18.09.2014
CAŁY ŚWIAT W CENTRUM KOPENHAGI
To się nazywa rewitalizacja! Poznajcie Superkilen - niezwykły projekt, w którym wykorzystano elementy architektoniczne, jak meble miejskie, z ponad 50 krajów. Sprawdźcie jak całość prezentuje się w rzeczywistości.
Europa od wieków jest kontynentem, na którym dochodzi do mieszania się różnorodnych kultur i narodowości. Dzięki temu odwiedzając dziś najważniejsze stolice i miasta europejskie, możemy cieszyć się zabytkami i architekturą, która jest wypadkową różnych kultur. Jak się jednak okazuje twórcze łączenie odmiennych światów, to nie tylko domena przeszłości. Również współcześnie powstają projekty architektoniczne, które czerpiąc z różnych źródeł, tworzą zupełnie nową jakość.
Jeden z najbardziej niezwykłych przykładów wielokulturowości w architekturze powstał w sercu Kopenhagi. To piękne zabytkowe miasto o długiej tradycji, od wielu lat zaskakuje nowoczesnymi pomysłami architektonicznymi. To także prawdziwa perełka zarówno dla miłośników klasycznej zabudowy, jak i współczesnego designu. Warto zwrócić uwagę na takie projekty, jak Tivoli Concert Hall, Royal Theater Playhouse czy biblioteka The Black Diamond.
Fot. SuperflexWszystkie te zabudowania gasną jednak przy niezwykłej przestrzeni Superkilen, zaprojektowanej wspólnymi siłami przez trzy pracownie: BIG Bjarke Ingels Group, Topotek1 i Superflex. Słowo "super" nie pojawia się w tej nazwie przypadkowo – projektanci stworzyli rzecz niezwykłą.
Fot. Iwan Baan / superflex.netRealizacja została zainspirowana przez władze Kopenagi oraz stowarzyszenie Realdania, które specjalizuje się w nowatorskich projektach urbanistycznych. Ich głównym celem była rewitalizacja dzielnicy Nørrebro w taki sposób, by stała się nowoczesna i atrakcyjna dla mieszkańców oraz przyjezdnych. Nørrebro to dzielnica o wyjątkowym międzynarodowym charakterze – mieszają się tutaj różne kultury. Projektanci postanowili wykorzystać to jako inspirację. W efekcie powstała rozległa na 30,000 m2 przestrzeń, w której miejsce znalazły meble miejskie i różnorodne elementy kulturowe z ponad 50 krajów.
Fot. SuperflexPrzestrzeń została podzielona na dwa place: czarny (miejsce piknikowe, miejsce spotkań) i czerwony (przestrzeń sportowa) oraz zielony park. Znajdziemy tu zaskakujące elementy, jak miniaturowe formacje skalne z chińskich gór, japońskie ogrody zen, a także elementy ogrodów z Florencji, Wersalu, a nawet repliki greckich ruin. Całość rozświetlają kolorowe neony sprowadzone z różnych zakątków świata – od Rosji po Brazylię.
Fot. Torben Eskerod / Superflex.netNie brakuje także polskich akcentów – spacerując po Superkilen polecamy uważnie patrzeć pod nogi. Płyty zamykający włazy kanalizacyjne zostały sprowadzone z różnych miast, w tym również z Gdańska.
Fot. Torben Eskerod / Superflex.netProjekt którego premiera odbyła się w 2013 roku, został wyróżniony szeregiem nagród, w tym m.in. tytułem Projekt Roku przez Design Museum in London. Otrzymał także nagrody European Union Prize for Contemporary Architecture i American Institute of Architects.
Fot. Torben Eskerod / Superflex.netWarto docenić Superkilen nie tylko ze względu na nowatorskie podejście do design, ale także pokazanie jak łatwo można pogodzić różne tradycje. To przede wszystkim wielka manifestacja tolerancji i szacunku dla odmienności. Tolerancję można wyrażać na wiele różnych sposobów – jednym z nich jest także dobrze zaplanowana architektura.
Fot. SuperflexPOLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe