12.09.2016
INSPIRUJĄCA PRZESTRZEŃ – SIEDZISKA W PARKU GMINNYM W ORNONTOWICACH
Na naszym blogu i fanpage rozpoczynamy cykl, w którym przedstawiać będziemy nowe inspirujące przestrzenie m.in. z oryginalnymi siedziskami. Na dobry początek siatoleżaki, które 3 września 2016 roku stanęły w Parku Gminnym w Ornontowicach k. Katowic.
Wyjątkowy park
Zacznijmy od miejsca, w którym zostały zainstalowane siatoleżaki. To park w niewielkiej gminie Ornontowice, którego historia sięga końca XIX wiek – wówczas osiedlili się tutaj bogaci właściciele ziemscy, rodzina Hegenscheidtów, i wybudowali pałac w stylu niemieckiego neorenesansu wraz terenami parkowymi. W ornontowickim parku znajduje się m.in. amfiteatr ze sceną, widownią i zapleczem technicznym, strefa rozrywki: dla dzieci plac zabaw, dla starszych np. szachy plenerowe oraz wyjątkowy staw z pomostem i molo. Park ma ponad stuletnią historię dlatego znajdziemy w nim wyjątkowe okazy roślin, a nawet pomniki przyrody.
Fot. Sandra Jaworudzka
Żeby park tętnił życiem
O tym dlaczego siatoleżki zostały ulokowane właśnie w tym miejscu opowiedziała nam Sandra Jaworudzka, pomysłodawczyni projektu:
- W wyniku konsultacji społecznych sposobów spędzania wolnego czasu oraz oceny funkcjonalności parku gminnego zdiagnozowaliśmy, że zrewitalizowany park nie jest atrakcyjnym miejscem dla młodzieży. Mieszkańcy nie byli także pewni, czy mogą poruszać się poza wytyczonymi ścieżkami lub w jakikolwiek sposób organizować się w parku na własną rękę. Gmina bardzo stara się, aby park tętnił życiem, dlatego też postanowiliśmy go „odczarować” dla kolejnych grup użytkowników i wprowadzić do niego nieco nieformalnej przestrzeni.
Z naszych obserwacji wynika, że „odczarowanie” idzie w bardzo dobrym kierunku. Spędziliśmy tutaj popołudnie, fotografując siatoleżaki i zaobserwowaliśmy ogromne zainteresowanie tą przestrzenią. Oryginalne siedziska aktywowały nie tylko dzieci i młodzież, ale także osoby starsze.
To dopiero prototyp
- Siatoleżaki, które powstały, są wyłącznie prototypami. Budując je, chcieliśmy przede wszystkim sprawdzić, czy to jest właśnie ten element, którego brakuje mieszkańcom - wyjaśnia Sandra Stalorudzka.
Okazało się, że już na etapie projektowania siedziska bardzo spodobały się wójtowi gminy i w przyszłym sezonie zamierza on rozszerzyć tę inicjatywę i postawić profesjonalne siatoleżaki inspirowane prototypem.
Prototyp wykonany jest z lin polipropylenowych i budowlanych siatek zabezpieczających zamontowanych metalowymi elementami na drewnianych, zabetonowanych palach.
Inicjatywa ta powstała w wyniku warsztatów prowadzonych przez Olę Hantkiewicz i Wojciecha Lesiaka z katowickiej fundacji „Napraw sobie miast”. Za projekt odpowiedzialny jest Wojciech Zientek (student, mieszkaniec Ornontowic), a realizacją zajęła się 15-osobowa ekipa przy wsparciu Urzędu Gminy i lokalnych instytucji.Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać, aż siatoleżaki pojawią się w Ornontowicach na stałe. To wyjątkowy dodatek do tradycyjnych ławek parkowych.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe