14.06.2018
INSPIRUJĄCE CYTATY O ARCHITEKTURZE – CZ. 3
Nadeszły wakacje, a wraz z nimi czas wolny na poszukiwania inspiracji wokoło. Proponujemy 6 cytatów pochodzących z literatury. Być może zachęcą one was do podczytywania i wyszukiwania ciekawych zdań na temat architektury, projektowania, czy designu.
Carlos Ruiz Zafon – znany z cyklu o Cmentarzysku Zapomnianych Książek, hiszpański pisarz, który w swoich powieściach, obok ciekawie opowiedzianych historii przemyca klimat Barcelony, charakterystycznych uliczek, budynków, czy architektury miejskiej.
Literatura, przynajmniej ta dobra, ma w sobie tyle samo ze sztuki, co z nauki. Podobnie jak architektura i muzyka.
Carlos Ruiz Zafón – Gra anioła
Haruki Murakami – od lat wymieniany jako pretendent do Literackiego Nobla. W swoich nostalgicznych, przepełnionych smutkiem powieściach często odnosi się do pojęcia piękna, do tego co nas otacza i jak odbieramy rzeczywistość.
Zdjęcie było naprawdę piękne, ale zrobiło mi się zimno. Nie dlatego, że Frankfurt jesienią (jak wynikało ze zdjęcia) nie był chyba miejscem zbyt ciepłym, ale po prostu zawsze odczuwam chłód na widok ostro zakończonej wieży.
Haruki Murakami – Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland
Oscar Wilde – irlandzki poeta, prozaik, dramatopisarz i filolog klasyczny. Przedstawiciel modernistycznego estetyzmu. Jego dosyć śmiałe poglądy dotyczące piękna i wyglądu czy to rzeczy, czy to ludzi budziły w XiX wieku skrajne emocje. Co nie zmieniło się do dnia dzisiejszego.
Natura jest niewygodna. Trawa jest twarda, wilgotna, pełna obrzydliwych insektów. Gdyby natura byłaby wygodna, ludzkość nie wymyśliłaby architektury.
Oscar Wilde – Portret Doriana Graya
Zbigniew Herbert – polski poeta, eseista, dramaturg, twórca słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito”. Uwielbiał piękno, a szczególnie upodobał sobie kulturę antyczną jako wzór wszelkich inspiracji.
Świątyni greckiej obce jest słowo ruina. Nawet te najbardziej zniszczone przez czas nie są zbiorem kalekich fragmentów, bezładną stertą kamieni. Bęben kolumny zaryty w piach, oderwana głowica – mają doskonałość skończonej rzeźby.
Zbigniew Herbert – „Pan Cogito”
Marcin Wicha – współczesny polski reportażysta. Jego „Rzeczy których nie wyrzuciłem” zostały nominowane do tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Nike. Grafik, eseista i autor książek dla dzieci, człowiek o ciekawym spojrzeniu na najdrobniejsze szczegóły.
Po prostu są ludzie, którym niewłaściwy kolor wtyczki potrafi zepsuć pół dnia. Którzy wolą siedzieć w domu, niż wypoczywać w nadmorskim pensjonacie, gdzie dywany mają ohydny kolor. Nieszczęśnicy udręczeni billboardami gładzi szpachlowej. Tak, tak, wiem. Gust jest kategorią klasową. Ustanawia hierarchie i podziały. Odzwierciedla nasze aspiracje.
Marcin Wicha – Jak przestałem kochać design
Filip Springer – polski reportażysta i fotoreporter. Wielokrotnie nagradzany za swoje zdjęcia, jego umiejętność uchwycenia momentu czy to aparatem fotograficznym, czy też piórem powoduje, że człowiek zaczyna się rozglądać wokoło szukając potwierdzenia.
W sztuce i w architekturze nie ma demokracji, trzeba ufać specjalistom.
Filip Springer – “Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”
Mamy nadzieję, że te kilka zdań, wypowiedzianych przez mądrych i inteligentnych ludzi, będzie dla was inspiracją do szukania opisów rzeczywistości i odnajdywania potwierdzenia zapisów w tym wszystkim co nas otacza. Zachęcamy do czytania literatury nie tylko stricte branżowej, bo jak widać w literaturze pięknej też można odnaleźć wiele powiązań i zdań, będących zachwytem nad dziełami architektury.
Fot. Wiki Commons
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe