14.01.2016
BUDKA TELEFONICZNA NA MIARĘ XXI WIEKU? GOOGLE MA POMYSŁ!
Mogłoby się wydawać, że budki telefoniczne przeszły już do lamusa. Te w tradycyjnej formie to rzeczywiście przeżytek, ale są pomysły na ich zrewitalizowanie. W artykule zdradzamy szczegóły!
Zacznijmy od początku
Czy wiedzieliście, że pierwsza budka telefoniczna pojawiła się w 1903 roku w Londynie, a inicjatorami tej inwestycji było towarzystwo kolejowe Grand Central Railway? Potem za ich stawianie odpowiadała Poczta. W 2006 roku w Polsce było ponad 76 tysięcy automatów, obecnie zostało zaledwie 5,5 tysiąca. Powód likwidacji budek telefonicznych jest prosty – mieszkańcy miast nie korzystają z nich gdyż mają własne telefony komórkowe.
Miasto budek telefonicznych
Mowa oczywiście o Londynie, gdzie wszystko się zaczęło. Któż z nas nie kojarzy czerwonej budki telefonicznej, będącej symbolem Wielkiej Brytanii? Za jej charakterystyczny design odpowiedzialny jest Sir Giles Gilbert Scott, brytyjski architekt, w którego portfolio możemy znaleźć m.in. projekt katedry w Liverpoolu, Mostu Waterloo czy Wieży biblioteki uniwersyteckiej w Cambridge.
Google jak zwykle zna odpowiedź
Odpowiedź na pytanie jak wskrzesić budki telefoniczne znalazła jedna ze spółek Google (Sidewalk Labs). Postanowiła wziąć udział w projekcie, którego celem jest stworzenie sieci 10 tysięcy urządzeń zastępujących klasyczne budki telefoniczne w pięciu dzielnicach Nowego Jorku. Nowa budka telefoniczna umożliwi mieszkańcom miasta korzystanie z bezpłatnego superszybkiego internetu, prowadzenie krajowych rozmów telefonicznych i wideo, bezpłatne ładowanie urządzeń mobilnych oraz ułatwi dostęp do informacji i usług miejskich.
Warto wiedzieć, że finansowanie tych „nowych budek telefonicznych” będzie się opierać całkowicie na przychodach z reklam (np. personalizowanych, pojawiających się na bocznych ekranach).
Jak oceniacie ten pomysł na wskrzeszenie budek telefonicznych? Czy taki projekt w Polsce cieszyłby się popularnością?
Fot. Instagram - #LinkNYCofficial
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe