19.09.2024
„O ARCHITEKTURZE” – ALBUM, KTÓRY WARTO MIEĆ POD RĘKĄ
Pod koniec sierpnia 2024 roku nakładem Domu Wydawniczego „Rebis” ukazała się książka „O architekturze” Witolda Rybczyńskiego. Dlaczego jest to wyjątkowa pozycja w kategorii „Architektura, książki, nowości”? Przeczytaj recenzję i oceń sam!
Witold Rybczyński „O architekturze” – zakres tematyczny książki
W naszej serii „Biblioteczka miłośnika architektury” prezentujemy książki stricte o architekturze i urbanistyce, ale też lektury swobodnie powiązane z tematem: o przestrzeni publicznej, środowisku naturalnym, klimacie, designie, historii i przyszłości architektury.
To też Cię zainteresuje: Recenzja książki „Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać”: Jan Mencwel
Tym razem postanowiliśmy sięgnąć do korzeni i zrecenzować „O architekturze” Witolda Rybczyńskiego. To książka przedstawiająca „architektoniczne perełki”, czyli najważniejsze budowle: od starożytności po czasy współczesne. Jaka była metodyka ich wyboru? Tak wyjaśnia to w „Słowie do czytelnika” sam autor:
„Moja metoda porządkowania przeszłości polega na wyborze kilku obiektów z każdego okresu historycznego i opisaniu okoliczności towarzyszących ich zleceniu, budowie oraz użytkowaniu (…) Wiele przykładów, które tutaj przytoczyłem, to powszechnie znane budowle, które wywarły wpływ na kolejne pokolenia”.
Na kartach książki przeczytacie więc o tym, jak metodą prób i błędów powstawały piramidy (z Wielką Piramidą Cheopsa na czele), ale też Nowojorska Biblioteka Publiczna czy paryskie Centrum Pompidou.
Choć jest to album o architekturze, czyli dzieło raczej przestronne, to autor nie mógł odwołać się z tą samą starannością do budynków ze wszystkich regionów świata.
„Nie poświęciłem też jednakowej uwagi wszystkim częściom świata. Przede wszystkim, chociaż nie tylko, skupiłem się na kanonie zachodnim. Ta opowieść nie obejmuje małych regionów słynących z wyjątkowej architektury (…) wybrałem najlepsze przykłady, architektoniczne perełki, które zrobiły na mnie największe wrażenie”.
Przeczytaj: Mała architektura Komserwis prawie na końcu świata
Album o architekturze inny niż wszystkie
Witold Rybczyński podkreśla, że na architekturę składa się nie tylko piękno i funkcjonalność, ale też użyteczność i aspekt ekonomiczny. Dodatkowa zauważa różne strony procesu projektowania i budowania:
„Architekci nie pracują sami, ale z pomocnikami, budowniczymi, rzemieślnikami, a przede wszystkim z klientami, tak więc architektura zawsze wiąże się zarówno ze współpracą, jak i z kompromisem”.
I właśnie z takiej perspektywy prezentuje znane budynki. Pokazuje, jak na kształt danej architektury wpływała zmieniająca się technologia, ale też kontekst finansowy. Bo to, kto zleca wybudowanie danego obiektu, ma ogromne znaczenie.
Zatem warto sięgnąć po książkę „O architekturze” Witolda Rybczyńskiego, by popatrzeć na znane budynki w szerszym kontekście.
Witold Rybczyński – kilka słów o autorze
Choć nazwisko i imię autora brzmi swojsko, to książka „O architekturze” jest przekładem (dokonali go: Magdalena Hermanowska i Tadeusz J. Żuchowski), a tytuł oryginału brzmi „The Story of Architecture”. Jednak warto pamiętać, że Witold Rybczyński ma polskie korzenie: urodził się w stolicy Szkocji, w rodzinie polskich emigrantów, a dorastał w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Obecnie jest architektem i emerytowanym profesorem na University of Pennsylvania. Co więcej, regularnie wydaje książki o architekturze nowoczesnej i nie tylko. Oto kilka jego publikacji dostępnych w języku polskim:
- „Dom. Krótka historia idei”,
- „Najpiękniejszy dom na świecie”,
- „Jak działa architektura. Przybornik humanisty”.
Sprawdź też: Rewitalizacja rynku w Trzebini – wracamy po trzech latach i sprawdzamy!
Do książki „O architekturze” Witolda Rybczyńskiego warto wracać regularnie: wybierać ulubione epoki lub budynki, przyglądać się zdjęciom i uważnie czytać opisy. To album, który zostanie z Tobą na dłużej – zarówno ze względu na wnętrze (treść), jak i zewnętrze (jakość papieru, okładki, druku).
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe