28.02.2020
DIETMAR EBERLE NA 4 DESIGN DAYS – TAJEMNICE BUDYNKU 2226 I ZADANIA DLA ARCHITEKTÓW PRZYSZŁOŚCI
Dietmar Eberle, architekt kierujący znaną na całym świecie pracownią Baumschlager Eberle Architekten, był gościem niedawno zakończonej edycji 4 Design Days. Podczas wydarzenia wygłosił wykład w ramach cyklu "Mistrzowie Architektury", w którym opowiedział o nietypowym biurowcu 2226 i zadaniach współczesnej architektury.
Biurowiec 2226, czyli powrót do korzeni
Podczas wykładu austriackiego architekta cały czas przewijał się temat jednego z projektów pracowni Baumschlager Eberle Architekten, a mianowicie biurowca 2226 wyróżnionego w 2016 roku główną nagrodą w międzynarodowym konkursie Wienerberger Brick Award.
Co to za projekt? Zacznijmy od nazwy 2226, która wiele wyjaśnia. Mianowicie w budynku tym nie ma wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania, a utrzymuje się w nim stała temperatura na poziomie 22-26 °C (zgodnie z nazwą budynku), niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest – 10 °C czy + 30 °C. Jak tego dokonano? Oto najważniejsze elementy projektu:
- Grube ściany z cegieł i stropy, które ograniczają wahania temperatury.
- Mniejsza powierzchnia okien niż w typowych biurowcach.
- Przepływ powietrza zarządzany specjalnym oprogramowaniem, które otwiera okna np. zimą, kiedy rośnie poziom dwutlenku węgla.
- Ogrzewanie pochodzące z: ciepła ludzkiego ciała, punktów świetlnych oraz urządzeń elektrycznych, z których korzysta się w biurowcu na co dzień (np. komputerów).
Obiekt ten działa już od 2013 roku i tylko raz zanotowano wyższą temperaturę, czyli 27 °C (gdy na zewnątrz panowało rekordowe 38 °C). Biurowiec 2226 to dowód na to, że można ograniczyć zużycie energii w budownictwie nawet bez stosowania skomplikowanych technologicznych rozwiązań.
Wyzwania współczesnej architektury
Podczas wykładu Eberle poruszył tematy związane z wpływem architektury i budownictwa na środowisko. Postulował, by specjaliści zwracali uwagę na „cykl życia budynków” i tworzyli obiekty, które będą funkcjonować w dłuższej perspektywie czasu. Ważne jest też adaptowanie istniejących gmachów, a nie ich bezmyślne wyburzanie.
Austriacki architekt podkreślał, że należy też zużywać mniej surowców, lepiej wykorzystywać przestrzeń, którą mamy, jednocześnie utrzymując balans między redukcją a dobrym standardem życia.
Posłuchaj wykładu Dietmara Eberle
Jeśli nie udało Ci się dotrzeć na tegoroczną edycję 4 Design Days i posłuchać prelekcji austriackiego architekta na żywo, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Otóż organizatorzy udostępnili nagranie całego wykład na kanale YouTube „Masters of Architecture”:
Możesz tutaj posłuchać również archiwalnych wystąpień innych ekspertów m.in. Ryo Abe, czyli architekta pochodzącego z Japonii, który zdobył prestiżową nagrodę World Culture Building of the Year za Shima Kitchen – czyli projekt restauracji z tarasami umożliwiającymi organizację koncertów i wystaw.
Na koniec przypomnijmy, że kolejna, czyli VI edycja 4 Design Days odbędzie się w dniach 28-31 stycznia 2021 roku. Nie możemy się już doczekać następnych wykładów "Mistrzów Architektury".
ZOBACZ RÓWNIEŻ
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe