04.09.2014
EKOLOGICZNY PARK I MAŁA ARCHITEKTURA Z CHIN
Mała architektura pozytywnie zmienia przestrzeń nie tylko w Europie! Zapraszamy na wycieczkę do Chin, gdzie na zanieczyszczonym postindustrialnym terenie powstał niezwykły ekologiczny park.
Nikogo nie dziwią już nowocześnie zaaranżowane zielone miejskie przestrzenie w Berlinie, Paryżu czy Londynie. Warto jednak zdać sobie sprawę, że dbanie o przyrodę, to nie tylko domena Europejczyków. Na świecie można znaleźć wiele przykładów parków i miejsc zielonych wybudowanych w industrialnej i zanieczyszczonej okolicy. Ich głównym celem jest odtworzenie naturalnego środowiska – pełnego drzew, kwiatów i zieleni, bliskiego ludzkiej naturze.
Tianjin Bridge Gardens, to jedna z najciekawszych inwestycji tego typu zrealizowanych w ostatnich latach. Cała historia zaczęła się w 2006 roku, kiedy mieszkańcy zaniedbanej i zniszczonej przez przemysł dzielnicy chińskiego miasta Tianjin, zwrócili się z prośbą o przywrócenie temu miejscu dawnego blasku. Na zdjęciach prezentujących teren inwestycyjny przed powstaniem parku rzeczywiście widać porażający obraz zaniedbania. Puste fabryczne hale, zniszczona roślinność, śmieci – taki obraz nie zachęca ani do życia, ani do pracy w tej okolicy.
Władze miasta postanowiły rozwiązać ten problem. Wynajęta firma architektoniczna Turenscape wyszła z propozycją stworzenia spójnego kompleksu mieszkalno-parkowego o nazwie Bridge Gardens. W jego skład wchodziły nowoczesne budynki mieszkalne oraz miejsca zielone o różnym charakterze i funkcjach. Głównym celem inwestycji było: Stworzenie parku, który umożliwiłby okolicznym mieszkańcom korzystanie z dóbr natury. Zastosowane rozwiązania mają pomóc w: gromadzeniu i oczyszczaniu wody deszczowej, użyźnianiu gleby naturalnymi sposobami, przywróceniu naturalnego krajobrazu, a także edukacji na temat przyrody.
Źródło: http://openbuildings.com / TurenscapeBudowę parku ukończono w 2008 roku. W jego skład weszło 9 wodnych ogrodów, 10 ogrodów górskich oraz rozległe sztuczne jezioro po którym prowadzą czerwone kładki. Dookoła ustawiono 10 wież z widokiem na park i miasto. Ogólny design ogrodów i zastosowanych w nich rozwiązań architektonicznych jest spójny z tradycyjną zabudową tego regionu Chin. Podobnie z roślinnością – w parku zasadzono kwiaty, krzewy i drzewa, które rosły na tym terenie przed laty, w czasach preindustrialnych, zanim człowiek zdążył zniszczyć tutejsze naturalne środowisko.
Pięknym dopełnieniem całej inwestycji jest mała architektura, która została dosłownie wpleciona w naturalną strukturę parku. Projektanci z Turenscape doskonale zdają sobie sprawę z tego, że użyteczne i estetyczne meble miejskie to jeden z podstawowych elementów każdej przestrzeni miejskiej i parkowej.
Zastosowano szeroką gamę elementów – od prostych ławek miejskich ustawionych przy ścieżkach prowadzących przez park, po designerskie ławki parkowe, które wydają się dosłownie wyrastać z ziemi. Wizualnie i funkcjonalnie stanowią bardzo cenny dodatek do całej inwestycji. Przekonało się o tym już wielu gości parku. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy od otwarcia odwiedziło go ponad 200 000 osób. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że parki miejskie to dobra inwestycja?
Źródło zdjęć zamieszczonych w tekście: http://openbuildings.com / Turenscape
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe