26.06.2014
INWESTUJEMY W MŁODE POKOLENIE
Minął kolejny rok działalności Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. To niezwykła inicjatywa, wspierana od samego początku przez Komserwis.
Szkoła inna niż wszystkie
Koniec czerwca to dla uczniów magiczna data. Rok szkolny dobiega końca i rozpoczynają się upragnione wakacje. Główny cel na najbliższe dwa miesiące: jak najdalej od szkolnych podręczników. Jest jednak szkoła, za którą uczniowie będą bez wątpienia tęsknić. To Małopolski Uniwersytet dla Dzieci - wyjątkowa uczelnia, działająca od 2008 roku, początkowo w Trzebini, a od 2011 roku w Chrzanowie.
Idea Uniwersytetów Dziecięcych jest doskonale znana na całym świecie. To inicjatywa dzięki której dzieci w wieku wczesnoszkolnym biorą udział w sesjach naukowych rozwijających ich zainteresowania i popularyzujących naukę.
Małopolski Uniwersytet dla Dzieci po kilku latach działalności może pochwalić się wieloma sukcesami. Swoje wykłady prezentowały tu takie osobistości, jak Leszek Balcerowicz, Marek Safjan, Michał Kulesza czy Franciszek Ziejka. W 2012 roku Uniwersytet otrzymał tytuł MEN "Miejsce rozwijania talentów", a rok później zdobył nagrodę "Optimo Modo".
Dowiedz się więcej na temat Małopolskiego Uniwersytetu Dziecięcego
Źródło: http://uniwersytetdladzieci.com.pl
Rok akademicki pełen emocji
Przyjrzyjmy się bliżej codziennej pracy Uniwersytetu. Miniony rok akademicki obfitował w wiele pasjonujących sesji i wydarzeń. O szczegółach opowiada Jolanta Różowska, inicjatorka powstania Uniwersytetu: - 2013/2014 był drugim rokiem, w którym Fundacja realizowała europejski projekt Sis Catalyst. Jego nadrzędnym celem jest edukacja najmłodszego pokolenia o możliwych ścieżkach wyboru przyszłych etapów kształcenia.
Naszym partnerem w tym projekcie jest Uniwersytet w Atenach, któremu pomagamy rozpocząć podobny projekt w trudnych warunkach ekonomii greckiej. Jednocześnie staraliśmy się urozmaicić naszą ofertę edukacyjną o możliwie największą ilość warsztatów lub innych działań, w których dzieci miały okazję doświadczyć i dotknąć wiedzy poprzez eksperymentowanie lub inny rodzaj działań "hands-on".
We wrześniu 2013 roku mali studenci wraz z rodzicami uczestniczyli w Nocy Naukowców w Krakowie. Dzieci mogły zajrzeć do laboratoriów i sali wykładowych, a także wziąć udział w zaskakujących doświadczeniach i warsztatach. Wszystko po to, aby rozbudzić wyobraźnię i poznać prawdziwe piękno nauki.
W kolejnych tygodniach dzieci brały udział m.in. w warsztatach archeologicznych zorganizowanych przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie, wykładach z filmoznawstwa, zoologii, chemii. Ponadto uczniowie rozwiązywali problemy budowy robotów, badali strukturę algorytmów komputerowych, badali ilość promieniowania docierającego do nas, dotykali kłów mamuta, obserwowali proces obrączkowania ptaków czy też tworzyli muzykę na nietypowych instrumentach przywiezionych przez redaktora Wiktora Niedzickiego.
Zobacz reportaż ze spotkania z red. Niedzickim w 2013 roku
Źródło: http://uniwersytetdladzieci.com.pl/
Dyskusje na poziomie
Interesujące wykłady i eksperymenty, to jednak nie wszystko. Mali uczniowie, w ramach działalności Uniwersytetu, biorą także aktywny udział w dyskusjach na ważne tematy. Jolanta Różowska dodaje: - Zorganizowaliśmy m.in. seminarium, które dotyczyło wysłuchania głosu dzieci na temat ich propozycji zmian w instytucjach zajmujących się edukacją dzieci – a zwłaszcza w szkołach. Nasi studenci wyrażali swoje opinie na temat modelu idealnej szkoły.
Wszystkie zapisane wnioski i rekomendacje studentów zostały wygłoszone z katedry przez trójkę studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. Film z nagraniem ich wystąpienia zostanie dołączony do innych nagrań z całego świata, a następnie będzie przedstawiony na międzynarodowej konferencji Sis Catalyst, która odbędzie w Wiedniu, we wrześniu tego roku.
Pełny sukces
O tym jak wielką popularnością cieszy się Małopolski Uniwersytet dla Dzieci świadczą liczby: - To był bardzo owocny szósty rok działalności, zakończyło go 120 studentów. W tym roku rekordowa ilość - ponad 70 dzieci - odebrała dyplomy z wyróżnieniem ukończenia roku akademickiego. Bardzo dużo też, bo aż 16 studentów, napisało swoje pierwsze prace naukowe i otrzymało honorowy tytuł licencjata Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. Prace dotyczyły różnych dziedzin nauki: genetyki, zoologii, inżynierii, kosmologii.
Źródło: http://uniwersytetdladzieci.com.pl/
Istotne wsparcie
Działalność Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci jest możliwa dzięki wsparciu firm i instytucji. Wyjaśnia inicjatorka przedsięwzięcia: - Z jednej strony ich zainteresowanie i realna pomoc jest widocznym dowodem na słuszność podjętych przedsięwzięć, gdyż poprzez to zainteresowanie uzyskujemy pewność co do obranego celu i naszych idei. Z drugiej strony jest to oczywiście bardzo konkretna pomoc pomagająca nam finansowo zabezpieczyć trwałość projektu.
Firma Komserwis od samego początku wspiera działalność Uniwersytetu i z dumą obserwuje postęp z jakim cała inicjatywa się rozwija. Wierzymy, że poprzez inwestycję w wiedzę młodego pokolenia inwestujemy w nasze wspólne lepsze jutro. Jolanta Różowska dodaje: - Bez finansowego wsparcia firm takich jak KOMSERWIS wiele z naszych pomysłów nigdy nie mogłoby się urzeczywistnić.
Uniwersytetowi życzymy, aby kolejne lata działalności były równie obfite w sukcesy – zarówno samej inicjatywy jak i małych studentów rozwijających swoje pasje.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe