30.11.2024
TE ŁAWKI ŁUKOWE SPRAWIĄ, ŻE OKOLICA BĘDZIE TĘTNIĆ ŻYCIEM!
Jak to możliwe? Po pierwsze, dzięki temu, że ławki łukowe zapraszają do pozostania dłużej w danym miejscu. Siedząc na nich, często jesteśmy zwróceni do siebie twarzami, co zachęca do nawiązania relacji. Po drugie różne elementy ławek łukowych z kolekcji Helio Komserwis można dowolnie komponować, tworząc zaskakujące układy i oryginalne przestrzenie. Po trzecie… Zresztą sprawdźcie sami!
Ławki łukowe a relacje w przestrzeni publicznej
Eksperci zajmujący się tworzeniem przyjaznych przestrzeni publicznych podkreślają jednogłośnie, że im więcej różnorodnych miejsc do siedzenia, tym dane otoczenie jest bardziej dostępne i integrujące. Dlatego warto uzupełnić tradycyjne siedziska ławkami łukowymi.
W ich przypadku budowaniu relacji sprzyja też układ. Na ławce łukowej siedzimy tak, że jesteśmy do siebie zwróceni twarzami – to zachęca do rozpoczęcia rozmowy lub choćby zwykłego uśmiechu.
Ławki łukowe Helio Komserwis zaprojektowała Marta Dworak – projektantka, menadżerka i współwłaścicielka firmy produkującej meble miejskie. Nie przypadkowo w swojej pracy projektowej działa na styku designu i partycypacji społecznej.
Zainspiruj się: Stolik szachowy zewnętrzny – pomysł na ożywienie przestrzeni miasta
Ławki Helio – wybór należy do Ciebie
Od relacji przejdźmy o krok dalej, czyli do budowy ławek modułowych. Poszczególne elementy kolekcji Helio można ze sobą zestawiać w dowolny sposób. Dzięki temu otrzymamy:
- otwarte siedziska w kształcie litery C lub U,
- pełne okręgi np. jako siedziska dookoła drzewa,
- większe układy: dostosowywane każdorazowo do przestrzeni i potrzeb użytkowników.
Do wyboru jest też sposób montażu: ławki występują w opcji zarówno do przykręcenia jak i do zabetonowania w gruncie. To jednak nie wszystko! W kolekcji Helio dostępne są 2 standardowe wersje podstaw bocznych. Każda z nich może zasłaniać siedzisko z boku lub pokazywać deski. Elementem tej serii jest też podstawa łącznikowa, która umożliwia tworzenie większych układów.
Na sposobie montażu, różnych podstawach i układach nie kończą się możliwości ławek Helio. Modyfikacji można dokonywać jeszcze w trzech innych obszarach.
1. Oparcie
W kolekcji Helio dostępna jest ławka łukowa z oparciem oraz ławka łukowa bez oparcia. W przypadku tego pierwszego modelu dostosowujemy długość oparcia do potrzeb użytkowników. Może ono być równe długości siedziska lub tylko jego fragmentu. Wykonujemy je na dowolnym odcinku długości siedziska (ze skokiem na szerokość deski). Do wyboru jest też kierunek oparcia – na zewnątrz lub do wewnątrz ławki.
Sprawdź: Ławka łukowa z oparciem Helio 012137
2. Podłokietniki
Przy zamówieniu do ławki można dobrać podłokietniki. Te elementy mogą być zamontowane w dowolnym miejscu siedziska, zmieniając wygląd ławki oraz pozwalając na wydzielenie indywidualnych miejsc. Podłokietniki służą także poprawie dostępności ławek, ułatwiają siadanie i wstawanie osobom z ograniczoną mobilnością.
3. Promień
Ławki modułowe Helio nie opierają się na jednym promieniu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie łuków o różnych wielkościach, dostosowując je do możliwości i charakteru danej inwestycji.
Obejrzyj: Ławka łukowa z oparciem Helio 012139
Na koniec...dodaj trochę koloru!
Ławki łukowe Komserwis to też różnorodność materiałów i kolorów. W kolekcji Helio siedziska i oparcia zaprojektowano z drewna, zamiennie rodzimego lakierowanego lub egzotycznego olejowanego, stelaż siedziska i oparcia ze stali, natomiast podstawy z aluminium.
Wybór materiałów gwarantuje odporność na warunki atmosferyczne, ale też zastosowanie szerokiej palety kolorystycznej.
Zobacz: Ławka łukowa bez oparcia Helio 012136 w różnych wariantach kolorystycznych
Urządzając przestrzeń publiczną, warto spojrzeć na nią nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale też potencjału integracyjnego. Aby go uzyskać, należy wyposażyć daną inwestycję w jak najwięcej różnorodnych i odpowiednio dobranych miejsc do siedzenia, takich jak ławki modułowe, ławki łukowe z oparciem czy otwarte siedziska w kształcie litery C lub U. Różnorodna kolekcja ławek Helio odpowiada na takie potrzeby.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe