29.01.2015
ŁAWKA LYON ODMIENIŁA RZESZÓW
To nie żarty – nasz produkt został wykorzystany w prestiżowej inwestycji, która nie tylko poprawiła jakość życia w mieście, ale także została wyróżniona w konkursie "O Kryształową Cegłę".
Ławka Lyon była bohaterem jednego z grudniowych wpisów na naszym blogu. W artykule przyglądaliśmy się historii tego produktu, omawialiśmy jego główne założenia oraz prezentowaliśmy nagrody i wyróżnienia jakie ławka zdobyła w konkursach. Aneta Bolisęga, autorka projektu, tak opisywała produkt:- Projektowanie to fascynująca, niepowtarzalna i pełna odpowiedzialności podróż do określonego celu... Celu, do którego trasę wyznacza szereg czynników, które musimy poznać, zrozumieć i odpowiednio ze sobą połączyć. Z jednej strony mamy oczekiwania Klienta i jego odczucia emocjonalne, z góry określone założenia oraz wytyczne projektowe a także kontekst miejsca i relacje pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Z drugiej strony kwestie czysto technologiczne i wymogi ergonomiczne. Te wszystkie elementy musimy umiejętnie skomponować z naszym osobistym podejściem do zagadnienia, z naszym sposobem wyrażenia samego siebie, by u celu czerpać satysfakcję z czynienia otaczającego nas świata ciekawszym, piękniejszym i bardziej przyjaznym.
Nagrodzona przestrzeń miejska w Rzeszowie z elementami małej architektury Komserwis, z kolekcji Lyon.Potrzebna zmiana
Pora przyjrzeć się jak ławka Lyon sprawdziła się w realizacjach. Jedną z najbardziej prestiżowych i docenianych inwestycji, w której wykorzystano ławkę Lyon jest nowo wybudowany ciąg pieszo-jezdny w Rzeszowie, ciągnący się od al. Rejtana w kierunku ul. Kustronia.
Jest to jedno z głównych miejsc w Rzeszowie. W okolicy znajduje się budynek Sądu Rejonowego, Zespół Szkół i bazar. Otoczenie tych budynków od dłuższego czasu wymagało przebudowy i utworzenia nowych, bardziej komfortowych warunków dla ruchu pieszo-kołowego. Do niedawna, aby dojść do sądu należało ominąć budynek szkoły lub za bazarem przejść przez błotnistą łąkę. Nowy ciąg pieszo-jezdny rozwiązał ten problem.
Ławki Lyon przed budynkiem sądu w Rzeszowie.W opisie projektu czytamy: - Inwestycja poprawia dostępność komunikacyjną do obszarów w zabudowie użyteczności publicznej m.in. Sądu Rejonowego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Placu Targowego (…). Poprawia bezpieczeństwo, funkcjonalność, ład przestrzenny w zakresie urbanistyki i architektury. Składa się z części pieszo-jezdnej, ronda, włączenia ciągu do ul. Rejtana, wykonania pasów zieleni z małą architekturą (ławki, kosze, pergole).
Mądry układ
I to właśnie w tym ostatnim elemencie mała architektura Komserwis miała swój udział. Inwestycja składa się m.in. z dwóch pasów dla pieszych oraz jednego dla pojazdów uprzywilejowanych. Między nimi rozciąga się zieleń, w której rozkwitają piękne róże. Wzdłuż pasów ustawiono ławki z kolekcji Lyon oraz kosze Kemi.
Na zdjęciach doskonale widać, że cała przebudowa ma spójny i przemyślany charakter - począwszy od układu zieleni i umiejscowienia chodników dla pieszych, aż po dobór małej architektury. Ławki Lyon i kosze Kemi w duecie prezentują się bardzo nowocześnie. Dzięki wymieszaniu trwałej stali i drewnianych elementów nadają całości stylowego charakteru.
Na pierwszym planie kosze z kolekcji Kemi.Rzeszów zbiera nagrody
Cała inwestycja została doceniona w XIV edycji konkursu "O Kryształową Cegłę" na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy UE. Głównym organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin, a współorganizatorami – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Lubelska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.
- Konkurs organizowany od 1999 r. jest zdecydowanie największym, najbardziej reprezentatywnym i najszerszym przeglądem inwestycji budowlanych Europy Wschodniej, zarówno nowych jak i modernizowanych czy rewitalizowanych, spośród których wyłaniane i nagradzane są najlepsze – mówi Kazimierz Widysiewicz, pomysłodawca Konkursu i Prezes PTM Lublin. – Z roku na rok rośnie liczba uczestników, którzy nie wahają się poddać swoje osiągnięcia międzynarodowej próbie i krytyce. Udział w konkursie jest najlepszą liczącą się referencją. Otrzymane Kryształowe Cegły i wyróżnienia wystawiają im najwyższe rekomendacje – podkreśla.
Budynek sądu w pełnej okazałości.Cieszy, że produkty Komserwis, które bez wątpienia stanowią jeden z głównych elementów inwestycji, mogły być częścią tego niewątpliwego sukcesu.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe