17.12.2020
KOLORY ROKU PANTONE 2021 – PODWÓJNE ZASKOCZENIE
Na początku grudnia z niecierpliwością czekaliśmy na ogłoszenie przez Pantone Color Institute koloru roku. Tym razem eksperci wybrali dwie barwy: Ultimate Gray („uspokajającą szarość”) oraz Illuminating Yellow („słoneczną żółć”).
Dlaczego postawiono na te dwa kolory? Tak wybór ten uzasadnił Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Instytutu:
Połączenie kojarzącego się z trwałością szarego koloru z pełną energii żółcią wysyła swego rodzaju przesłanie akceptacji rzeczywistości, która jest możliwa, dzięki hartowi ducha. To duet praktyczny, twardy jak skała, ale jednocześnie ciepły i optymistyczny. Ta kombinacja kolorów ma uzdrawiającą moc dającą nadzieję. Bo przecież musimy czuć zachętę i wsparcie – to jest podstawa ludzkiego ducha.
Wybór tych dwóch kolorów możemy więc odczytywać jako swoistą nadzieję na lepszy czas i zachętę do przezwyciężania trudności w czasach pandemii koronawirusa.
- W tym roku ciekawe jest to, że postawiono na dwa kolory – przekonuje Kamila Starzycka, graficzka z Komserwis. - Szary kojarzy mi się z takimi fundamentami, betonem. Natomiast żółty to światełko w tunelu, czyli nadziej na to, że nowy rok przywróci normalność. Te skojarzenia mogą mieć ciekawe przełożenie na projekty graficzne, design i oczywiście małą architekturę – dodaje.
Ten odcień szarości i żółci stosowany jest coraz częściej również w designie małej architektury.
Kolory mebli miejskich są z reguły neutralne, gdyż nie na ławkach lub koszach na śmieci ma się skupiać nasza uwaga, kiedy idziemy przez miasto. Jednakże, jak wszędzie, w małej architekturze też pojawiają się nowe trendy i wprowadzenie żywych kolorów to jeden z nich – wyjaśniała Elżbieta Dworak w artykule pt. Nowoczesne ławki miejskie przy bibliotece Tama w Brzegu Dolnym.
Już od ponad 20 lat wybór koloru roku Pantone ma wpływ na rozwój produktów i decyzje zakupowe w wielu branżach m.in.: aranżacji wnętrz, modzie, grafice użytkowej, wzornictwie przemysłowym. Eksperci, aby wybrać odpowiednią barwę, szukają wpływów różnych kolorów w kinie, modzie, na ulicach wielkich miast, galeriach sztuki, designie, popularnych kierunkach podróży, a nawet na arenach rozgrywek sportowych.
Przypomnijmy, że w 2020 roku wybrano Classic Blue, czyli „solidny i niezawodny niebieski odcień, na którym można zawsze polegać”. Tak prezentował się ten odcień na naszej nowoczesnej ławce miejskiej z kolekcji Fin.
Spodziewaliście się wyboru tych właśnie kolorów, a może mieliście zupełnie innych faworytów? Zostawcie swoje spostrzeżenia w komentarzach pod tym artykułem.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe