14.04.2014
KOMSERWIS CZĘŚCIĄ HISTORII MIASTA
Mała architektura Komserwis stała się ważnym elementem zabytkowej przestrzeni centrum Bielska-Białej.
Bielsko-Biała może pochwalić się wyjątkowo oryginalną przestrzenią miejską, w której zabytkowe oblicze starego miasta, harmonijnie łączy się z nowoczesnym budownictwem. Bielsko to także miejsce przyjazne sztuce współczesnej – w mieście działa ceniona w kraju i na świecie galeria BWA, odbywa się tu także wiele inicjatyw poświęconych młodym artystom jak Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. A wszystko to w otoczeniu pięknych gór. Tworzenie kolekcji dla takiej przestrzeni było dla Komserwis wielkim wyróżnieniem… oraz wyjątkowym wyzwaniem.
Zgubić się w "Małym Wiedniu"
Kosze betonowe i ławki parkowe Komserwis zostały harmonijnie dobrane do otoczenia.
W Bielsku-Białej można zauroczyć się już od pierwszego wejrzenia, wysiadając na głównym dworcu kolejowym. Po wejściu do hali, za sprawą zabytkowej architektury, przenosimy się w ostatnią dekadę XIX wieku, kiedy to obiekt ten był jednym z ważniejszych punktów Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda. Zabytkowe budynki, kamienice, kościoły, które spotkamy już w samym mieście, pochodzą z różnych okresów – od średniowiecza, przez secesję (unikatowe kamienice), aż po współczesność, reprezentowaną głównej przez galerie handlowe wkomponowane w architekturę miasta.
Wychodząc z dworca, warto udać się na spacer w górę ulicy 3 Maja, gdzie obejrzymy kilka unikatowych obiektów – secesyjne kamienice, neorenesansowy hotel Prezydent, klasycystyczny Teatr Polski i równie urokliwy budynek Starej Poczty. Nie bez powodu miasto to określana jest mianem "Mały Wiedeń" – kto choć raz był w stolicy Austrii, ten bez problemów odnajdzie elementy wspólne dla obu miejsc. Najlepszym punktem widokowym są bez wątpienia okolice bielskiego zamku. Stąd już tylko dwa kroki do miejskiego rynku pełnego klimatycznych knajpek.
A co dalej? Najlepiej działać bez planu. Zgubić się w Bielsku-Białej, to czysta przyjemność.
Nowoczesna sztuka
Ławki parkowe Komserwis łączy elegancja i nowoczesność.
Dla tych, którzy uwielbiają nowinki z zakresu sztuki współczesnej i designu, obowiązkowym punktem wizyty w Bielsku powinna być Galeria Bielska BWA przy ul. 3 Maja (warto wiedzieć, że dawniej w tym miejscu znajdowała się synagoga). Rozkład aktualnych wystaw organizowanych przez tę instytucję, która zajmuje się m.in. malarstwem, designem, fotografią, performance i wideo, można znaleźć tutaj.
Przystępujemy do działania
Bielsko-Biała to miasto, które cały czas ewoluuje, a jej włodarze zawsze dbają o zachowanie harmonii i ciągłości z tradycją. Zastosowane rozwiązania muszą być praktyczne, nowoczesne, a jednocześnie spójne z zabytkową architekturą. Kiedy miasto podjęło się rewitalizacji Starówki oraz Parku Słowackiego, poszukiwano elementów małej architektury, które idealnie spełnią wspomniane wymagania. Wybór padł na produkty z oferty Komserwis.
Nasz "Wiedeń" zdobi "Mały Wiedeń"
Kosze betonowe i ławki parkowe Komserwis zostały harmonijnie dobrane do otoczenia.
Projektanci Komserwis dbają o to, by kolekcje mebli miejskich trafiały w różne gusta i potrzeby. Niektóre przestrzenie wymagają nowoczesnych i śmiałych rozwiązań, gdzie indziej sprawdzają się produkty reprezentujące klasyczny design. Bielska Starówka zdecydowanie wymagała produktów o eleganckich i tradycyjnych kształtach. Wybór padł na ławki z kolekcji Wiedeń, które w stylowy sposób łączą klasyczne drewno z wytrzymałą stalą. Podobnie jak otaczające bielską starówkę kamienice, to element codziennego pejzażu miasta, który powstał z dbałością o detale.
Dodatkiem do ławek z kolekcji Wiedeń są kosze z kolekcji York, zamontowane bez dodatkowego daszka. Takie rozwiązanie uznano za najlepsze dla przestrzeni Starówki. To dowód na to, że mamy ogromny szacunek do miejsc, w jakich pojawiają się produkty Komserwis.
Park pełen inspiracji
Ławki i kosze betonowe Savona to prawdziwa perełka w naszej ofercie.
Miejskie parki to oazy spokoju, które pozwalają odetchnąć wśród zieleni i na chwilę zatrzymać się i odpocząć od codziennego biegu. Bielski Park Słowackiego jest pod tym względem miejscem szczególnym. Utworzony w historycznym Dolnym Przedmieściu pod koniec XIX wieku, jest doskonale znany przez wszystkich Bielszczan. Od dłuższego czasu wyczekiwano jego remontu, który pozwoliłby temu miejscu odzyskać dawny blask. Z pomocą przyszła kolekcja ławek i koszy Savona, wsparta ławkami bez oparcia z kolekcji Brno oraz gablotami York.
Elementy kolekcji Savona, to prawdziwe perełki w naszej ofercie. Zarówno ławki miejskie jak i kosze Savona, to dowód na to, że określenia "klasyczny i tradycyjny" nie muszą oznaczać "nudny i typowy". Projektanci Komserwis tworząc tę kolekcję, próbowali przełożyć klasykę na język współczesnej architektury. W efekcie powstały niezwykłe i inspirujące meble miejskie, które nie tylko idealnie wkomponowały się w parkową przestrzeń, ale przede wszystkim nadały jej indywidualny charakter. Dzięki temu produkty małej architektury Komserwis na stałe wpisały się w krajobraz Bielska-Białej.
Polub profil Piękno przestrzeni z Komserwis na facebooku i bądź na bieżąco!
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe