17.08.2016
CENTRUM SPOTKANIA KULTUR W LUBLINIE – POZNAJCIE POLSKIE POMPIDOU!
Miłośnicy sztuki i architektury z pewnością doskonale kojarzą Centrum Pompidou – czyli paryskie muzeum sztuki nowoczesnej. Jego oryginalna bryła dała impuls innym architektom do tworzenia odważnych projektów instytucji kultury. Jednym z nich jest nowy budynek Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – przy którym znalazła się też nowatorska mała architektura.
Trudne początki
Już w latach 70. rozpoczęto budowę tego obiektu, w którym pierwotnie miały znaleźć się teatr, opera i inne instytucje kulturalne. Niestety z braku funduszy wstrzymano budowę. Wznowiono ją w drugiej połowie lat 80. i dokończono na tyle, by swoją siedzibę mogły mieć filharmonia i teatr.
Lepsze czasy nadeszły wraz z 2000 rokiem, kiedy to ogłoszono konkurs architektoniczny na zaprojektowanie nowego budynku, w którym, zamiast teatru dramatycznego, miała rezydować nowa instytucja – Centrum Spotkania Kultur.
Nowy obiekt zaprojektował Bolesław Stelmach, a jego budowę skończono w grudniu ubiegłego roku. Tę realizację okrzyknięto jedną z najważniejszych inwestycji kulturalnych w 2015 roku.
Tradycyjne materiały budowlane w nowatorskiej odsłonie
Wracając do analogii z budynkiem Centrum Pompidou, na zewnątrz którego znajdują się odsłonięte przewody wentylacyjne i cieplne oraz przeszklone kanały zgodnie z koncepcją „budynku wywróconego na lewą stronę”. Również w tym budynku projektanci chcieli pokazać prawdziwych charakter zastosowanych materiałów. We wnętrzu budynku wyeksponowali surowy beton, szkło i odsłonili cegłę.
Według Bolesława Stelmacha projekt ten ma trzy wymiary, które odnoszą się do różnych czasów. I tak przeszłość to kurhany Gutenberga na placu przed wejściem, teraźniejszość symbolizują multimedialne elewacje, a przyszłość to wiszące ogrody na dachach. Choć w całym gmachu dominuje surowy beton, to ważnym elementem projektu jest szkło, które może służyć też jako tafla grzewcza oraz ułatwia roztapianie śniegu znajdującego się na przeszkleniach dachowych.
Mała architektura dla…fanów deskorolek!
Nie tylko projekt budynku Centrum Spotkania Kultur zaskakuje, ale też dobrana mała architektura. Przed wejściem znalazły się betonowe siedziska o finezyjnym kształcie, które mają służyć nie tylko do siedzenia, ale też fanom deskorolek do sportowych ewolucji. W tym przypadku zastosowany do siedzisk beton sprawia, że są one trwałe, spójne z całą koncepcją budynku i mają kilka funkcji: estetyczną, rekreacyjną i sportową.
Fot. Materiały prasowe
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe