30.01.2020
CO TO JEST WOONERF ?
W kolejnym artykule na naszym blogu przedstawiamy Wam nowy typ przestrzeni publicznej, który staje się coraz popularniejszy w Polsce. Mowa o woonerfie – termin ten w wolnym tłumaczeniu oznacza „ulicę do mieszkania”. Tego typu przestrzeń łączy funkcje ulicy, deptaka i parkingu.
Jak stworzyć woonerf ?
Tworząc woonerf, przekształcamy ulicę tak, by zachowała ograniczoną funkcję komunikacyjną, ale pierwszeństwo dajemy pieszym oraz rowerzystom. Przestrzeń wyposażamy w meble miejskie m.in. ławki, siedziska, stojaki rowerowe oraz elementy placów zabaw. Ważna jest też zieleń, czyli m.in. drzewa i trawniki. Jak zauważa Hubert Barański w artykule „Woonerfy w Łodzi”:
„Na samym początku należy zdefiniować potrzeby, jakie konkretna ulica powinna zaspokajać oraz funkcje, jakie powinna pełnić”.
Z funkcji wymienia m.in.: więcej drzew w centrum, ulica jako miejsce do spędzania wolnego czasu, uspokojenie prędkości samochodów, zapewnienie parkingów, stworzenie przestrzeni dla pieszych i cyklistów. Co więcej, twierdzi, że woonerfy powinny być projektowane z uwzględnieniem postulatów lokalnej społeczności, które zostaną zebrane np. podczas grup warsztatowych. Dodaje też, że:
„(...) Woonerf nie jest deptakiem (na którym obowiązuje zakaz jazdy pojazdów silnikowych), nie jest też zwyczajną ulicą z tradycyjnym podziałem na chodnik i jezdnię. Projektując woonerf, rezygnuje się z tych podziałów, a wszystko komponuje się w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię”.
Pierwszy woonerf w Polsce
Historia woonerfów w Polsce zaczęła się w Łodzi od architekta Bartosza Zimnego, który zgłosił się do Fundacji Normalne Miasto Fenomen w celu rozpropagowania tego zjawiska. Po licznych spotkaniach z mieszkańcami projekt woonerfu na ulicy 6 Sierpnia zgłoszono do dzielnicowego budżetu partycypacyjnego. Pomysł został zaakceptowany. Prace nad pierwszym woonerfem w Łodzi trwały od kwietnia do czerwca 2014 roku. Oddana do użytku przestrzeń publiczna została doceniona nie tylko przez mieszkańców, ale też ekspertów. Towarzystwo Urbanistów Polskich – Oddział w Łodzi przyznało nagrodę specjalną za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Łodzi m.in. ulicy 6 Sierpnia.
Woonerfy – przegląd najnowszych projektów
Wkrótce na Łodzi zaczęły się wzorować kolejne miasta w Polsce i cały czas tworzą tego typu przestrzenie. W 2020 roku w woonerf ma zamienić się Skwerek Złotówki na warszawskich Kabatach. Włodarze planują zmienić tu organizację ruchu na jednokierunkową, zrównać chodniki z jezdnią, posadzić zieleń oraz wyposażyć przestrzeń w małą architekturę. Burmistrz zapewnia, że gdy powstanie projekt, zostanie on przedstawiony lokalnej społeczności do akceptacji. Woonerf ma powstać też na Wełnianym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim.
Również Łódź planuje stworzyć kolejną tego typu przestrzeń w 2020 roku. Woonerf będzie się ciągnąć od ul. Ogrodowej do ul. Legionów 25. Zostanie wyposażony w ławki, stojaki rowerowe, zdroje wody pitnej. Pojawią się tu drzewa, krzewy i pnącze.
Podoba Wam się idea tworzenia woonerfów w przestrzeniach polskich miast? Zostawcie swoje spostrzeżenia w komentarzach pod tym artykułem. Cytaty umieszczone w artykule pochodzą z książki: "Miasto na plus. Eseje o polskich przestrzeniach miejskich".
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe