17.11.2014
ABSOLWENCI RADZĄ PRZYSZŁYM STUDENTOM ARCHITEKTURY
Rozpocząłeś naukę na studiach architektonicznych, w tym szczególnie na architekturze krajobrazu lub planujesz się na nie wybrać w przyszłości? Poniżej znajdziesz kilka uniwersalnych porad, którymi podzielili się z nami absolwenci architektury.
8. "Bądź uważnym obserwatorem"
Jeśli w przyszłości chcesz zostać ekspertem w projektowaniu miejskich przestrzeni, ważne jest abyś już teraz pilnie obserwował i oceniał przestrzeń wokół siebie. Niezależnie od tego czy jesteś w miejscu, które znasz bardzo dobrze, czy w zupełnie nowym mieście – staraj się obserwować jak dana przestrzeń jest zaaranżowana, z jakich elementów się składa, z jakim materiałów powstała, jak korzystają z niej ludzie. Nie bój się oceniać i proponować własne rozwiązania – kto wie, może kiedyś będziesz odpowiedzialny za rewitalizację komentowanego miejsca?
7. "Czy posiadasz niezbędne kwalifikacje?"
Jeśli nie jesteś do końca pewien czy nadajesz się na architekta, zastanów się przez chwilę czy posiadasz niezbędne kwalifikacje do wykonywania tego zawodu w przyszłości. Są to m.in. cierpliwość, talent plastyczny, dostrzeganie detali, zdolność do pracy w wielobranżowym zespole i przede wszystkim wytrwałość, niezbędna do tego aby spędzić długie godziny przed komputerem pracując nad projektem. Jeśli posiadasz każdą z tych zdolności to świetnie. Jeśli nie, to nie martw się, wkładając dużo pracy nabędziesz je podczas studiów.
6. "Rozmawiaj z profesorami"
Pamiętaj aby nigdy nie zostawać samemu ze swoimi pytaniami i wątpliwościami. Studia służą temu aby się rozwijać, pamiętaj więc aby zadawać jak najwięcej pytań profesorom i nauczycielom. Warto pytać nawet przed przystąpieniem na studia. Jeśli masz wątpliwości co do obranego kierunku odwiedź wybrane uczelnie i wypytaj szczegółowo o warunki studiowania, szczegóły obranego kierunku, możliwości rozwoju.
5. "Ucz się rysunku"
Jeśli marzysz o projektowaniu przestrzeni, to z pewnością całkiem nieźle radzisz sobie z rysunkiem. Ważne jest jednak to, aby nieustannie rozwijać swoje umiejętności rysownicze – to Twój kapitał z którego będziesz korzystać w codziennej pracy. Niektóre uczelnie oferują specjalne kursy rysunku dla osób, które planują dostać się na architekturę. To najlepszy sposób na podniesienie swoich umiejętności i zapewnienie sobie lepszego startu na studia.
4. "Sprawdź dokładnie listę zajęć"
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem najlepszej uczelni pamiętaj, aby kierować się nie tylko prestiżem danej katedry, ale także zajęciami jakie ofertuje. Może się okazać, że uczelnia o mniejszej renomie ma w harmonogramie bardzo interesujące zajęcia, które idealnie wpiszą się w Twoje zainteresowania. Oczywiście wszędzie trafisz na wykłady, które wolałbyś ominąć szerokim łukiem. Nie zrażaj się jednak – wszyscy architekci muszą przez to przejść.
3. "Obserwuj rynek pracy"
Nie samymi studiami żyje człowiek. Przed złożeniem podania zastanów się czy kierunek, który obrałeś da Ci w przyszłości nie tylko dobrą pracę, ale przede wszystkim satysfakcję z wykonywanego zawodu. Nie ma nic gorszego od architekta, który nienawidzi swojej pracy i wykonuje ją bez poczucia misji. Jeśli masz kontakt z absolwentami danej uczelni wypytaj ich jak wygląda ich droga zawodowa. Czy w trakcie studiów realizowali staże i praktyki. Da Ci to obraz tego jak będzie mogła wyglądać Twoja praca po studiach.
2. "Nawiązuj kontakty"
Oczywiście wiadomo, że żadna dobra praca na rynku architektonicznym nie przyjdzie do Ciebie sama. Dlatego istotne jest abyś możliwie jak najwcześniej kontaktował się z firmami i osobami z branży. Tego typu znajomości przydadzą się nie tylko w trakcie studiów, ale przede wszystkim po obronie, kiedy przyjdzie Ci zmierzyć się z rynkiem pracy.
1. "Miej dobrą motywację"
Wybrałeś studia architektoniczne, bo słyszałeś, że zagwarantują Ci dobrze płatną pracę lub po prostu nie miałeś pomysłu na inny kierunek? Cóż, taka motywacja to stanowczo zbyt mało, aby zostać dobrym architektem. Zawód architekta to przede wszystkim misja, której celem jest zmiana otaczającego nas świata. Dobry architekt musi być po części artystą, naukowcem, wynalazcą i socjologiem. Musi być otwarty na innowacje i nowinki, które pozwolą mu cały czas się rozwijać. Celem pracy architekta, a zwłaszcza architekta krajobrazu, jest budowa przestrzeni i świata w taki sposób, aby społeczeństwa mogły się rozwijać i żyć w harmonii. Zależy Ci na tym? W takim razie jesteś na właściwym torze.
I jeszcze na sam koniec krótki film motywujący:
Udostępnij ten artykuł swoim znajomym na facebooku lub po prostu go polub - dzięki temu pomagasz promować naszego bloga. Dziękujemy!
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe