16.12.2021
RECENZJA KSIĄŻKI “JAK STUDIOWAĆ ŻYCIE W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ”: JAN GEHL, BIRGITTE SVARE, PRZEKŁAD: MARTA A.URBAŃSKA
“W zasadzie każdy może obserwować życie miejskie” - ta myśl autorów towarzyszy nam po lekturze książki “Jak studiować życie w przestrzeni publicznej”. Dlatego stwierdzenie, że: “jest to pozycja dla wszystkich”, w tym przypadku nie jest na wyrost. Sprawdźcie dlaczego.
Dla architektów, urbanistów, polityków, samorządowców i…?
W przedmowie do wydania polskiego architekt Roman Loegler podkreśla, że:
Przesłaniem książki - opartej na blisko 50-letnim doświadczeniu Jana Gehla - jest unaocznienie urbanistom i politykom odpowiedzialnym za budowanie miast, jak ważne są wiedza o mieście i warsztat poznawczy umożliwiający tworzenie - za pomocą planów miast - scenariuszy ludzkich zdarzeń w przestrzeniach publicznych. Zachętą do stosowania w pracy urbanisty i w decyzjach samorządowców narzędzi wskazanych w niniejszej książce są wymienione w niej przykłady miast, w których jakościowe zmiany to rezultat zrozumienia zachowań ludzi tam żyjących.
Książka napisana jest przystępnym językiem (w dużej mierze dzięki świetnemu przekładowi Pani dr inż.arch. Marty Anny Urbańskiej) a zaproponowane metody studiowania życia w przestrzeni publicznej proste i tanie. Dlatego z zawartych w niej wskazówek skorzystają nie tylko profesjonaliści, ale też aktywiści miejscy oraz mieszkańcy, którym zależy na pięknej wspólnej przestrzeni publicznej.
W jednym z wywiadów współautorka książki Birgitte Svare podkreślała, że ma nadzieję, iż książka zainspiruje włodarzy miast do tego, by coś zrobić inaczej, a mieszkańców do obserwacji i zgłaszania swoich potrzeb. Bo tak naprawdę każdy może wyjść na miasto i zobaczyć, które rozwiązania działają, a które nie i to ma wielką moc.
Co znajdziesz w książce “Jak studiować życie w przestrzeni publicznej”
Podręcznik ten (bo i tak możemy nazywać tę książkę) zawiera 7 rozdziałów poświęconych różnym perspektywom przestrzeni publicznej.
1. PRZESTRZEŃ PUBLICZNA, A ŻYCIE PUBLICZNE: INTERAKCJE
Tutaj znajdziecie definicję przestrzeni publicznej w szerszej perspektywie oraz informacje o tym, co składa się na życie miejskie. Poznacie też podstawowe narzędzie studiów nad życiem w przestrzeni publicznej.
2. KTO, CO, GDZIE?
To podstawowe pytania, które usystematyzują obserwacje życia miejskiego. Co jeszcze można do nich dodać i jak je zastosować w praktyce? Tego dowiecie się z drugiego rozdziału.
3. LICZENIE, MAPOWANIE, ŚLEDZENIE I INNE NARZĘDZIA
Oddajmy głos autorom: Ten rozdział opisuje różne narzędzia systematyzacji i rejestracji efektów bezpośredniego obserwowania interakcji między przestrzenią publiczną a życiem w tej przestrzeni.
4. STUDIA NAD ŻYCIEM W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ Z PERSPEKTYWY HISTORYCZNEJ
Kiedy studia nad życiem w przestrzeni publicznej stały się specjalną dyscypliną? Od jakich publikacji i autorów się zaczęło? Warto uważnie prześledzić ten rozdział, bo znajdziecie tu mnóstwo inspiracji.
5. JAK TO ZROBILI: NOTATKI Z BADAŃ
Piąty rozdział jest szczególnie ważny dla nas jako producenta małej architektury. Znajdziecie tam m.in. studium aktywności i pretekstów do przebywania w przestrzeni publicznej oraz odpowiedź na pytania: “Gdy podwaja się liczba ławek, czy siada na nich więcej ludzi?”.
6. STUDIA NAD ŻYCIEM W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ A PRAKTYKA
Czyli studia przestrzeni publicznej i życia w niej z różnych typów miast przeprowadzone przez Jana Gehla lub biuro Gehl Architects. Dzięki tej perspektywie badawczej można porównywać różne miasta i zastosować w praktyce zaproponowane rozwiązania lub na ich podstawie poszukiwać własnych.
7. STUDIA NAD ŻYCIEM W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ A POLITYKA MIEJSKA
Ten rozdział napisano na przykładzie Kopenhagi - pierwszego miasta na świecie, w którym studia nad przestrzenią publiczną przeprowadza się już od dziesięcioleci: W Kopenhadze stało się wręcz oczywiste, że życie w przestrzeni publicznej jest dokumentowane i obserwowane, tak jak inne elementy składające się na politykę miejską.
W tym rozdziale autorzy opisują, dlaczego właśnie Kopenhaga stawia na badanie przestrzeni publicznej i jak do tego doszło.
Cel książki Jana Gehla i Birgitte Svare
Książka “Jak studiować życie w przestrzeni publicznej” została wydana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, bo jak podkreśla Bolesław Stelmach, dyrektor tej instytucji:
W Polsce takie holistyczne ujęcie miejskich przestrzeni nie jest niestety obecne: ani w rozwiązaniach systemowych, ani w działaniach lokalnych samorządów, ani - at last but not least - w myśleniu i warsztacie urbanistów. Mamy nadzieję, że nasza publikacja będzie dobrym zaczynem, odebranym przez wszystkie te środowiska.
Jan Gehl i Birgitte Svare za główny cel książki uznają przede wszystkim chęć inspirowania. Inspirowania do studiowania interakcji między przestrzenią miasta a życiem miejskim. Inspirowania do stosowania przedstawionych narzędzi i metod. Autorzy uczulają jednak na to, żeby wiedzę zawartą w książce zawsze dostosowywać do lokalnych warunków.
Dajcie znać w komentarzu, czy czytaliście już książkę “Jak studiować życie w przestrzeni publicznej” i jakie macie przemyślenia na jej temat. Z przyjemnością podyskutujemy.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe