak wprowadzone rozwiązania czynią oferowane przez nas produkty lub usługi lepszymi, to może się okazać, że jest to wystarczająco dobre. - przekonywała Elżbieta Dworak.
Przeczytaj artykuł „Ekologiczna przestrzeń publiczna” na blogu Komserwis i sprawdź, czym są ekoinnowacje.
2. Mała architektura a innowacje
W kolejnej części wykładu Elżbieta Dworak zastanawiała się, jak w tym wszystkim wygląda współczesna mała architektura. Stwierdził, że innowacje w zakresie mebli miejskich nie muszą być skomplikowane:
Innowacją będzie na przykład lepsze dostosowanie rozmiarów ławek do ilości i zwyczajów ludzi przebywających w parkach oraz wprowadzanie materiałów, które są przyjazne dla środowiska.
Jest dużo możliwości wdrażania innowacji do małej architektury. Wszystko zależy od harmonijnej współpracy projektantów, producentów, a także urzędników, urbanistów, architektów i mieszkańców miast.
3. Innowacje w meblach miejskich Komserwis
Ekspertka Komserwis przedstawiła wprowadzanie innowacji w firmie Komserwis na przykładzie nowych kolekcji mebli miejskich i współpracy z polskimi designerami.
- Kolekcja Flow, Design: Andrzej Klisz.
W przypadku serii Flow można raczej mówić o innowacyjnym podejściu, które wpłynęło na produkt niż o przełomowym produkcie samym w sobie. Kolekcja została zaplanowana głównie jako siedziska różnego rodzaju np. ławki dostosowane do potrzeb osób starszych.
Starzenie się społeczeństwa to kluczowy trend wpływający na meble miejskie, ponieważ wymusza zmianę podejścia w ich projektowaniu. Na konferencji Element Urban Talks spotkałam się z opinią, że polskie miasta projektowane są dla zdrowych, wysokich mężczyzn w wieku około trzydziestu lat. Będzie musiało się to zmienić, zwłaszcza w przypadku mebli miejskich, z których korzystają przecież ludzie, a nie roboty. Konieczne jest więc ich dopasowanie do trendów społecznych – tłumaczyła Elżbieta Dworak.
Obejrzyj meble miejskie z kolekcji Flow.
- Kolekcja modułowych siedzisk Fin, Design: Andrzej Klisz.
W przypadku tych mebli miejskich zastosowano kilka nowych rozwiązań. Przede wszystkim modułowość, czyli możliwość złożenia bardzo różnych elementów w indywidualnie dopasowany do danej przestrzeni układ. Kolejną innowacją jest materiał.
Można wykorzystać klasyczne drewno, ale nową opcją jest tzw. resysta – sygnalizowała Elżbieta Dworak. Jest to kompozyt drewnopodobny, który składa się z łuski ryżowej, soli oraz oleju mineralnego, dzięki czemu jest bardzo odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. Ze względu na jego wymagania techniczne nie można go stosować w każdym meblu. Jest to również rozwiązanie dość drogie w zakupie.
Największą jednak innowacją w przypadku tego projektu jest możliwość stworzenia kolekcji Fin w wersji smart.
Dzięki zastosowaniu w meblu paneli fotowoltaicznych może on mieć wiele dodatkowych funkcjonalności, np. oświetlenie, ładowanie telefonu itd. - tłumaczyła ekspertka Komserwis.
Poznaj serię Fin mebli miejskich Komserwis.
- Kolekcja Trafiic, Design: Husarska Studio.
Seria Traffic to system trzech różnych ławek, które za pomocą dedykowanych łączników, pełniących również funkcję małego stolika, można połączyć w dłuższe zespoły. Innowacją w przypadku tej kolekcji są kolory, jakie projektanci zaproponowali do ławek. Czerwony, niebieski i żółty to barwy miasta, które sprawiają, że te meble są lepiej widoczne w miejskim krajobrazie, jednocześnie, dzięki dość minimalistycznej formie, ławki nie stają się infantylne. Szukasz małej architektury do dynamicznej miejskiej przestrzeni? Sprawdź kolekcję Traffic!- Ławka Letter, Design: Aleksandra Stefańska.
Ławka Letter jest czymś całkowicie odmiennym w stosunku do mebli, które Komserwis produkował do tej pory. Ostre kolory, użycie wyłącznie stali, bardzo nietypowa forma, która wymagała ogromnej pracy konstruktorów z firmy Komserwis. Ławka Letter jest bardzo wygodna, choć na pierwszy rzut oka może nie sprawiać takiego wrażenia – wyjaśniła Elżbieta Dworak. Gdy pozornie forma góruje nad ergonomią, to w praktyce jest to nadal główny środek ciężkości. Można proponować wiele nowych rozwiązań, nie wolno jednak zapomnieć o tym, że to właśnie użytkowy aspekt jest podstawą małej architektury – zakończyła ekspertka.
Sprawdź opcje kolorystyczne ławki Letter!
Wykład Elżbiety Dworak z Komserwis miał na celu uświadomić architektów, jak ważne w przypadku mebli miejskich są innowacje, które przede wszystkim mają mieć aspekt użytkowy, ułatwiający mieszkańcom funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Nasza ekspertka podkreślała też znaczenie polskiego designu, który: Nie odbiega od światowego, charakteryzuje się myśleniem o użytkowniku i funkcjonalnością.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe