31.03.2017
NIEZBĘDNIK INWESTORA I UŻYTKOWNIKA – KOSZE NA ŚMIECI
W pierwszym artykule z tej serii omawialiśmy stojaki rowerowe. Teraz czas na przedstawienie w trzech punktach najważniejszych zagadnień dotyczących wyboru koszy na śmieci do Waszej przestrzeni.
1. Gdzie powinny znaleźć się kosze na śmieci
Po przeanalizowaniu naszych realizacji, gdzie ważną rolę stanowiły kosze na śmieci, przedstawiamy miejsca, w których te produkty małej architektury są niezbędne:
- Rynki i place centralne miast i miasteczek.
- Osiedla mieszkaniowe.
- Kąpieliska miejskie.
- Hotele.
- Szkoły, uczelnie wyższe.
- Parki miejskie, skwery.
- Place zabaw.
- Intensywnie uczęszczane ulice miast.
2. Na co zwrócić uwagę, wybierając kosze na śmieci do swojej inwestycji
- Estetykę – kosze na śmieci muszą być wizualnie dopasowane do przestrzeni, w której się znajdują. Nie mogą dominować. Np. kosze z kolekcji Tallin Komserwis mają smukły, nowoczesny kształt i łagodną kolorystykę – dzięki temu wtapiają się w miejską tkankę.
- Materiały – tworzywa, z których wykonane są kosze na śmieci, przede wszystkim powinny gwarantować trwałość. Dlatego ich konstrukcja często wykonywana jest ze stali, żeliwa lub betonu.
- Mocowanie – kosze na śmieci mogą być na nóżkach – co zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Inny sposobem jest zakotwiczenia kosza w ziemi. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje stabilność – co jest ważne np. gdy kosze na śmieci znajdują się na otwartej przestrzeni.
- Wygodę użytkowania – dla wielu inwestorów kluczową sprawą jest to, by kosze na śmieci szybko czyściło się i opróżniało. Dobrym przykładem tego typu funkcjonalnego produktu jest kosz na śmieci z daszkiem Vega.
- Zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi – pamiętajmy, że kosze na śmieci narażone są zarówno na długotrwałe działanie słońca, jak i deszczu. Aby uniknąć wilgoci, warto wybierać kosze na śmieci z daszkami lub pokrywami. Jeśli chodzi o kosze na śmieci w kolorze należy też sprawdzić czy są dodatkowe zabezpieczane (np. stal ocynkowana), by ich barwa nie zblakła pod wpływem promieni słonecznych.
3. Przykłady udanych realizacji
- Jedną z wzorcowych realizacji, jest wyposażenie Krakowa w blisko 500 koszy na śmieci z kolekcji Tallin Komserwis. Kosze te, oprócz wysokiej estetyki i funkcjonalności (łatwość czyszczenia i opróżniania) wyróżniają się oryginalnym designem. Na ich ściankach pojawiło się charakterystyczne logo Krakowa. Więcej o wspomniane realizacji przeczytacie tutaj.
- Dobrym przykładem udanej realizacji z koszami na śmieci Komserwis jest wyposażenie Kąpieliska Ruda w Rybniku w te elementy małej architektury. Wybrano tutaj kosze na śmieci z kolekcji Vega (003335 - 30 sztuk, 003359 - 20 sztuk) przede wszystkim ze względu na ich trwałość – wykonane są z betonu. Przeczytaj więcej o tej realizacji
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe