19.02.2015
NIEZWYKŁE SCHODY W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ
Czym byłyby miasta bez schodów? To element, który od wieków pojawia się tam, gdzie mieszkają ludzie. Schody pełnią przede wszystkim funkcję użytkową, ale nie tylko. Potrafią być również bardzo piękne.
Trochę historii
Co łączy starożytne miasta ze współczesnymi? Metro? Szybka komunikacja miejska? Nowoczesne centra handlowe? Niestety żadna z tych rzeczy. Elementem miejskiej przestrzeni, który towarzyszy ludzkości od wieków są oczywiście schody. Historia zna wiele przykładów niezwykłych schodów, które powstały po to aby po prostu ułatwić codzienne życie.
Warto wymienić chociażby schody prowadzące na Machu Picchu, po których spacer zajmuje około półtorej godziny czy niezwykłe schody w Chand Baori składające się z 3500 stopni. Choć oba przykłady mają setki lat, to do dziś stanowią niezwykły wzór architektonicznego kunsztu.
Schody współcześnie
W dzisiejszych czasach miejskie schody, wzbogacone o dodatkowe platformy dla niepełnosprawnych czy inne udogodnienia coraz częściej przypominają skomputeryzowane maszyny. Nie brakuje jednak tradycyjnych schodów, które zaskakują formą i zdobieniami.
Współczesne schody miejskie nierzadko powstają przy udziale cenionych architektów i projektantów. Warto tutaj wymienić chociażby Steve’a Jobsa, twórcę kultowej marki Apple, który poza tworzeniem nowych modeli iPadów zaprojektował m.in. schody w głównym nowojorskim sklepie Apple’a. Jak sam twierdził: "Interesujące schody sprawią, że klient będzie chciał odwiedzić każde z pięter naszego sklepu". Schody obecne w nowojorskim sklepie zostały zaprojektowane przez Jobsa w 2002 roku. Prawda, że hipnotyzujące?
Dzieło sztuki
W schodach Jobsa jest coś co pozwala je nazwać prawdziwym współczesnym dziełem sztuki. I nie ma w tym cienia przesady. Jak się okazuje schody miejskie na całym świecie służą artystom do wyrażania siebie i jednocześnie przemiany miejskiego otoczenia. Schody, tak jak płótno, mogą służyć jako podkład do stworzenia naprawdę wielkiego dzieła. Wystarczy popatrzeć na tych kilka interesujących przykładów.
16th Avenue Tiled Steps, San Francisco
Źródło: www.boredpanda.comSchody do Opery Seoul, South Korea
Źródło: www.boredpanda.comSchody Pokoju, Syria
Źródło: www.boredpanda.comWuppertal, Germany
Źródło: www.boredpanda.comKolorowe schody z Polski
Także w Polsce, w wielu miastach można dziś spotkać schody, które wyłamują się ze sztywnych schematów i próbują zaskakiwać przechodniów ciekawą kolorystyką i niebanalną formą. Warto wspomnieć tutaj o konkursie zorganizowanym przez twórców bloga Ulepsz Poznań na malowanie miejskich schodów. W ramach konkursu należało zgłosić autorski projekt, który musiał spełniać kilka wymagań, m.in.: pomalowane mogły zostać tylko podstopnie, pierwszy i ostatni schód musiał być żółty (względy bezpieczeństwa). Poniżej przedstawiamy zwycięski projekt.
Źródło: www.poznan.plSchody mogą być także dobrym sposobem na przekazanie ważnych myśli. W ramach akcji "Patrz pod nogi" pomalowano na różne kolory schody na krakowskim Podgórzu (ul. Tatrzańska). Dodatkowo na każdym ze stopni zamieszczono interesujący cytat. Po takich schodach nie można przejść obojętnie.
Źródło: www.facebook.com/patrzpodnogizwykrzyknikiemPOLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe