02.04.2015
DONICE NA RATUNEK MIEJSKIEJ ZIELENI – WYWIAD
Monika Kania, ekspert w dziedzinie planowania i wykonywania ogrodów, autorka powstającego ogrodu wystawowego Komserwis, podzieliła się z nami opinią na temat właściwej pielęgnacji zieleni miejskiej.
Specjalizuje się Pani w projektowaniu ogrodów. Czy tworzenie ogrodów na prywatnych posesjach różni się czymś od projektowania zielonych przestrzeni miejskich?
Projektowanie ogrodów na terenach przydomowych i projektowanie terenów miejskich oczywiście różni się. Inne są funkcje i przeznaczenia danych miejsc. Inne standardy (np. ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w terenach miejskich). Przy ogrodzie prywatnym zawsze trzeba brać pod uwagę indywidualne upodobania inwestora np. zamiłowanie lub unikanie jakiegoś koloru, ulubione rośliny itp. Wspólną rzeczą jest tworzywo – rośliny.
Czy zieleń (drzewa, kwiaty) to ważny element miast?
Bardzo ważny. W dobie niezrównoważonej industrializacji, silnego zanieczyszczenia powietrza (np. Kraków) zieleń to nie tylko wizualny aspekt, ale także czysty zysk ekologiczny dla mieszkańców. Proszę zwrócić uwagę, że w silnie rozwiniętych miastach najwyższe ceny nieruchomości mają te, które są w okolicy centrum i sąsiadują z terenami zielonymi np. parkiem. Zieleń służy nie tylko rekreacji, pośrednio wpływa na wiele aspektów naszego życia.
Donica Boston KomserwisCzy dziś projektując miejskie przestrzenie dokłada się starań, żeby nie zabrakło w nich zieleni?
Myślę że planiści miejscy biorą pod uwagę odpowiedni stosunek ilości terenów zabudowanych do terenów zieleni ale niestety nie na wszystko mają wpływ. Stąd czasami brak zieleni wspólnej nawet w całych dzielnicach, szczególnie nowo powstałych. Kolejnym przykładem są drogi, arterie miejskie przy których wciąż popularniejsze są ekrany dźwiękochłonne niż pas zieleni. Myślę że coraz większą wagę przywiązuje się do obsadzeń, ale jeszcze daleko do idei „miasta ogrodu”.
Jak właściwie pielęgnować zieleń miejską?
Zieleń miejska to przede wszystkim rośliny bardzo odporne na trudne warunki siedliskowe, takie jak: przesuszenie, zapylenie, słabe doświetlenie, odporność na sól. Takie rośliny wymagają stosunkowo niewielkiej opieki. Z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych można wymienić podlewanie, przycinanie, nawożenie.
Donice Genewa KomserwisCzy donice miejskie są tutaj pomocne?
Donice miejskie pomagają zagospodarować przestrzeń w miejscach gdzie nie można sadzić roślin lub jest to bardzo utrudnione (np. centra miast). Świetnie sprawdzają się w miejscach gdzie nie ma zbyt dużo miejsca na drzewa. W donicach można wymieniać materiał roślinny co kilka sezonów. Problemem w zieleni miejskiej, szczególnie dla drzew, jest słabe dopowietrzenie korzeni - czasami grunt jest prawie w całości pokryty asfaltem, betonem, kostką, co tworzy skrajnie niekorzystne warunki w glebie. Odpowiedzią w takich miejscach są nasadzenia w donicach.
Jakie cechy Pani zdaniem powinna mieć dobra donica? Jak powinna być zbudowana?
Powinna być przede wszystkim trwała, wandaloodporna oraz oczywiście estetyczna, wpisująca się w dane miejsce. Materiały użyte do produkcji donicy powinny wytrzymać kilka lat ciężkich warunków, jak ciągła wilgoć, zamrażanie i nagrzewanie się. Donica powinna być odporna na sól, oraz znosić duży ciężar i siłę wzrostu korzeni.
Donice Vega KomserwisCzy donice Komserwis spełniają te wymogi?
Poznając ofertę donic Komserwis mogę powiedzieć że to najlepsze donice na rynku. Uważam że dla firmy Komserwis jakość jest priorytetem. Duża ilość kolekcji (i ciągle wprowadzane nowe produkty) pozwala na swobodę w projektowaniu nowych przyjaznych i ekologicznych miejsc w naszych miastach.
Donice Brno KomserwisPOLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe