30.04.2015
DOBRA ORGANIZACJA – WYWIAD Z KRZYSZTOFEM PAWŁOWSKIM
Krzysztof Pawłowski, specjalista od skutecznego zarządzania firmą oraz udoskonalania procesów produkcji, zajmuje się usprawnianiem produkcji w firmie Komserwis. „Poziom jakości wyrobów Komserwis jest bardzo wysoki, świadczy o tym m.in. mała liczba reklamacji. Jednak nie można spoczywać na laurach” – wyjaśnia w rozmowie.
Proszę przybliżyć naszym czytelnikom ideę Lean Manufacturing - co kryje się za tym pojęciem?
Lean Manufacturing to metodologia zarządzania przedsiębiorstwem. W wolnym tłumaczeniu oznacza „szczupłą produkcję” i opiera się głównie na Systemie Produkcyjnym Toyoty. Głównym celem Lean Manufacturing jest eliminacja strat w procesach, dzięki czemu można zmniejszyć koszty, skrócić czas realizacji zleceń i poprawić jakość wyrobów. To wszystko przekłada się na rentowność firmy.
Czy ta praktyka jest zarezerwowana dla konkretnej branży? Podobno korzystają z niej nawet skoczkowie narciarscy.
My zawsze powtarzamy, że Lean to tak naprawdę tylko zdrowy rozsądek. Ale jak powiedział Mark Twain „problem w tym, że powszechny zdrowy rozsądek, nie jest wcale tak powszechny”. Narzędzia i metody Lean można stosować w każdej branży - zarówno produkcyjnej jak i usługowej.
Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez firmy, z którymi Lean manufacturing pomaga sobie radzić?
W każdej firmie problemów jest mnóstwo. Ale jak mówi jedna z zasad „problemy stwarzają możliwości”. Narzędzia Lean pomagają generalnie poprawić organizację produkcji, wygenerować dodatkowe miejsce np. na hali, ułatwiają komunikację, pozwalają na produkcję w mniejszych seriach, pozwalają być bardziej elastycznym i dopasowanym do rynku, umożliwiają zmniejszenie zamrożonego kapitału np. w zapasach, pomagają skrócić czasy przezbrojenia maszyn i stanowią rozwiązanie dla wielu innych problemów.
Czy polscy przedsiębiorcy mają świadomość korzyści jakie płyną z dobrej organizacji pracy, eliminowania niepotrzebnych struktur?
Ta świadomość ciągle rośnie. Coraz więcej firm słyszało o Lean, a to już sukces. Coraz więcej zaczyna wdrażać niektóre z narzędzi Lean. Oczywiście największy potencjał jest w małych i średnich przedsiębiorstwach. Poza tym tą świadomość podnoszą liczne szkolenia i konferencje nt. Lean.
Jakie cele realizuje Pan wspólnie z Komserwis?
Z firmą Komserwis rozpocząłem współpracę w październiku 2014 roku i trwa do dziś. Początkowy etap polegał na audycie produkcji i przygotowaniu Mapy Strumienia Wartości. Na tej podstawie określono kierunek działań i rekomendacje projektów. Kolejnym krokiem były Warsztaty 5 S dotyczące organizacji miejsca pracy.
Jak poprawić jakość produkcji na przykładzie małej architektury?
Jakość jest ważna w każdej firmie. W zasadzie powinna być najważniejsza. Poziom jakości wyrobów firmy Komserwis jest bardzo wysoki, może o tym świadczyć m.in. mała liczba reklamacji. Jednak nie można spoczywać na laurach i jakość musi być ciągle doskonalona. W przypadku małej architektury szczególnie ważna jest nauka o produktach w czasie eksploatacji. Przykładem jest lokalizacja wyrobów w pobliżu Morza Bałtyckiego. Poza tym ważna jest jakość w procesach wewnętrznych. Przecież najlepiej jest wykonać coś za pierwszym razem dobrze.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe