18.12.2014
BIBLIOTEKA INNA NIŻ WSZYSTKIE
W centrum Katowic jak grzyby po deszczu wyrastają nowoczesne budynki. Jednym z nich jest Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, nagrodzona tytułem Building of the Year 2012 (w kategorii muzea i biblioteki). Jej otoczenie dopełniły meble miejskie Komserwis.
Zdjęcie główne autorstwa Julity Balcerzak z bloga www.modnefrele.blogspot.com
Katowice w ostatnich latach przechodzą prawdziwą metamorfozę – pisaliśmy o tym na naszym blogu już niejeden raz. Nowy budynek dworca głównego, odmienione ulice centrum, a w ostatnim czasie Filharmonia Śląska i nowe Muzeum Śląskie – każda z tych inwestycji zaskakuje swoim rozmachem oraz odważnym designem. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ten drugi element. Nie da się ukryć, że wizualna strona wymienionych obiektów pełni bardzo ważną rolę.
Celem nowych inwestycji powstających w Katowicach jest nie tylko rewitalizacja centrum oraz wysłużonych budynków, ale zagospodarowanie urbanistyczne miasta w zupełnie nowy sposób. Nowoczesne obiekty nie tylko mają nowocześnie się prezentować, ale przede wszystkim porządkować przestrzeń wokół siebie. Tak, by służyła ona mieszkańcom we właściwy sposób – bez przeszkód i utrudnień.
Kule Sferis Komserwis przed budynkiem biblioteki.Centrum Informacji w sercu Katowic
Jednym z obiektów, który zasługuje na szczególną uwagę jest Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. To nowoczesny budynek uniwersytecki, który powstał z inicjatywy dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej. Budowę obiektu rozpoczęto z początkiem 2009 roku i zakończono w lipcu 2011 roku. Centrum umiejscowiono przy ul. Bankowej, na miejscu dawnego lodowiska. Lokalizacja ta nie jest przypadkowa - znajduje się ona w ścisłym centrum, w niewielkiej odległości od wydziałów obu uczelni.
Kule Sferis z kolekcji małej architektury Komserwis.Co najważniejsze, położenie CINiBA wpisuje się w szerszy plan rozwoju kampusu uniwersyteckiego. Potężny gmach znajduje się w samym centrum osi układu urbanistycznego kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Aktualnie jest ona zamknięta od zachodu zespołem wieżowców mieszkalnych i hotelem, zaś od wschodu biurowcem. W przyszłości teren na północ od CINiBA zostanie rozbudowana o nowe obiekty uniwersyteckie, jak nowy budynek rektoratu, główna aula czy hala wielofunkcyjna.
Plan zagospodarowania przestrzennego wokół biblioteki. / fot. HS99Dobre wzory znad morza
Stworzenie projektu, który korespondowałby z całościową wizją kampusu był sporym wyzwaniem. Z tym zadaniem zmierzyli się architekci z koszalińskiej pracowni HS99. Ich wizja powstała w oparciu o dwa prostopadłościany, których wysokość dostosowano do sąsiednich budynków. Niższa część obiektu została zwrócona w kierunku kampusu, natomiast wyższa w stronę budynków zamykających oś wschód-zachód.
Warto zwrócić uwagę szczególnie na oryginalną elewację centrum, która koresponduje z wnętrzem budynku. Forma elewacji nawiązuje do magazynowania książek i została wykonana z piaskowca, którego kolor pasuje do sąsiedniej ceglanej zabudowy. Między płytami elewacji pozostawiono szczeliny, które w ciągu dnia zapewniają dostęp naturalnego światła, a nocą rozbłyskują od środka sztucznym blaskiem.
Betonowe siedziska z kolekcji Navan.Wzór na medal
Cała konstrukcja zachwyca i zadziwia. Do dzisiaj CINiBA zdobyło na całym świecie wiele prestiżowych nagród architektonicznych. Poza wspomnianym tytułem Building of the Year 2012 CINiBA obiekt wyróżniono nagrodą European Union Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award 2013, którą otrzymało 36 z 335 zgłoszonych budynków oraz nagrodą Annual Public Space Award 2013.
CINiBA niepodzielnie króluje także w krajowych plebiscytach i rankingach. Wśród najważniejszych warto wymienić Grand Prix Architektura Roku Województwa Śląskiego 2011, Bryła Roku 2011 (głosowanie internatów), Nagroda Polskiego Cementu, Nagroda SARP za Najlepszy Budynek Wzniesiony ze Środków Publicznych 2011 oraz Laureat Nagrody Architektonicznej Polityki 2012.
Produkty Komserwis przed budynkiem biblioteki.Komserwis rozwija życie na kampusie
W przyszłości CINiBA znajdzie się w samym sercu uczelni. Jednak już teraz jego otoczenie tętni życiem. Przed budynkiem zlokalizowano centralny plac uniwersytecki pełniący rolę forum. Dzięki wyeliminowaniu ruchu kołowego w tej części kampusu, sprzyja ona rozwojowi życia na uczelni. To właśnie w tym miejscu ustawiono meble miejskie Komserwis - ławki betonowe z kolekcji Navan, betonowe kule Sferis, kosze betonowe York oraz donice Brno. Ich nowoczesny charakter i prosty design idealnie wpasuje się w całą koncepcję obiektu, która, jak zostało to ukazane powyżej, jest wielowarstwowa i złożona.
Produkty Komserwis przed biblioteką.Meble miejskie, w tym szczególnie ławki, są nierozłącznym elementem skwerów, placów i wszelkich innych miejsc publicznych, gdzie dochodzi do spotkania człowieka z człowiekiem. Właściwie zaprojektowane ławki miejskie, wykonane z trwałych i przyjaznych materiałów, zachęcają do odpoczynku w wielkomiejskim biegu, chwili refleksji, a także spotkań ze znajomymi i bliskimi. A przecież w końcu to uczelnia jest miejscem, gdzie zarówno refleksja jak i spotkania ze znajomymi idą ze sobą w parze.
Jak Wam podoba się ta realizacja? Mieliście okazję widzieć ją z bliska? Naprawdę warto!
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe